
Fotó: Cseh Gábor
Alsócsernátoni mester faragta haranglábon szólal meg újra egy 1697-ben öntött unitárius kis harang június 4-én, vasárnap Marosvásárhelyen, a Nemzeti Összetartozás Napján.
2023. június 02., 19:062023. június 02., 19:06
2023. június 02., 19:522023. június 02., 19:52
Marosvásárhelyen immár hagyománnyá vált, hogy megünneplik június 4-ét, a Nemzeti Összetartozás Napját. Mint ismert
Marosvásárhelyen tíz évvel ezelőtt egy almafát ültettek el ez alkalomból a Bolyai téri unitárius egyházközség udvarán.
Az idei ünnepség különleges lesz, hiszen, mint Cseh Gábortól a Marosvásárhely-Zalaegerszeg Baráti Társaság elnöke a Székelyhonnak elmondta vasárnap 16 óra 30 perctől
A haranglábat Réti Zoltán alsócsernátoni mester faragta és az ünnepségen részt vesz az alsócsernátoni Pakó András férfikar is. Ezenkívül a Bernády György kamarakórus énekel, Berekméri Melinda és Székely Szabó Zoltán szaval. Megtudtuk azt is, hogy
„Fontosnak tartottuk, hogy legyen egy koszorúzásra alkalmas hely is az unitárius templom udvarán, ahová minden évben összegyűlünk emlékezni és átérezni, hogy milyen fontos az összetartozás.
– hangsúlyozta Cseh Gábor.
A harangláb új „otthont” biztosít annak a kis harangnak, amit 1697-ben öntöttek és a marosszentkirályi unitárius egyháztól került a Bolyai unitárius egyházközséghez.
Nagy László, a Bolyai téri unitárius egyházközség lelkésze érdeklődésünkre elmondta, hogy a reformációkor Marosvásárhelyen jelentős része unitárius lett, de az ellenreformációt követően az unitáriusok kiszorultak a városból és többek között Marosszentkirályon építettek templomot, alapítottak gyülekezetet. A XIX században, amikor Vásárhelyre visszakerültek az unitáriusok hozzájuk került ez a kis harang. Eddig nem használták, de most újra meg fog szólalni, minden megemlékezésen az összetartozás haranglábán, a templom udvarán.
A 2026-os költségvetés tervezetében a helyi közösségek fejlesztésére több mint 86,4 milliárd lejt irányoznak elő, 7,4 milliárd lejjel többet, mint 2025-ben, és ez az eddigi legnagyobb összeg, amit a helyi önkormányzatok támogatására szánnak.
Közel 130 online térben elkövetett csalást jelentettek a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságon 2025-ben. A legnagyobb kár összege, amelyet online csalással csaltak ki az áldozatból, több mint 500 ezer lej.
Hivatalos látogatásra Romániába érkezik csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Nicușor Dan államfő összehívta szerdára a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.
Az Amerikai Egyesült Államok harci repülőgépeket és katonákat telepítene a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu-légibázisra az Iránnal fennálló háborús helyzet miatt – értesült a Digi24 hírportál különböző információs forrásokból.
Hivatalos látogatást tesz Romániában március 12-én, csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, amelynek során Nicușor Dan elnökkel találkozik – értesült a Digi24 hírportál.
A 2026-os állami költségvetés tervezete 127,7 milliárd lejes, GDP-arányosan 6,2 százalékos deficitre épít – derül ki a pénzügyminisztérium által kedden közzétett dokumentumból, amely szerint 2027-re a GDP 5,1 százalékára csökken a deficit.
Jelentős zavarokat okozhat az országos próba-képességvizsgák és a próbaérettségi lebonyolításában, hogy több mint 73 ezer tanügyi alkalmazott nem vesz részt a megszervezésükben.
Tűz ütött ki kedden egy lakóházban Libánfalván, a Fő utcában. Az épületből két gázpalackot hoztak ki a tűzoltók, és fennállt a veszélye annak, hogy a lángok két közeli lakóházra is átterjednek.
Megkezdődött a fakó keselyű romániai visszatelepítése: az első madarak március kilencedikén érkeztek meg a Fogarasi-havasokba. A Spanyolországból hozott példányokat az akklimatizációs időszak után fokozatosan engedik szabadon.
szóljon hozzá!