
Együttműködésből újult meg a Jézus-szobor
Fotó: Barabás Ákos
Eredetileg szeptember végére tervezték, ám csak november elejére sikerült befejezni a székelyudvarhelyi Márton Áron tér felső felében álló Jézus-szobor restaurálását. Jövő nyáron a körülötte lévő területet pihenővé alakítják majd át.
2017. november 06., 19:392017. november 06., 19:39
2017. november 06., 19:402017. november 06., 19:40
Évek óta rossz állapotban volt az idén 116 éves, homokkőből készült Jézus-szobor, amelyet az egykori Állami Kő- és Agyagipari Szakiskola készített. Derzsi András, a Szent Miklós-hegyi Római Katolikus Plébánia és Esperesi Hivatal gondnoka elmondta,
Az évek során nemcsak az időjárás, hanem a szakszerűtlen takarítások miatt is romlott az állaga. Orbán Balázs, a helyi önkormányzat EMNP–MPP frakciójának vezetője a hétfőn délben tartott sajtótájékoztatón elmondta, szívügye volt Székelyudvarhely első köztéri szobrának felújítása, ami a katolikus plébánia és a városvezetőség együttműködése révén jött létre. A teljes munkálat 13 620 lejbe került, amiből 12 200 lejt a város állt, az önrészt pedig az egyház fizette. A plébánia a helyi egyházaknak kiírt pályázaton nyerte el a restauráláshoz szükséges összeget.
Fotó: Barabás Ákos
A beavatkozást Baróti Hunor kőrestaurátor és csapata végezte. A szakember elmondta,
Az előzetes felmérés alapján nem tűnt túlságosan rossznak a szobor állapota, ám az állványozás után kiderült, a fej annyira károsodott, hogy csak idő kérdése volt, mikor válik le – magyarázta Baróti, akinek meglepetés volt a karok rossz állapota is, emiatt is tartott tovább a restaurálás. A bontás utáni mozzanatok időigényesek voltak, és az alkalmazott anyagok reakcióideje miatt is hosszabb lett a felújítási folyamat. A leomlott apró faragványokat szilárdító fürdőben tartották, ez biztosította, hogy három hét után visszahelyezhessék azokat. A korábbi, korrodálódott fémfelületeket is eltávolították, helyükbe pedig inoxelemeket raktak.
Fotó: Barabás Ákos
A Jézus-figura mögötti keresztszár külön darabból készült el, annak hátsó része a befolyt víz miatt teljesen szétmállott, de egy szilárdítás után a szakember pótolta a megmaradt kőzetet. Biológiai károsítók elleni védelmet is kapott a szobor, így a kőrestaurátor reményei szerint legalább öt évig nem fog befeketedni. Végül a patinázás következett, aminek köszönhetően eltüntették a javítási nyomokat és a színbéli különbségeket. Mivel a szobor eredeti jogara eltűnt, helyette most az 1901-es átadáson készült fénykép alapján cink lemezből készíttettek újat.
Fotó: Barabás Ákos
Orbán Balázs elmondta, az elkövetkező napokban elsüllyesztett fényekkel világítják meg a megújult Jézus-szobrot, majd
Az elképzelés szerint jövő nyáron a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának kerítésétől a lépcsőkig tartó zöldövezetet átrendeznék, eltüntetnék a gázházat, padokat helyeznének el, és kialakítanának egy sétányt is. A terveken már dolgozik egy építész, hogy az új, nyitott pihenőrész a Márton Áron tér látványához illő legyen. A terület ugyan a plébániáé, ám a tereprendezés után közösségi használatban lesz.
Rövidesen a határkereszt is visszakerül
Derzsi András gondnoktól megtudtuk, hogy a Bethlen Gábor és Eötvös József utca sarkáról felújítási munkálatok miatt ideiglenesen eltávolították a határkeresztet. Mint kiderült, nagyon rossz állapotban volt, így kénytelenek voltak kivenni helyéből, még mielőtt egy erősebb szél kidöntötte volna. Most egy egyháztanácsosnál van, és tisztítás, javítás után visszakerül a helyére. Az eredeti határkeresztet vasba fogják, és betonalapba rögzítik majd. Derzsi András megjegyezte, hogy egykor ezek a keresztek jelezték a birtokok határait, s nevezett határkereszt mellett régen egy kút is volt, amit Jézus-kútnak neveztek, ám a CEC Bank építésekor ezt betömték.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!