
A guberálókkal szemben nem lép fel az őrző-védő cég. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Ha lakossági bejelentés érkezik a guberálókról, Csíkszeredában a megbízott őrző-védő cég a rendőrséget értesíti, mert csak a hatóságoknak van joguk intézkedni. A rendőrségi szóvivő szerint nekik kötelességük közbelépni, mivel a rongálás bűncselekmény.
2021. május 01., 07:512021. május 01., 07:51
2021. április 29., 17:132021. április 29., 17:13
Közel két hete jelentette be Csíkszereda Polgármesteri Hivatala, hogy őrző-védő céget bíztak meg a guberálókkal szembeni fellépéssel, és ennek érdekében lakossági bejelentéseket is várnak.

Csíkszeredában őrző-védő céget bízott meg a polgármesteri hivatal a hulladékgyűjtő helyeken kukázók és rongálók távol tartásával, közbelépésüket a lakosság is kérheti. A polgármester szerint a helyi rendőrség megalakításáig is lépni kellett, mert a mostani helyzet ezt megköveteli.
– foglalta össze kérdésünkre a csíkszeredai hulladékgazdálkodási cég igazgatója. Pál Tamás hozzátette, nem tudják, hány bejelentés érkezett, a kukázás viszont továbbra is folyamatos a városban, azzal együtt, hogy valószínűleg a guberálók is tudnak a bejelentési lehetőségről.
Az Eco-Csík vezetője elmondta, az őrző-védő cégnek csak olyan területeken van hatásköre, amelyeket felügyel – a hulladékgyűjtő helyek nem tartoznak ezek közé, viszont a csíkszeredai hulladékátrakó állomás igen. „Ez a rendszer azért volt így kitalálva, hogy átfogóan tudjon működni, mert közös érdek a guberálás visszaszorítása. Fontos, hogy ez plusz pénzbe nem kerül senkinek, ez egy gesztus az őrző-védő cég részéről” – hívta fel a figyelmet Pál Tamás.
Megkerestük a rendőrséget is az ügyben, hogy van-e lehetőségük, kapacitásuk fellépni olyan esetben, amikor guberálókkal kapcsolatos bejelentés érkezik hozzájuk. Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője azt mondta, amennyiben segítségüket kérik, ők ezt biztosítják. Szabálysértés esetén az 1991. évi 61-es számú törvény alapján léphetnek fel, amennyiben pedig rongálás történik, büntetőeljárást indítanak az elkövetők ellen, mivel az már bűncselekménynek számít.
Ismét jegyezhetők hétfőtől a Tezaur államkötvények – közölte a pénzügyminisztérium. Az április 6. és május 8. között kibocsátott 1, 3 és 5 éves futamidejű állampapírok évi 6,5, 7 és 7,5 százalékot kamatoznak.
Erdőcsinádon, de más Maros-menti településen is húsvét szombatján szalaggal díszített fenyőágak kerülnek a lányos házak kerítéseire. De nemcsak kedveskednek a fiatalok, huncutságból éjszaka elviszik a kapukat, az udvaron levő mozdítható tárgyakat.
A barcasági Apácán a húsvéti kakaslövés éppúgy része az ünnepnek, mint a szemetelés és kapulopás, a piros tojás és a locsolkodás. A hagyomány világszinten egyedülálló, a jelképes bosszúállással több évszázados sérelemre emlékeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök áldott ünnepeket kívánt a katolikus és protestáns híveknek, akik április 5-én ünneplik a húsvétot.
Románia NATO-hoz vezető útja azon a mély meggyőződésen alapult, hogy az ország a demokrácia, a szabadság és a jogállamiság közösségéhez akar tartozni – üzente vasárnap Nicușor Dan a szövetség alapító okirata aláírásának 77. évfordulója alkalmából.
XVI. Leó pápa húsvétvasárnapi beszédében bejelentette, hogy április 11-re imavirrasztást hirdet meg a békéért. A pápa mindenkit arra szólított fel, csatlakozzon az imához.
A levélben szavazó választópolgárok, akik nem kapták meg postai úton a levélcsomagjukat, hétfőtől személyesen kérhetik annak pótlását a külképviseleteken vagy országgyűlési egyéni választókerületi választási irodákban.
Tizennyolc éves, ittasan vezető sofőrt is lekapcsoltak a Hargita megyei rendőrök a húsvéti ünnepek során.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint februárban 11 898 személynek folyósítottak különnyugdíjat, 40-nel többnek, mint előző hónapban.
A húsvétvasárnapi szabadtéri ételszentelés legfelemelőbb pillanatai közé tartozik a magyar és a székely himnuszok eléneklése.
3 hozzászólás