Hirdetés
Hirdetés

A pozitív szülésélmény érdekében indított programot a kézdivásárhelyi kórház

A kismamákat Nagy R. István főorvos vezette körbe az osztályon •  Fotó: Farkas Áron

A kismamákat Nagy R. István főorvos vezette körbe az osztályon

Fotó: Farkas Áron

Szülésfelkészítő és szülészetiosztály-látogató programot indított a Kézdivásárhelyi Municípiumi Kórház. A havonta sorra kerülő alkalmak során a kismamák tájékoztatást kapnak a szülés folyamatáról, a fájdalomcsillapításról és a szülés utáni ápolásról, ugyanakkor megismerkedhetnek a szülészeti osztállyal és annak alkalmazottaival is.

Farkas Áron

2024. április 20., 12:112024. április 20., 12:11

A program első felvonását pénteken tartották, az érdeklődő kismamákat Nagy R. István főorvos vezette körbe a szülészet-nőgyógyászati osztályon, bemutatva a fontosabb helyiségeket, berendezéseket, és megválaszolva a felmerült kérdéseket.

A kétórás tevékenység második felében Erőss Elena szakorvos tartott felkészítőt a babát váró hölgyeknek.

A látogatás kezdete előtt Erőss Elena érdeklődésünkre elmondta, a programot azért kezdeményezték, hogy széles körben informálják a nőket a szülésre való felkészülésről, illetve annak folyamatáról és fázisairól.

Idézet
Célunk, hogy minél több nőnek segítsünk abban, hogy minél pozitívabb szülésélményben legyen részük, minél idillikusabb körülmények között találkozzanak a gyermekükkel”

– fogalmazott a szakorvos.

Hirdetés

Hozzátette, hogy az osztályon alkalmanként korábban is tartottak szülésfelkészítőt és osztálylátogatót,

most azonban rendszeresíteni szeretnék ezeket az alkalmakat, így az eseményt minden hónap második péntekén megismétlik, a következőre május 10-én kerül majd sor.

Mint mondta, a jövendőbeli anyák és apák általában nagyon stresszesek a szülés előtt, ezért lehetőséget próbálnak teremteni számukra, hogy megismerjék a szülészeti osztályt és az ott dolgozó szakembereket. Tapasztalataik szerint ugyanis

azoknak a nőknek, akik már korábban találkoznak a hellyel, ahol világra fogják hozni gyermeküket, sokkal könnyebb dolguk van a későbbiekben.

„Azok, akik járnak ellenőrzésre, vagy voltak már beutalva, sokkal nyugodtabbak szüléskor is” – magyarázta a szülész-nőgyógyász.

Erőss Elena szakorvos szülésfelkészítőt tartott a jövendőbeli anyáknak •  Fotó: Farkas Áron Galéria

Erőss Elena szakorvos szülésfelkészítőt tartott a jövendőbeli anyáknak

Fotó: Farkas Áron

Erőss Elena kiemelte, hogy a szülészeten számos módon próbálnak kellemes környezetet teremteni a vajúdó nőknek. Többek között

rendelkezésükre áll az Entonox fájdalomcsillapító gáz, aromaterápiás olajok, különböző méretű és formájú gimnasztikai labdák, ugyanakkor apás szülésre is lehetőség van.

„Nagyon nehéz, amikor valaki nőből anyává válik. A szülés folyamata során egyfajta identitásváltás is történik. Mi azon vagyunk, hogy ez mindenkinek minél könnyebb legyen” – mondta.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a kismamákat mind az internetről, mind a családjuk és az ismerőseik részéről elárasztják a különböző információk és tanácsok, ezért fontos, hogy szakemberektől kapjanak megfelelő tájékoztatást.

Idézet
Az egyik célom, hogy a nők megértsék, miért jobb a természetes szülés, hogyan tudunk segíteni, hogy ne legyen nehéz, ne legyen traumatikus”

– hangsúlyozta a szakorvos. Úgy véli, nem a várandósság vagy a szülés a legnehezebb egy nő számára, hanem a szülést követő első hat hét, amikor az újdonsült anyának meg kell birkóznia az új kihívásokkal.

„A legfontosabb egy nyugodt környezet megteremtése a kismamáknak.

Idézet
Sokszor egy-két biztató szó százszor többet ér, mint bármilyen gyógyszertári készítmény”

– jelentette ki a Erőss Elena. Hozzátette: fontos, hogy az anya az ösztöneire is hallgasson, mert sok esetben az is elegendő, hogy tudja, mire van szüksége a gyermekének.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 10., hétfő

Megtámadta az alkotmánybíróságon az államfő az új feddhetetlenségi törvényt

Nicușor Dan megtámadta az alkotmánybíróságon a parlamentben múlt héten elfogadott új feddhetetlenségi törvényt – közölte hétfőn az elnöki hivatal.

Megtámadta az alkotmánybíróságon az államfő az új feddhetetlenségi törvényt
Hirdetés
2026. augusztus 10., hétfő

Most ön is elmondhatja, hogyan látja Maros megye jövőjét

Mit tud a lakosság a Maros megyét is érintő méltányos átállási programról, a munkahelyek megszűnéséről, átalakulásáról? Hogyan látja a települése jövőjét? – ezekkel a témákkal is foglalkozik a napokban közzétett kérdőív.

Most ön is elmondhatja, hogyan látja Maros megye jövőjét
2026. augusztus 10., hétfő

Ismét apad a Duna Csernavodánál, napokon belül teljesen leállhat az atomerőmű

Nem bizonyult tartósnak a Duna vízszintjének emelkedése Csernavodánál, fel kell készülni arra, hogy néhány napig teljesen le kell fog állni az atomerőmű – jelentette be Alexandru Bușoi energetikai államtitkár hétfőn.

Ismét apad a Duna Csernavodánál, napokon belül teljesen leállhat az atomerőmű
2026. augusztus 10., hétfő

Látásjavítás alvás közben: az éjszakai kontaktlencséről

Alvás közben korrigálja a látást, nappal pedig szemüveg és hagyományos kontaktlencse nélkül biztosít éles látást. Az éjszakai kontaktlencse egyben kényelmes, és a gyermekkori rövidlátás előrehaladását is lassíthatja.

Látásjavítás alvás közben: az éjszakai kontaktlencséről
Hirdetés
2026. augusztus 10., hétfő

Cseke: az RMDSZ első opciója egy nagykoalíció létrehozása az új kormány érdekében

Az RMDSZ első opciója egy teljes jogkörű kormány megalakítására egy „nagykoalíció” létrehozása, más országok mintájára, hogy megakadályozzák a szélsőséges erők kormányra jutását – jelentette ki hétfőn Cseke Attila ügyvivő fejlesztési miniszter.

Cseke: az RMDSZ első opciója egy nagykoalíció létrehozása az új kormány érdekében
2026. augusztus 10., hétfő

Akiknek a jogosítványa bánta a gyorshajtást

Harminckét járvezetői engedélyt függesztettek fel a hétvégén a hatóságok Maros megyében, de olyan sofőrt is feltartóztattak, aki nem rendelkezett jogosítvánnyal – tájékoztat a Maros Megyei rendőr-főkapitányság.

Akiknek a jogosítványa bánta a gyorshajtást
2026. augusztus 10., hétfő

Cseke Attila: a közösségi oldalakon terjedő félretájékoztatás rendkívül veszélyessé vált

Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter szerint a közösségi oldalakon terjedő félretájékoztatás „rendkívül veszélyessé” vált, ezért az államnak határozottabban kell fellépnie, szükség esetén a jogszabályok szigorításával.

Cseke Attila: a közösségi oldalakon terjedő félretájékoztatás rendkívül veszélyessé vált
Hirdetés
2026. augusztus 10., hétfő

Érvényes Baka András jelölése, kedden délután választják meg az új államfőt

A házbizottság érvényesnek minősítette azt a 140 képviselő által támogatott indítványt, amelyben a Tisza parlamenti frakciója Baka Andrást jelöli államfőnek.

Érvényes Baka András jelölése, kedden délután választják meg az új államfőt
2026. augusztus 10., hétfő

Csíkszereda felirat fogadja a Székelyudvarhely irányából a megyeszékhelyre érkezőket

Magyar és román nyelven rakták ki Csíkszereda nevét a város egyik újonnan létrehozott körforgalmában, a Hargita utcában.

Csíkszereda felirat fogadja a Székelyudvarhely irányából a megyeszékhelyre érkezőket
2026. augusztus 10., hétfő

Szigorítás: saját fogyasztásra szánt alkoholos ital évente egyszer hozható be adómentesen Romániába

Új szabályok léptek életbe a más uniós tagállamokban vásárolt jövedéki termékek Romániába történő behozatalára.

Szigorítás: saját fogyasztásra szánt alkoholos ital évente egyszer hozható be adómentesen Romániába
Hirdetés