
A román trikolór sem maradhat
Fotó: Pinti Attila
Amennyiben még ott lesz, kedden a román zászlót is eltávolítják az úzvölgyi katonatemetőben felállított zászlórúdról. A temetőszabályzat értelmében bármilyen lobogót csak az ünnepségek idejére lehet felhúzni az erre a célra felállított rúdra – tudtuk meg.
2023. október 23., 14:532023. október 23., 14:53
2023. október 23., 16:342023. október 23., 16:34
Megütközést keltett, hogy az úzvölgyi katonatemetőben az elmúlt hétvégén, a román hadsereg napja alkalmából a Nép Útja és Ortodox Testvériség nacionalista szervezetek által szervezett ünnepség végén román trikolórt húztak fel arra a zászlórúdra, amelyen augusztus 26-án az ott nyugvó honvédek tiszteletére tartott megemlékezésen még a magyar zászló lobogott.

Az úzvölgyi katonatemetőben gyülekeztek vasárnap a románok megünnepelni a román hadsereg napját. Hogy ez ünnepség vagy provokáció, mindenki döntse el, vonja le a maga következtetéseit képriportunk alapján. Beszéljenek a fények és a színek.
Mint Birtalan Sándor csíkszentmártoni polgármester kérdésünkre tájékoztatott, a magyar zászlót korábban azért vonták le, mert a helyi önkormányzat által elfogadott temetőszabályzat értelmében a rúdon a zászló iránti tiszteletből a megemlékezések, ünnepségek ideje alatt lobog a zászló, állandó jelleggel nem.
„Hangsúlyozom, hogy ez a zászló iránti tiszteletből van” – mondta a községvezető. Hozzátette, ha a román megemlékezők zászlót húztak fel, akkor az sem maradhat ott. Ezért kedden a helyszínre mennek, és ha a rúdon lobog a román trikolór, azt a temetőszabályzat értelmében le fogják venni.
– nyomatékosított Birtalan Sándor.
Fotó: Pinti Attila
Miután júliusban az említett nacionalista szervezetek fakereszteket állítottak a szerintük ott nyugvó román katonáknak, elhangzott az a kijelentés is, hogy térfigyelő kamerákat szerelnek fel a katonatemetőhöz.
„Mivel különböző jogszabályokba ütközünk, és minket a törvény betartására figyelmeztet mindenki, még nem jutottunk előre ebben az ügyben, de a jogászok keresik annak a lehetőségét, hogy tudjuk ezt megoldani” – közölte az elöljáró, aki azt is elmondta, méréseket végeztek, mert a helyszínen nincs megfelelő internetkapcsolat, és ezt is biztosítani kell.
Botokkal, fejszékkel és kövekkel támadtak rá a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársaira, akik egy beteget próbáltak ellátni Récekeresztúron. A mentőautó sofőrje súlyosan megsérült – közölte vasárnap a Facebook-oldalán az egészségügyi minisztérium.
Az együtt végzett munka örömét, az aratás hagyományát és a kaláka közösségformáló erejét is megtapasztalhatták az érdeklődők szombaton Csíkszentkirályon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnapi előrejelzése szerint hétfő 10 órától szerda 21 óráig az egész országban kánikulára, rendkívül magas hőmérsékletekre, fokozott hőterhelésre és trópusi éjszakákra van kilátás.
Nyolc centiméterrel nőtt a Duna vízszintje a csernavodai atomerőműnél, ami biztosítja a létesítmény további működését – közölte vasárnap a Facebook-oldalán Radu Miruță.
Mehringer, Co Lee és a Blahalouisiana Sziget fesztiválos koncertjét is láthatják majd a közmédia nézői az M1-en – közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. szombaton az MTI-vel.
Elfogadta a felkérést a köztársasági elnöki tisztségre Baka András – közölte a kormányfő Facebook-oldalán szombaton.
Drón hatolt be szombat reggel Románia irányából Bulgária légterébe, majd a bolgár határtól mintegy 100 méterre felrobbant – közölte Rumen Radev miniszterelnök a bolgár biztonsági tanács ülése után.
Egy várakozó metrószerelvénybe is betévedt az a sérült vaddisznó, amely a mozgólépcsőn jutott le szombaton a Kossuth Lajos téri metróállomás peronjára, de egyik utas sem sérült meg – közölte a BKV Zrt. az MTI-vel.
A pénteki árcsökkenést követően szombaton is olcsóbb lett néhány banival a gázolaj a romániai töltőállomásokon, míg benzint szinten mindenhol az előző napi áron lehet tankolni.
Baka Andrást, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnökét jelöli köztársasági elnöknek a Tisza párt parlamenti frakciója.
szóljon hozzá!