
A kiállítást háromnegyed évvel ezelőtt indították útjára Székelyföldre, először Csíkszeredában, majd Marosvásárhelyen állították ki
Fotó: Borbély Fanni
A román csendőrség kíséretében szombat reggel visszaérkezett Marosvásárhelyről Magyarországra a Fejedelmek aranya kiállítás, amely értékes ezüst- és aranypénzekkel, díszfegyverekkel nyújt betekintést az erdélyi fejedelemség világába.
2025. március 01., 15:312025. március 01., 15:31
A Magyar Nemzeti Bank páncélautójával szállították vissza pénteken Marosvásárhelyről Magyarországra a Fejedelmek aranya című kiállítás anyagát, amely több száz arany- és ezüstérmét, ékszereket, díszruhákat, címereket tartalmaz a 16–17. századból. Az anyagot Csíkszeredában, majd Marosvásárhelyen állították ki az elmúlt hónapokban, azonban
Egy létező, de eddig nem alkalmazott kormányhatározat alapján páncélautós szállítást írtak elő, azonban ezt megfelelő jármű hiányában lehetetlen volt teljesíteni.
A sepsiszentgyörgyi kiállítás elmaradása miatt a Maros Megyei Múzeumra hárult a kiállítási anyag tárolása és Budapestre való visszajuttatása. A Maros megyei hatóságok pedig úgy érezték, hogy a Kovászna megyében hivatkozott jogszabályi paragrafust immár ők sem hagyhatják figyelmen kívül.
Értékes ezüst- és aranypénzekkel, díszfegyverekkel nyújt betekintést az erdélyi fejedelemség világába
Fotó: Borbély Fanni
A kiállítást háromnegyed évvel ezelőtt indították útjára Székelyföldre, először Csíkszeredába, majd Marosvásárhelyre – idézte fel a kezdeteket Hankó Balázs, magyar kulturális és innovációs miniszter szombat délelőtt, a közösségi oldalán megosztott videójában.
Mint mondta, bár a román hatóságok akadályokat gördítettek a továbbszállítás kapcsán, de végül a Magyar Nemzeti Bank páncélautójával szombat hajnalban sikerült hazaszállítani a Fejedelmek aranyát, amely immár a Pénzmúzeumban van.
Fotó: Borbély Fanni
Ötvös Koppány, a Maros Megyei Múzeum igazgatója elmondta, január 12-éig tartott a kiállítás Marosvásárhelyen, azután becsomagolták a műtárgyakat, és olyan speciális raktárhelyiségbe vitték, ahol megvoltak a megfelelő körülmények a műtárgyak tárolására, de bizalmas információ lévén, ennek helyét nem árulta el a múzeumigazgató.
A román csendőrség biztosította a kiállítás anyagának kicsomagolását is, amikor megérkezett, majd
és akkor is a hazai csendőrség biztosította a speciális járművet egészen a magyar határig, ahol átvették a magyar hatóságok – részletezte a múzeumigazgató a műkincsek Magyarországra kerülését.
Fotó: Borbély Fanni
Ötvös Koppány elmondta, ameddig nem módosul a törvény, nem tudják szállítani a speciális szállítást igénylő műtárgyakat, hiszen nem csak lopás elleni biztonságra és páncélautóra van szükségük a műtárgyaknak, hanem
Ötvös Koppány hozzátette, jelezték a román kulturális minisztérium felé a jelenlegi helyzettel kapcsolatos észrevételeiket, és a speciális szállítással kapcsolatos javaslataikat is megfogalmazták, hiszen ameddig nem módosul a törvényi előírás a szállítási feltételekről, nem tudnak nagyobb műkincseket szállítani.
Fotó: Borbély Fanni
A tárlatot március 15-étől Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központban láthatják az érdeklődők. A jegyek árának felét a székelyföldi múzeumok javára fordítják – jelentette be Hankó Balázs szombat reggel.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!