
Együttműködésből újult meg a Jézus-szobor
Fotó: Barabás Ákos
Eredetileg szeptember végére tervezték, ám csak november elejére sikerült befejezni a székelyudvarhelyi Márton Áron tér felső felében álló Jézus-szobor restaurálását. Jövő nyáron a körülötte lévő területet pihenővé alakítják majd át.
2017. november 06., 19:392017. november 06., 19:39
2017. november 06., 19:402017. november 06., 19:40
Évek óta rossz állapotban volt az idén 116 éves, homokkőből készült Jézus-szobor, amelyet az egykori Állami Kő- és Agyagipari Szakiskola készített. Derzsi András, a Szent Miklós-hegyi Római Katolikus Plébánia és Esperesi Hivatal gondnoka elmondta,
Az évek során nemcsak az időjárás, hanem a szakszerűtlen takarítások miatt is romlott az állaga. Orbán Balázs, a helyi önkormányzat EMNP–MPP frakciójának vezetője a hétfőn délben tartott sajtótájékoztatón elmondta, szívügye volt Székelyudvarhely első köztéri szobrának felújítása, ami a katolikus plébánia és a városvezetőség együttműködése révén jött létre. A teljes munkálat 13 620 lejbe került, amiből 12 200 lejt a város állt, az önrészt pedig az egyház fizette. A plébánia a helyi egyházaknak kiírt pályázaton nyerte el a restauráláshoz szükséges összeget.
Fotó: Barabás Ákos
A beavatkozást Baróti Hunor kőrestaurátor és csapata végezte. A szakember elmondta,
Az előzetes felmérés alapján nem tűnt túlságosan rossznak a szobor állapota, ám az állványozás után kiderült, a fej annyira károsodott, hogy csak idő kérdése volt, mikor válik le – magyarázta Baróti, akinek meglepetés volt a karok rossz állapota is, emiatt is tartott tovább a restaurálás. A bontás utáni mozzanatok időigényesek voltak, és az alkalmazott anyagok reakcióideje miatt is hosszabb lett a felújítási folyamat. A leomlott apró faragványokat szilárdító fürdőben tartották, ez biztosította, hogy három hét után visszahelyezhessék azokat. A korábbi, korrodálódott fémfelületeket is eltávolították, helyükbe pedig inoxelemeket raktak.
Fotó: Barabás Ákos
A Jézus-figura mögötti keresztszár külön darabból készült el, annak hátsó része a befolyt víz miatt teljesen szétmállott, de egy szilárdítás után a szakember pótolta a megmaradt kőzetet. Biológiai károsítók elleni védelmet is kapott a szobor, így a kőrestaurátor reményei szerint legalább öt évig nem fog befeketedni. Végül a patinázás következett, aminek köszönhetően eltüntették a javítási nyomokat és a színbéli különbségeket. Mivel a szobor eredeti jogara eltűnt, helyette most az 1901-es átadáson készült fénykép alapján cink lemezből készíttettek újat.
Fotó: Barabás Ákos
Orbán Balázs elmondta, az elkövetkező napokban elsüllyesztett fényekkel világítják meg a megújult Jézus-szobrot, majd
Az elképzelés szerint jövő nyáron a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának kerítésétől a lépcsőkig tartó zöldövezetet átrendeznék, eltüntetnék a gázházat, padokat helyeznének el, és kialakítanának egy sétányt is. A terveken már dolgozik egy építész, hogy az új, nyitott pihenőrész a Márton Áron tér látványához illő legyen. A terület ugyan a plébániáé, ám a tereprendezés után közösségi használatban lesz.
Rövidesen a határkereszt is visszakerül
Derzsi András gondnoktól megtudtuk, hogy a Bethlen Gábor és Eötvös József utca sarkáról felújítási munkálatok miatt ideiglenesen eltávolították a határkeresztet. Mint kiderült, nagyon rossz állapotban volt, így kénytelenek voltak kivenni helyéből, még mielőtt egy erősebb szél kidöntötte volna. Most egy egyháztanácsosnál van, és tisztítás, javítás után visszakerül a helyére. Az eredeti határkeresztet vasba fogják, és betonalapba rögzítik majd. Derzsi András megjegyezte, hogy egykor ezek a keresztek jelezték a birtokok határait, s nevezett határkereszt mellett régen egy kút is volt, amit Jézus-kútnak neveztek, ám a CEC Bank építésekor ezt betömték.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!