
Fotó: Gergely Imre
Gyergyószéki polgármesterek mondhatták el meglátásaikat, panaszaikat az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) és legnagyobb szolgáltatók vezetőnek Maroshévízen. A Bende Sándor parlamenti képviselő által szervezett eseményen főként a különböző hivatalos jóváhagyások kiadásának felgyorsítását szorgalmazták az önkormányzati vezetők.
2024. január 23., 17:022024. január 23., 17:02
2024. január 23., 17:132024. január 23., 17:13
Különleges alkalom volt a Maroshévízen kedden megtartott esemény, amelyre az ANRE vezetőit és a gyergyószéki polgármestereket hívták. Amint Bende Sándor, a képviselőház ipari és szolgáltatásügyi bizottságának elnöke elmondta, korábban nem volt arra példa, hogy az Országos Energiaszabályozó Hatóság vezetése, és a legnagyobb elektromos áram és gázszolgáltatók illetékesei közül többen ilyen formában találkozzanak településvezetőkkel.
Az Országos Energiaszabályozó Hatóság alelnökei, a szabályozó bizottság tagjai és az intézmény vezérigazgatói mellett DEER, az E-ON és a Premier Energy szolgáltatók vezetői voltak itt jelen.
Amint Bende közölte,
A találkozón megjelent Gyergyószentmiklós, Borszék, Gyergyóremete és Gyergyóújfalu polgármestere, valamint több önkormányzati vezető Hargita megye északi, román többségű településéről is.
Fotó: Gergely Imre
Többen rámutattak arra, komoly problémát jelent, hogy a különböző beruházások megvalósításához szükséges jóváhagyásokat az áramszolgáltatótól rendszerint sokáig, hónapokig kell várniuk az önkormányzatoknak, emiatt pedig csúsznak a fejlesztések. Arra kérték az illetékeseket, hogy
Borszék polgármestere, Mik József az áramszolgáltatónak jelezte, hogy már három éve telkeket juttattak fiatal házasoknak, ahol számos lakóházhoz és több panzióhoz kellene eljusson a villanyhálózat, de azóta sem történt érdemi előrelépés. A válasz az volt, hogy megtörtént a közbeszerzés, és pár napon belül elkezdődik a hálózatbővítés. A borszéki polgármester azt is elmondta, nagyon várják a fürdővárosban, hogy elérjen oda a gázvezeték.
– mutatott rá. Egyre kevésbé hiszi azt, hogy valaha megvalósul a gázhálózat kiépítése – tette hozzá –, de erre is olyan választ kapott, hogy hamarosan megtörténik ez a fejlesztés is.
Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere rámutatott, hogy az időközben megszűnt Hargaz szolgáltató az igénylők költségén épített ki több utcában gázvezetéket, és ez tulajdonjogi problémákhoz vezetett, tisztázni kell, hogy így most kié is a vezeték.
Fotó: Gergely Imre
A gyergyóremetei gázhálózat kiépítése szinte teljesen készen van, áprilisban megtörténhet a rendszer átadása is – ismertette Laczkó-Albert Elemér polgármester.
A hatóság illetékesei, illetve szolgáltatók vezetői minden felmerült kérdésben nyitottnak mutatkoztak a megoldások megtalálására.
Volt, hogy már ott helyben kaptak ígéretet a felszólaló polgármesterek a felvetődött problémák megoldására. Más, konkrét ügyekben pedig írásban fognak válaszolni – mondta el Bende Sándor, aki hasznosnak ítélte a találkozót.
Településen belül száguldott 170 km/órával egy sofőr, amikor a rendőrök bemérték.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn azt nyilatkozta, hogy jövő héten várhatóan megbukik a jelenlegi kormány, ami nem jó az országnak.
Megalakult az új Fidesz-frakció, amelynek névsorát hétfőn Gulyás Gergely frakcióvezető a képviselőcsoport zárt ülése után a Facebook-on tette közzé. Orbán Viktorhoz és Semjén Zsolthoz hasonlóan nem lesz képviselő Kövér László és Rogán Antal sem.
Sorin Grindeanu szociáldemokrata pártelnök hétfőn lemondásra szólította fel a párt javaslatára kinevezett államtitkárokat és prefektusokat.
Egyelőre nem történt érdemi előrelépés azoknak a fellebbezéseknek az ügyében, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.
Hiányzik 63 millió lej Hargita Megye Tanácsának 2026-os költségvetéséből, ezért a megyei önkormányzat több területen is visszafogta a kiadásokat, miközben a fejlesztésekről sem mond le. A képviselő-testület kedden dönt a 880 millió lejes büdzséről.
Továbbra is kiszámíthatatlan a helyzet a nemzetközi energiapiacon, és a közel-keleti válság, valamint a katari termelési kapacitások egy részének kiesése miatt a földgáz ára tartósan magas maradhat.
Változékony marad az időjárás a következő két hétben: többfelé hűvös éjszakák várhatók, miközben egyes térségekben napközben a hőmérséklet eléri a 22–23 Celsius-fokot is. Április végén és május elején gyenge csapadékra is számítani lehet.
Tizennyolc megye 72 településén és a fővárosban okozott károkat az elmúlt 24 órában a viharos szél, a legsúlyosabb incidens Vaslui megyében, Huși városban történt, ahol egy épületről lesodort tetőszerkezet rázuhant egy férfira, aki életét vesztette.
Cseke Attila fejlesztési miniszter hétfőn azt nyilatkozta, hogy az RMDSZ nem szavazza meg a Bolojan-kormány elleni bizalmatlansági indítványt.
szóljon hozzá!