
A hivatal ügyvitelével kapcsolatos dokumentumok átadására kell kihasználni a nyári időszakot
Fotó: László Ildikó
Miért nem kezdhették még el mandátumukat a június 9-én megválasztott elöljárók, és mikor tehetik ezt meg, illetve mi kell teljesüljön a képviselő-testület megalakulásához? – ezekről és más, a témához kapcsolódó kérdésekről érdeklődtünk Venczel Attilától, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának főjegyzőjétől.
2024. július 11., 07:522024. július 11., 07:52
2024. július 11., 10:332024. július 11., 10:33
A közigazgatási törvények alapján pontosan négy év egy polgármester mandátuma, amit különleges esetekben – háború, természeti katasztrófa, illetve egyéb súlyos katasztrófaállapotok – némileg meg lehet hosszabbítani – fejtette ki lapunknak Venczel Attila, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának főjegyzője. Mint mondta, gyakorlatilag ez történt 2020-ban, amikor a Covid miatt bevezetett sürgősségi állapotra hivatkozva történt hosszabbítás, így nem júniusban, hanem szeptember 27-én tartották meg a helyhatósági választásokat. Ezt az intézkedést egyébként ugyanazon év végén hivatalosan is alkotmányellenesnek találták az igazságügyi szervek, de a történteken utólag már nem lehet változtatni.
Székelyudvarhelyi polgármestere például 2020. október 27-én tette le a hivatali esküt, ami azt jelenti, hogy ekkor kezdődött el a négyéves mandátuma, amit joga van letölteni – folytatta a főjegyző.
– magyarázta Venczel. A helyhatósági választások előrehozatalát idén azért tartották fontosnak, hogy minél többen vegyenek részt az ugyanakkor zajló európai parlamenti választásokon.
A felsoroltakat figyelembe véve csak szeptember 27-én kezdődik az újonnan megválasztott tisztségviselők beiktatási eljárása. Ehhez a dátumhoz mérten húsz napon belül kell érvényesítse a bíróság a polgármester mandátumát.
Az eskütétellel ugyanakkor megszűnik a korábbi polgármester mandátuma.
Hasonló a helyzet az önkormányzati képviselők esetében is. Ők azonban az érvényesítési időszakban egyenként kell leadják a jegyzőnek a mandátumuk elfoglalásához szükséges dokumentumokat, ha pedig pártlistán nyertek, akkor igazolniuk kell, hogy az adott szervezet a továbbiakban is támogatja őket. Utóbbira három napjuk van az említett referenciadátumtól számítva. Ugyanettől az időponttól 25 nap áll a bíróság rendelkezésére a mandátumok érvényesítésére – ha gondok vannak, akkor 37 napig is elhúzódhat a procedúra. Ha nincsenek problémák, akkor 30 napon belül megalakulhat a tanács, megtörténhetnek az eskületételek. Ennek a legfontosabb előfeltétele, hogy a képviselőknek fele plusz egy arányban érvényesítve legyen a mandátuma.
Azt is érdemes tudni, hogy az új tanács létrejöttével megszűnik a korábbi alpolgármester mandátuma.
A leköszönő polgármestert arra is kötelezi a törvény, hogy egy protokoll aláírásával átadja a hivatal ügykezelési aktáit az utódjának. Gyakorlatilag egyebek mellett az intézmény személyzeti felépítését, az idei megvalósításokat, kezdeményezéseket, a tárgyalásokkal és folyamatban lévő projektekkel kapcsolatos információkat és a bírósági ügyeket kell közölje a mandátumát záró elöljáró.
– szögezte le Venczel Attila. Hozzátette, Gálfi Árpád székelyudvarhelyi polgármester már fel is kérte a kollégáit, hogy készítsék elő a szükséges dokumentumokat.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!