Hirdetés
Hirdetés

A piacokon is minden megdrágult – mutatjuk, hogy hol, mi, mennyibe kerül

A belföldi dinnyének is volt keletje. Csíkszeredában valamivel olcsóbban adták, mint Székelyudvarhelyen •  Fotó: Pinti Attila

A belföldi dinnyének is volt keletje. Csíkszeredában valamivel olcsóbban adták, mint Székelyudvarhelyen

Fotó: Pinti Attila

Minden termék megdrágult, de így is sokan vásárolnak a zöldség-és gyümölcspiacokon. Jelenleg a belföldi görögdinnyének van keletje, amelynek kilójáért akár 3-3,50 lejt is elkérnek. Az újburgonyát pedig Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson valamivel olcsóbban adják, mint Marosvásárhelyen. Piaci körképet készítettünk a székelyföldi városokban.

Barabás Hajnal

2022. július 28., 12:042022. július 28., 12:04

2022. július 28., 13:172022. július 28., 13:17

Marosvásárhelyen több piac is működik napi szinten – a Cuza Voda utcai nagypiac, a kövesdombi, a Tudor lakónegyedben a Dacia és a Gyémánt piacok, a Forradalom (volt November 7. ) utcai, valamint a Szabadság utcai piac. Az árak piaconként változnak,

a tapasztaltabb vásárlók szerint legolcsóbb a Szabadság- és a Cuza Voda utcai piac, de nem olyan nagy az árkülönbség, hogy egy-két kilogramm zöldségért érdemes lenne megtenni a két-három kilométernyi távolságot.

Általában akkor érdemes elmenni a Szabadság utcai piacig, amikor a padlizsánszezon kezdődik és nagytételben olcsóbban megvásárolható a lesütésre, eltevésre szánt zöldség. Ezúttal a marosvásárhelyi Dacia piacon néztünk szét, ahol

a paradicsom kilója 5 és 10-12 lej közötti áron volt kapható, attól függően, hogy rózsaszín és kemény húsú, házias jellegű, vagy túlérett, vékony héjú, repedezett, befőzésre alkalmas.

Hirdetés

A paprika ára 8 és 10, illetve 12 lej között változik, a padlizsánnak 5 és 7 lej közötti kilója.

A zöldpaszulyt 10 és 12 lejért, a sárgarépát 5, a petrezselymet 8, az újkrumplit 4, a fehér hagymát 4, a vörös hagymát 7 lejért kínálják a nyárádmenti zöldségtermesztők.

Uborkából az apró, eltenni való 9-10, míg a nagyobb, a kovászolni való 8 lej, a Nagyváradról származó kajszibaracknak 6-8 lejért, az őszinek 10 lejért adják kilóját, a szilva 5-6 lej, a nyári alma 4 lej, a banán 4-5 lej. A káposztáért 3-4 lejt kérnek, a karfiol kilója 8 lej, a tök 4-5 lej. A Dăbuleni-ből rendszeresen visszajáró, a környező lakók által már személyesen is ismert árusok

3-3,50-ért adják a görögdinnyét, és 4 lejért a sárgát.

Paradicsomot is árulnak, az ára megegyezik a nyárádmentiek árával, 6 és 8 lej közötti, akárcsak a paprikáé és a padlizsáné. A zöldségek és gyümölcsök mellett balkonvirágokat is lehet vásárolni a piacon, 2-2,50-től 10-15 lejig változatos a kínálat és az ár.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Borsos áron kapható termékek

Minden második kuncsaft panaszkodik, hogy mennyire megemelkedtek az árak, hiszen legtöbb termék megdrágult a tavalyhoz képest – mondta el érdeklődésünkre Ferencz Gizella csíkszeredai árus, aki úgy gondolja, hogy

ősszel sem lesznek olcsóbbak a zöldségek.

Tőle tudjuk, hogy jelenleg a hazai görögdinnyének van a legnagyobb keletje, de a sárgadinnyét is sokan választják. Ezen kívül a szilva és még a cseresznye is fogy.

Idén kevés lett a zöldpaszuly, emelt ára van emiatt, és ugyancsak gond lehet majd az újkrumplival is, merthogy a szárazság nem tett jót a termésnek.

Egy másik piaci árus úgy véli, hogy ennek ellenére a tavalyi árhoz hasonló áron adják egyelőre idén is az újkrumplit, amelyet kilogrammonként 2,50 lejért kínáltak.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A város központjában működő piacon szerdán a paradicsom kilogrammját 10 lejért adták, néhol 8 lejért is meglehetett venni.

A paprika kilóját 8 lejért, az uborkát 7 lejért, a padlizsánt 7-8 lejért kínálták. Egy kötés murok 4 lej, a két kötést viszont mát olcsóbban, 7 lejért adják. Egy cső kukoricát 2,50-3 lejért lehetett vásárolni.

Ugyancsak meglehetősen borsos áron, 15 lejért lehetett hozzájutni egy kilogramm paradicsompaprikához, a cseresznye kilóját szintén 15 lejért vesztegették, ugyanennyiért kínálták továbbá a zöldpaszuly kilóját is.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Heti egyszer van piac

Gyergyószentmiklóson szombatonként tartják a heti piacot, hétköznaponként ilyenkor csak néhány regáti árus kínálja a portékáját, ezért az egyik lakótelepi zöldségesboltnál néztünk szét. Itt a szezongyümölcsök közül

a kajszibarack 9,55, cseresznye 12,95, meggy 9,95 lejért kapható, míg a dinnye kilója 2,50 lejbe kerül.

Vidékünkön később érik a körte, így valószínű, hogy importból érkezik és 11,50-ért kínálják, a nektarin 8,85 a szőlő 12, a szilva pedig 7,50 lejért vásárolható meg. A déli gyümölcsök közül a citrom 10,50, a narancs 8,85-ért kapható.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A zöldségek közül a paradicsom fajtától függően 9,50 és 14,50 lejért látható a standon, a paradicsompaprika 12,50, a zöldpaszuly 12,95, a padlizsán 5,95, a termesztett csiperkegomba 13,95, míg a fejes saláta 2,95 lej.

A pityóka kilójáért 2,50 lejt kérnek.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Alkudható az ár

Bár Székelyudvarhelyen kedd a piacnap, szerdán is találtunk árusokat a helyszínen és szemmel láthatóan a vásárlók sem maradtak el. Az idénygyümölcsökről érdeklődve megtudtuk, hogy

a baracknak kilogrammjáért tíz lejt kértek el, ám ez alkudható, amennyiben nagyobb mennyiségre van szükségünk.

Egy kilogramm szilvát szintén 10 lejért kínáltak. Az idénynek megfelelően görögdinnyéből is volt választék a vásártéren, ennek kilogrammja 3,5 lejbe kerül, így valamivel drágábban adták, mint Csíkszeredában. Ugyanennyi mennyiségű paradicsompaprikáért és piros kápiáért 15, padlizsánért 7, fehér paprikáért 10, káposztáért 5, a paradicsomért 8, míg az uborkáért 6 lejt kellett fizetni.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Hirdetés

1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 08., szerda

Székelyföld határán rengett a föld hajnalban

A Richter-skála szerint 4-es erősségű földrengés történt szerdán 5 óra 28 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Székelyföld határán rengett a föld hajnalban
Hirdetés
2026. április 08., szerda

Orbán Viktor videóüzenetben szólította meg a határon túli magyarokat

Videóüzenetben fordult a határon túli magyarokhoz Orbán Viktor miniszterelnök, aki közösségi oldalán közzétett bejegyzésében a választásokon való részvétel fontosságára hívta fel a figyelmet.

Orbán Viktor videóüzenetben szólította meg a határon túli magyarokat
2026. április 08., szerda

Nem éri meg kidobni a szemetet a természetbe – harmincezer lejnél is magasabb lehet érte a bírság

Akár több tízezer lejes bírság is járhat az illegális szemetelésért, ami nem éri meg, ha összehasonlítjuk a hulladékszállítás néhány száz lejes tételével. Mégis akadnak, akik tavak, folyók partján, erdők szélén dobják ki az építkezési törmeléket.

Nem éri meg kidobni a szemetet a természetbe – harmincezer lejnél is magasabb lehet érte a bírság
2026. április 07., kedd

Az államfő elé terjesztette jelöltjeit az igazságügyi miniszter

Radu Marinescu igazságügyi miniszter a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlegének véleményezése hiányában Alex Florențát javasolja a DIICOT főügyész-helyettesi tisztségére, Marius Voineagot a legfőbb ügyész helyettesi posztjára.

Az államfő elé terjesztette jelöltjeit az igazságügyi miniszter
Hirdetés
2026. április 07., kedd

Megbírságolják, de behajtani nem tudják – mit ér a kéregetők elleni fellépés?

A kéregetés visszaszorítása a célja annak, amikor a koldusok ellen lépnek fel a helyi rendőrök, és a törvény szerint meg is bírságolják őket. Ez eltünteti a kéregetőt a szemünk elől, de valójában nem oldja meg a problémát – csupán arrébb tolja.

Megbírságolják, de behajtani nem tudják – mit ér a kéregetők elleni fellépés?
2026. április 07., kedd

Visszavonták a Realitatea Plus műsorszolgáltatási jogosultságát

Visszavonta a Realitatea Plus műsorszolgáltatási engedélyét az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) – írja az Agerpres.

Visszavonták a Realitatea Plus műsorszolgáltatási jogosultságát
2026. április 07., kedd

Egyesült Államokkal való együttműködés fontosságát hangsúlyozta Orbán Viktor

Az Egyesült Államokkal való stratégiai együttműködés fontosságát hangsúlyozta, valamint a gazdasági és energetikai kapcsolatok erősödéséről beszélt Orbán Viktor kedden Budapesten, J.D. Vance-szel közösen tartott sajtótájékoztatóján.

Egyesült Államokkal való együttműködés fontosságát hangsúlyozta Orbán Viktor
Hirdetés
2026. április 07., kedd

Harminc sofőr búcsúzott jogosítványától az ünnepi ellenőrzéseken

Több száz szankció, tucatnyi bevont jogosítvány és számos közlekedési bűncselekmény – ez a mérlege az ünnepi időszak rendőri ellenőrzéseinek Hargita megyében is.

Harminc sofőr búcsúzott jogosítványától az ünnepi ellenőrzéseken
2026. április 07., kedd

Négy gyergyószentmiklósi utca felújítása és Gyilkostó közművesítése került közelebb

Rendkívüli ülésen hozott döntéseket Gyergyószentmiklós képviselő-testülete két nagyvolumenű beruházás előkészítése kapcsán. A szándék szerint Gyilkostón a közművesítés kap új lendületet, és közel 4800 méternyi út korszerűsítése is közelebb került.

Négy gyergyószentmiklósi utca felújítása és Gyilkostó közművesítése került közelebb
2026. április 07., kedd

Szenátusi elnök: a kormány mindent megtett, hogy megvédje a lakosságot az üzemanyagárak emelkedésétől

Mircea Abrudean szenátusi elnök szerint az Ilie Bolojan vezette kormány minden lehetséges intézkedést meghozott, hogy megvédje a lakosságot az üzemanyagárak emelkedésétől.

Szenátusi elnök: a kormány mindent megtett, hogy megvédje a lakosságot az üzemanyagárak emelkedésétől
Hirdetés