
Fotó: Barabás Orsolya
Önismeret a pályaválasztásban címmel szervezett a gyergyószentmiklósi Rotary Klub programot. Vasné Dömötör Rozália magyarországi tréner, mestertanár a gyergyószentmiklósi Vaskertes és Fogarasy Mihály Általános Iskolában, valamint a gyergyóalfalvi általános iskolában tartott foglalkozást a diákoknak, illetve két tanintézményben a pedagógusoknak is az elmúlt napokban.
2022. november 25., 14:052022. november 25., 14:05
Tavaly nagy sikere volt a gyergyószentmiklósi Rotary Klub által szervezett Önismeret a pályaválasztásban címet viselő programnak. Akkor öt Gyergyó-medencei iskolában összesen 161 gyermek vett részt a foglalkozáson, és a Vaskertes Általános Iskola pedagógusainak is tartottak képzést.
Mivel igény mutatkozott erre a programra, idén ismét meghívták a debreceni Vasné Dömötör Rozália trénert, mestertanárt. „Sokkal több tanár és diák vett részt idén a programban, mint tavaly. A pályaválasztás a gyerekek életében nagyon-nagyon fontos lépés, és a tanárnő segítségével a legmodernebb eszközökkel tudják eldönteni, hogy milyen irányban induljanak.
– részletezte Ferenczy István, a Gyergyószentmiklósi Rotary Klub soros elnöke.
Fotó: Barabás Orsolya
„Vasné Dömötör Rozália tavaly is nagyon érdekes foglalkozásokat tartott az iskolánkban a diákoknak és a pedagógusoknak egyaránt, ezért örültünk az újabb lehetőségnek. Abban egyeztünk meg, hogy idén a pedagógusoknak a szövegértés kompetencia fejlesztésével kapcsolatosan hoz gyakorlati módszereket, eszközöket. Nap mint nap tapasztaljuk mi oktatók, hogy a gyerekek nagyon mechanikusan olvasnak, anélkül, hogy értelmeznék, hogy miről is szól az a bizonyos szöveg, pedig az értő olvasás nagyon lényeges a továbbtanulásban, a mindennapi életben való boldogulásban egyaránt” – hangsúlyozta Bernád Ildikó, a Vaskertes Általános Iskola igazgatója.
Fotó: Barabás Orsolya
A tréner tapasztalata szerint az iskolákban keveset foglalkoznak az önismeret-fejlesztéssel, pedig az a legfontosabb pályaválasztás előtt, ezt követi a különböző pályák megismerése.
– emelte ki Vasné Dömötör Rozália tréner. Elmondta, hogy többek között egy Gardner-intelligencia tesztet is kitöltöttek a diákok, amiből nagyon sok minden megtudhatnak arról, hogy melyik terület kiemelkedő számukra, és beszélgettek a 12 pályakörről is.
Fotó: Barabás Orsolya
Már most igény fogalmazódott meg a program folytatására, a szervezők, a tréner és a résztvevő tanintézmények egyaránt remélik, hogy lesz erre lehetőség jövőben is.
A rendkívüli hőség miatt országos szinten fokozza az ellenőrzéseket a Munkaügyi Felügyelet, elsősorban azokban az ágazatokban, ahol a munkavállalók a szabadban dolgoznak, és fokozottan ki vannak téve a magas hőmérsékletnek.
Átalakul Sepsiszentgyörgy tömegközlekedése és parkolási rendszere: péntektől három új járatot indítanak. Ráadásul szinte minden buszvonal módosul, bővülnek a buszmegállók, és több ponton változnak a parkolási szabályok is.
A rendkívüli szárazság és a Duna rekordalacsony vízállása miatt kialakult energiaválság következtében több nagy energiaigényű romániai vállalat – köztük az ország két autógyára – ideiglenesen leállította termelését.
Nincs olyan forgatókönyv, amely szerint a lakosság áram nélkül maradna, a háztartási fogyasztás fedezéséhez szükséges hazai termelés stabil – jelentette ki hétfőn Cristian Bușoi energiaügyi államtitkár.
Csütörtök-péntekig tovább melegszik az idő Románia legtöbb régiójában, ahol kánikulára és fokozott hőterhelésre kell számítani, utána azonban fokozatos lehűlés kezdődik, és nő a záporok, zivatarok valószínűsége.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt hétfőn 12 óra 34 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A meteorológiai szolgálat hétfői előrejelzése szerint péntek reggelig az egész országban kánikula és rendkívül magas hőmérsékletek várhatók.
Száznyolcvan kilogramm robbanóanyaggal mozdítottak el egy sziklát a Duna Bala-ágának közelében, hogy vizet tereljenek a csernavodai atomerőművet tápláló Öreg-Duna medrébe – jelentette be hétfőn Radu Miruță.
Vádat emelt a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Ráduly István háromszéki prefektus ellen, miután több mint két és fél évig nyomozott a prefektúra villanyhálózatának felújítása, az épületen végzett munkálatok és egyes föld-visszaszolgáltatási ügyek miatt.
Harmadfokú hőségriasztás van érvényben szerdáig Szatmár, Bihar, Arad és Temes megyében. Térségünkben Maros megyében narancs jelzésű hőségriasztás van érvényben.
szóljon hozzá!