
Illusztráció
Fotó: Farkas Antal
Rövid időn belül a világ vezető betegségévé válik a depresszió, ezért a Hargita Megyei Gyógyszerésznapokon is kiemelten foglalkoztak ezzel a problémával. Bár számos kutatás foglalkozik a témával, mégis sok esetben nem állítanak fel helyes diagnózist, így a megfelelő kezelés is elmarad.
2017. szeptember 29., 13:582017. szeptember 29., 13:58
Az antidepresszánsok alkalmazásáról értekezett múlt héten Botz Lajos, a Pécsi Tudományegyetem professzora. Egy nemrég lezárult kutatás eredményeit prezentálta, melyek szerint
Bemutatta a Romániában is használt gyógyszereket, a hatóanyagokat, és természetesen a mellékhatásokat is.
Azért fontos erről beszélni, mert valószínűleg 2020-ig a depresszió lesz a második legelterjedtebb betegség, amely a legtöbb életet fogja követelni. Az Európai Unióban a súlyosabb depresszióban szenvedő betegek száma mintegy 18,4 millióra tehető, ezen belül
Mint megtudtuk, a háziorvosok csupán egynegyedét, jó esetben felét ismerik fel a depressziós betegeknek. A betegek jó része nem is kap érdemi információt a betegségről, itt is nagy szerepük van a gyógyszerészeknek. Az előadó szerint nem csak a gazdaságilag fejlettebb országokban kezelnek egyre több depressziós megbetegedést. Tévhit, hogy Romániában kevesebb ilyen eset van, csak kevesen ismerik fel, így nem kezelik az érintetteket. Épp ezért a betegség felismerésében és annak kezelésében a gyógyszerészeknek is nagy szerepet kell vállalniuk, így fontos a patikus és a betegek közötti együttműködés.
– fogalmazott Botz Lajos.
Székely Pál, a Hargita Megyei Gyógyszerészeti Kamara alelnöke arról számolt be, hogy bár erre vonatkozó pontos adataik nincsenek, a tapasztalatok azt mutatják, hogy térségünkben több nyugtató fogy, mint antidepresszáns, és akárcsak a nyugati országokban, itt is növekvő tendenciát mutat a depresszió kezelésére használt készítmények eladása. Hozzátette, vannak olyan depressziós betegek, akik semmilyen kezelésben nem részesülnek, sokan orvoshoz sem fordulnak, elkönyvelik gyengeségnek. Ennek oka az is, hogy
Mivel azonban a betegség nagyon összetett, fontos, hogy szakembertől kérjenek segítséget a betegek, e téren pedig a gyógyszerész is segíthet.
Testfelületének 50 százalékán megégett egy nő szerdára virradóra a Szatmár megyei Ivácskó település egyik gazdaságában kitört tűzben.
A marosvásárhelyi születésű magyar országgyűlési képviselő annak kapcsán kéri a tiszás politikus állásfoglalását, hogy az utóbbi időben ismét téma lett Magyarországon a külhöni magyarok ügye, különösképpen a szavazati joguk.
Kedd esti ülésén a kormány jóváhagyta több minisztérium és állami intézmény büdzséjének a kiegészítését a 2025-ös évre.
Az adóhatóság (ANAF) kedden közölte, hogy megkezdte a közel 46,8 millió lejes tartozás behajtását a Gabriel Resources Limitedtől, és kényszervégrehajtás alá vonta a cég Roșia Montană Gold Corporationben birtokolt részvényeit.
Jövőre adómentességet élveznek az üvegházak, fóliasátrak, gombatermesztő farmok és a silók – jelentette be a pénzügyminiszter a kedd esti kormányülés utáni sajtótájékoztatóján.
Elfogadta a kormány a jövő évi költségvetés kidolgozásához szükséges úgynevezett salátarendeletet – jelentette be kedd esti sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Az elkövetkező időszakban hófúvással kísért havazásra lehet számítani Hargita megyében. A megyei utakon közlekedőknek lehetőségük van bármilyen jellegű elakadás, útakadály vagy közlekedési probléma azonnali jelzésére is.
Fedélzeti kamerás videót osztottak meg a szombaton Dálnoknál történt láncbalesetről, amelyben hét autó volt érintett, és amelynek következtében négy felnőttet és egy kiskorút szállítottak kórházba.
Pert indítottak a Hargita megyei állatorvosok az állategészségügyi hatóság ellen, mert a szerződéses szolgáltatások árát évek óta nem aktualizálta a főhatóság. A tartozásokat viszont a közelmúltban részben törlesztette, hogy elkerüljön egy új pert.
Több mint 50 ezer lej értékben bírságolt, és 200 ezer lejnél nagyobb értékben foglalt le faanyagot a rendőrség a múlt héten zajló erdészeti ellenőrzési akció során Hargita megyében.
szóljon hozzá!