
Fotó: Freepik
A Román Rendőrség és a Román Nemzeti Bank (BNR) nevében kezdeményezett hamis telefonhívásokra figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) – számol be róla az Agerpres hírügynökség.
2025. április 22., 20:152025. április 22., 20:15
Az intézmény Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben hangsúlyozták, hogy áprilisban egy új csalási kísérletre derült fény:
A módszer lényege, hogy az áldozatot felhívja egy magát rendőrnek kiadó nő, és azt állítja, hogy egy Interpol által körözött nemzetközi bűnöző egy romániai bankfiókban megpróbált hitelt felvenni az érintett személy személyazonosságát használva, és bűnügyi kivizsgálás indult az ügyben. Az illetővel közli továbbá, hogy be fogják idézni a rendőrségre. A továbbiakban számos törvényt és cikkelyt említ meg ködösítés végett, és a hivatalos nyelvezet révén pszichológiai nyomást gyakorol az áldozatra. Személyazonosságuk „bizonyítására” a csalók WhatsApp-on keresztül elküldik egy rendőrségi igazolvány fényképét – egy hamisított, de vizuálisan hiteles dokumentumot. Ezt követően
majd a Mugur Isărescu BNR-igazgató nevével ellátott „hivatalos” e-mailt is küldenek neki – magyarázzák a kiberbiztonsági szakemberek.
Ezután felkérik az áldozatot, hogy „biztonságos környezetben”, például a Telegram alkalmazáson keresztül folytassák a kommunikációt, ahol a bankszámlakivonatot kérik el azzal az ürüggyel, hogy arra a biztosítás megkötéséhez szükség van. Mindeközben többször figyelmeztetik az illetőt, hogy azonnali letartóztatás terhe alatt nem beszélhet a nyomozásról senkivel, még ügyvéddel sem. Közlik vele, hogy „további biztonsági intézkedésként” hazugságvizsgálatnak is alá fogják vetni, hogy biztosak legyenek benne, nem adta ki az információkat – magyarázta a DNSC.
hívják vissza az adott intézmény hivatalos számát ellenőrzésként; ne folytassák a beszélgetést a WhatsAppon, Telegramon vagy Signalon; ellenőrizzék a kapott fotókat a „Reverse Image Search” segítségével; ne telepítsenek távvezérlő alkalmazásokat; ne hagyják magukat megfélemlíteni a tekintélyelvű hangnemtől vagy a felsorolt törvénycikkelyektől. Ha észlelik a csalási kísérletet, azonnal szakítsák meg a telefonbeszélgetést, és jelentsék az esetet a rendőrségen vagy a DNSC-nél.
A szakhatóságok a Duna Bala-ágánál is különböző beavatkozási lehetőségeket elemeznek, hogy biztosítsák a cernavodai atomerőmű 2-es reaktorának működéséhez szükséges vízszintet – jelentette ki péntek este Ilie Bolojan.
Jövő héttől ingyenesen lehet használni a városi buszjáratokat Csíkszeredában a hétvégéken. A Csíki Trans Kft. ugyanakkor 25 százalékkal emeli a bérletek árát, a jegyek ára azonban egyelőre a régi marad.
Országos energetikai válsághelyzetet hirdettek Romániában augusztusra a villamosenergia-termelés csökkenése miatt – jelentette be pénteken Ilie Bolojan.
Újabb marosvásárhelyi útkereszteződéseknél és átjáróknál helyezik üzembe az új jelzőlámpákat az okos forgalomirányító-rendszer részeként. Soós Zoltán polgármester szerint segítenek, gyorsítják a haladást.
Duna vízhozama továbbra is alacsony marad, augusztus 6-áig várhatóan 1450 köbméter/másodpercre csökken, fokozatos emelkedés pedig augusztus második felében várható – közölte csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Kedden vagy szerdán lehet olyan alacsony a Duna vízszintje, hogy a paksi atomerőmű utolsó, még üzemelő blokkját is teljesen le kell kapcsolni – mondta Magyar Péter miniszterelnök pénteken Pakson.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu szerint a jelenlegi parlamenti erőviszonyok alapján egy új kormány csak szűk többséggel, valamivel több mint 240 szavazattal kaphatna bizalmat a parlamentben.
Mezőrücsre telepednek ki augusztus 3-án, hétfőn a marosvásárhelyi vérközpont szakemberei, lehetőséget adva a véradásra.
Csak részben orvosolja a székelyföldi orvos- és személyzethiányt az egészségügyi létszámstop feloldása.
Döntő házként elfogadta pénteken a képviselőház a sertés- és szarvasmarhatenyésztők idei állami támogatásáról szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás