
Fotó: Teleki Téka
A Teleki Téka legújabb időszakos kiállítása arról a nőről szól, aki Teleki Sámuel mögött állt. A grófnő és könyvtára. Iktári Bethlen Zsuzsanna könyvei és mindennapjai című időszakos tárlat az egyszerű, de kemény nagyasszonyt rajzolja elénk levelek, tudosítások, ékszerei és ruháinak leltárjegyzéke révén. A kiállításmegnyitót pénteken 18 órától tartják.
2024. május 17., 10:002024. május 17., 10:00
Pénteken, május 17-én 18 órától nyílik meg Marosvásárhelyen a Teleki Téka legújabb időszakos kiállítása Bethlen Zsuzsannáról, Teleki Sámuel feleségéről. A kiállítás kurátora Lázok Klára, a Teleki Téka igazgatója.
A grófnő és könyvtára. Iktári Bethlen Zsuzsanna könyvei és mindennapjai című időszakos tárlat az egyszerű, de kemény nagyasszonyt rajzolja elénk, aki férje távollétében igazgatja a birtokot, gondoskodik családjának és tágabb környezetének lelki és szellemi épüléséről, és nem utolsósorban férjének könyvgyűjtési szenvedélyét segíti, miközben ő is olvas, gyűjt és rendszerez.
A kiállítást színesítik gyerekeihez és férjéhez írott levelei, az ékszerek és ruhák leltárjegyzéke, a kortársak visszaemlékezései, a korabeli hírlapok rá vonatkozó tudósításai, amelyek révén a grófnő mindennapjaiba is betekintést nyerünk.
Megkezdődtek az orosz-amerikai tárgyalások kedden a Kremlben az ukrajnai rendezésről.
Hosszú várakozás után tért vissza a streaming-éra egyik legnépszerűbb és legkedveltebb sorozata, a Stranger Things. Spoileres kibeszélő az ötödik évad első négy epizódjáról.
Negyedik éve, hogy egy háromszéki építőipari kisvállalkozás az ünnepek közeledtével egy segítségre szoruló családnak elvégez 3000 lej értékű szakmunkát. Most egy zágoni, egyedülálló háromgyermekes édesanyának nyújtottak segítő kezet.
Felelősséget vállalt kedden a parlamentben a kormány a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetért.
Idén már karácsony előtt lejár a jövő évi gázolaj-támogatásra vonatkozó előzetes kérelmek benyújtási határideje. A jogosultak idén még nem kapták meg a második negyedévre járó összegeket, a megkésett juttatásról is érdeklődtünk az APIA-nál.
A bírák és ügyészek nyugdíjreformjának elfogadása Bolojan szerint egyszerre orvosol társadalmi igazságtalanságot, teszi fenntarthatóbbá a rendszert, ugyanakkor az uniós helyreállítási források lehívásának egyik feltétele is.
A Nagy Egyesülés a románok számára egy nemzeti ideál megvalósulása volt, a magyarok számára pedig nagy veszteséget jelentett – állapította meg a parlament keddi ünnepi ülésén tartott beszédében Turos Loránd.
Marosvásárhely december 3-án, Gyergyószentmiklós és Csíkszereda december 4-én este igyekszik megmutatni értékeit az M2 magyar televízió műsorában, Székelyudvarhely pedig egy nappal később. Magyarország Külhoni Ifjúsági Fővárosa címért szállnak versenybe.
Kedden a parlament alkalmazottainak érdekeit képviselő szakszervezet tagjai kifütyülték Ilie Bolojan miniszterelnököt, és lemondását követelték, amikor a politikus belépett a képviselőház üléstermébe.
Bíróság elé állították kedden Marius Ovidiu Isăilă volt szociáldemokrata szenátort, aki a DNA szerint megpróbálta lefizetni Ionuț Moșteanu volt védelmi minisztert, hogy elősegítse egy szerződés megkötését.
szóljon hozzá!