
Huszonhárom éve lakik a szeméttelep környékén Olga néni
Fotó: Veres Nándor
A társadalom perifériáján, mindennapos anyagi létbizonytalanságban él két idős nő Csíkszereda Csíkdelne felőli kijáratánál, a szemétlerakó és állatmenhely szomszédságában. A beszámolók szerint az utóbbi tíz évben ugyan kissé javultak az életkörülményeik, de továbbra is nagy nélkülözésben élnek, néha még a napi betevőre sem futja.
2021. december 11., 21:082021. december 11., 21:08
2021. december 11., 21:082021. december 11., 21:08
Olvasói jelzésre reagáltunk, amikor kilátogattunk a helyszínre. Egy csíkdelnei férfi kereste meg lapunkat azzal, hogy
„Néhányan szoktunk időnként ételt vinni nekik, segítjük őket, amivel tudjuk, de se víz, se villanyáram nincs. A legnagyobb probléma mégis az, hogy a tél és a hideg a nyakunkon van, ők pedig tűzifa nélkül vannak” – osztotta meg aggodalmait a férfi.
Fotó: Veres Nándor
Barátságos mosollyal nyitott ajtót. „Huszonhárom éve lakok itt, a szeméttelep környéken. A férjem korábban meghalt, a fiam pedig három éve. Egyedül vagyok” – foglalta össze mellbevágó őszinteséggel. Lenne ugyan lehetősége igénybe venni a hajléktalanszállót, ismerte el, de a magányt jobban szereti.
– mondta a mindennapjairól a 74 éves nő. A szemmel látható derék- és hátproblémái mellett savtúltengése is van Olga néninek, így a 140 lejes szociális állami segélyből gyógyszerre és élelemre is kellene jusson. Megmutatta, jelenleg van még tűzifája, egy helyi vállalkozó pedig megígérte, hogy karácsony előtt visz neki még valamennyi tüzelőt.
Fotó: Veres Nándor
Van néhány ember, aki ezzel-azzal segíti időnként: így dicsekedte el, hogy például hetvenedik születésnapjára mobiltelefont kapott. Gáztűzhelye van, aminek időnként cserélni kell a palackját, a fűtést pedig egy kisebb csempekályha biztosítja a szűk fémbarakkban.
„A fa kérdése talán megoldódik, arra inkább a szomszédasszonynak van nagyobb szüksége. Ellenben bármilyen élelmet elfogadok, mert szeretek főzni, és jól jönnének a vastag, téli nadrágok is” – osztotta meg velünk kérését.
Megszokta az egyedüllétet Klára néni
Fotó: Veres Nándor
Kicsit távolabb hasonló örömmel nyitott ajtót Klári néni is, aki lassan huszonegy éve szomszédja Laczkó Olgának. „2001 óta itt lakok. A férjemtől elmaradtam, ő újranősült, más senkim nem maradt” – fogta rövidre az elmúlt évtizedeinek történetét az idős nő, aki szintén
Klári néni elmondta, a járványhelyzet óta kevesebb jóakarója látogatja, egyesek meg is haltak, neki pedig most van folyamatban a szociális segélyének az igénylése. „Nincs semmi bejöveteli forrásom, kenyérre sincs pénzem.
– értékelte irigylésre egyáltalán nem méltó helyzetét a 66 éves nő, akit szintén derék- és ízületi problémák gyötörnek gyógyszer hiányában. Visznek neki vizet, mert emelni már nem igazán tud, napközben pedig kötni szokott és néha szomszédolni Olga néninél.
Fotó: Veres Nándor
a társaságot pedig számára is egy kutyakölyök, Dagi jelenti.
„Egy babakocsira támaszkodva tudok csak menni, de jól jönne egy másik, ez lassan tönkrement. Fára van a legnagyobb szükségem, mert nedves az a kevés is, ami kint van. Ruhaneműt és ételt is elfogadok, de bármilyen segítséget szívesen veszek” – összegezte a nő.
Hálálkodó szavak és tekintetek közepette tapasztaltuk meg, mit is jelent a szegénység.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
1 hozzászólás