
Fotó: Haáz Vince
Tizedik alkalommal szerveznek augusztus 6-án római fesztivált a Maros megyei Mikházán. A jubileumi esemény tartalmas programokat kínál, a római kultúra mellett a reneszánsz kor művészetével is megismerkedhetnek az érdeklődők.
2022. július 31., 19:302022. július 31., 19:30
2022. július 31., 19:322022. július 31., 19:32
A Csűrszínház udvarából indul a római világot megidéző ruhákba öltözött katonák, rabszolgák és más kísérők menete szombaton reggel 10 órakor, amely a ferences kolostort, a régészeti parkot érintve tér vissza a Csűrszínházhoz, ahonnan fesztiválszekérrel újra be lehet járni a 10. Római Fesztivál helyszíneit.
A harci bemutatók mellett számos múzeumpedagógiai műhely várja a gyerekeket és felnőtteket is, akik kipróbálhatják kreativitásukat, készíthetnek úgynevezett korabeli pénzérmét gipszből, amit majd arany és ezüst festékkel színeznek „eredetire”, karkötőt, nyakéket, fejdíszt, elleshetik a rómaiak frizuráit, divatját, de még az ételeik receptjét is.
Fotó: Haáz Vince
A fesztiválnyitót követően a Csűrszínház mögötti gyümölcsöskertben, a fák között, az udvaron, illetve bent a Csűrszínházban délelőtt 11 órától este 6-ig tart a program. Többek közt fellép a Fagyöngy citerazenekar, az RVQ – Radu Vîlcu Quintet, az Arénának kinevezett téren a római katonák harcművészetébe kapnak betekintést az érdeklődők, illetve lesz rabszolgavásár is, ahol a nézőknek kell licitálniuk a színpadon bemutatott „rabszolgákra”.
Fotó: Haáz Vince
Akinek elege lesz a harci bemutatókból, csendesebb tevékenység után nézhet:
Kiállítás nyílik Ferencesek a nyárádmenti „Szentföldön” címmel, majd magyar, illetve román nyelvű idegenvezetés várja a kolostortemplomba érkezőket, akik a ferences rend mikházi letelepedésének történetével, a templomban található érdekességekkel is megismerkednek. Délután 4 és 5 óra között fuvola- és hegedűkoncert várja a közönséget Domahidi Sárával és Zsuzsával, majd a Codex Régizene Együttes lép fel. A kolostor udvarán a gyertyaöntést, papírmerítést, könyvkötést sajátíthatják el a kicsik és nagyok.
A fesztivál harmadik helyszíne a római régészeti park, ahol szintén idegenvezetés, múzeumpedagógiai foglalkozás, kiállítás, koncert és íjászverseny várja az érdeklődőket. A fesztivál fáklyás felvonulással ér véget.
Nicușor Dan államfő szerda este azt nyilatkozta, hogy visszafogottabb retorikára szólította fel a koalíciót alkotó pártokat a Cotroceni-palotában folytatott egyeztetéseken.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) Nicușor Dan elnökkel is közölte, hogy a továbbiakban is támogatja Ilie Bolojan miniszterelnököt – jelentette ki Dominic Fritz pártelnök az államfővel folytatott szerda esti egyeztetést követően.
Szabó István Ralph Fiennes és Viggo Mortensen főszereplésével rendez filmet A gyertyák csonkig égnek alapján.
Jelentős lavinaveszélyre figyelmeztetnek szerdán a meteorológusok a Fogarasi-havasokban és a Bucsecs-hegységben. A Bucsecs-hegységben levő Omu-csúcson jelenleg 2,2 méteres a hótakaró, a legvastagabb az országban.
Románia az egyike azoknak az országoknak az Európai Unióban, amelyekben a legnagyobb mértékben nőttek az aszály által érintett területek.
A ploiești-i ítélőtábla szerdán jogerősen életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte azt a férfit, aki fejszével végzett várandós élettársával.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerdán azt nyilatkozta, hogy őszinte és konstruktív beszélgetése volt az április 12-i magyar országgyűlési választásokon győztes Tisza Párt elnökével, Magyar Péterrel.
A szociáldemokraták nélkül az Ilie Bolojan vezette kabinet vagy kisebbségi kormányként folytatja a munkát, a pártfüggetlen törvényhozók támogatásával, vagy bizalmatlansági indítvány útján megbukik májusban – jelentette ki Kelemen Hunor.
A világháborúkból fennmaradt, Hargita megyében összegyűjtött lőszereket robbantanak fel csütörtökön Csíkkarcfalva közelében, ellenőrzött körülmények között.
Az RMDSZ továbbra is a kormánycsapat tagja marad – jelentette ki Kelemen Hunor szövetségi elnök az Ilie Bolojan miniszterelnökkel folytatott szerdai egyeztetést követően.
szóljon hozzá!