
Huszonhárom éve lakik a szeméttelep környékén Olga néni
Fotó: Veres Nándor
A társadalom perifériáján, mindennapos anyagi létbizonytalanságban él két idős nő Csíkszereda Csíkdelne felőli kijáratánál, a szemétlerakó és állatmenhely szomszédságában. A beszámolók szerint az utóbbi tíz évben ugyan kissé javultak az életkörülményeik, de továbbra is nagy nélkülözésben élnek, néha még a napi betevőre sem futja.
2021. december 11., 21:082021. december 11., 21:08
Olvasói jelzésre reagáltunk, amikor kilátogattunk a helyszínre. Egy csíkdelnei férfi kereste meg lapunkat azzal, hogy
„Néhányan szoktunk időnként ételt vinni nekik, segítjük őket, amivel tudjuk, de se víz, se villanyáram nincs. A legnagyobb probléma mégis az, hogy a tél és a hideg a nyakunkon van, ők pedig tűzifa nélkül vannak” – osztotta meg aggodalmait a férfi.
Fotó: Veres Nándor
Barátságos mosollyal nyitott ajtót. „Huszonhárom éve lakok itt, a szeméttelep környéken. A férjem korábban meghalt, a fiam pedig három éve. Egyedül vagyok” – foglalta össze mellbevágó őszinteséggel. Lenne ugyan lehetősége igénybe venni a hajléktalanszállót, ismerte el, de a magányt jobban szereti.
– mondta a mindennapjairól a 74 éves nő. A szemmel látható derék- és hátproblémái mellett savtúltengése is van Olga néninek, így a 140 lejes szociális állami segélyből gyógyszerre és élelemre is kellene jusson. Megmutatta, jelenleg van még tűzifája, egy helyi vállalkozó pedig megígérte, hogy karácsony előtt visz neki még valamennyi tüzelőt.
Fotó: Veres Nándor
Van néhány ember, aki ezzel-azzal segíti időnként: így dicsekedte el, hogy például hetvenedik születésnapjára mobiltelefont kapott. Gáztűzhelye van, aminek időnként cserélni kell a palackját, a fűtést pedig egy kisebb csempekályha biztosítja a szűk fémbarakkban.
„A fa kérdése talán megoldódik, arra inkább a szomszédasszonynak van nagyobb szüksége. Ellenben bármilyen élelmet elfogadok, mert szeretek főzni, és jól jönnének a vastag, téli nadrágok is” – osztotta meg velünk kérését.
Megszokta az egyedüllétet Klára néni
Fotó: Veres Nándor
Kicsit távolabb hasonló örömmel nyitott ajtót Klári néni is, aki lassan huszonegy éve szomszédja Laczkó Olgának. „2001 óta itt lakok. A férjemtől elmaradtam, ő újranősült, más senkim nem maradt” – fogta rövidre az elmúlt évtizedeinek történetét az idős nő, aki szintén
Klári néni elmondta, a járványhelyzet óta kevesebb jóakarója látogatja, egyesek meg is haltak, neki pedig most van folyamatban a szociális segélyének az igénylése. „Nincs semmi bejöveteli forrásom, kenyérre sincs pénzem.
– értékelte irigylésre egyáltalán nem méltó helyzetét a 66 éves nő, akit szintén derék- és ízületi problémák gyötörnek gyógyszer hiányában. Visznek neki vizet, mert emelni már nem igazán tud, napközben pedig kötni szokott és néha szomszédolni Olga néninél.
Fotó: Veres Nándor
a társaságot pedig számára is egy kutyakölyök, Dagi jelenti.
„Egy babakocsira támaszkodva tudok csak menni, de jól jönne egy másik, ez lassan tönkrement. Fára van a legnagyobb szükségem, mert nedves az a kevés is, ami kint van. Ruhaneműt és ételt is elfogadok, de bármilyen segítséget szívesen veszek” – összegezte a nő.
Hálálkodó szavak és tekintetek közepette tapasztaltuk meg, mit is jelent a szegénység.
A kártya története legalább háromezer éves múltra tekint vissza, Európában a 14. századtól kezdett elterjedni. Az ördög bibliájának, merthogy így is nevezték, 190 éve magyar változta is ismert, amelynek napját 2013 óta december 29-én tartjuk.
Cáfolta hétfőn az oktatási minisztérium azokat a nyilvánosságban megjelent információkat, amelyek szerint a 2025–2026-os tanévben az előző tanévhez képest mintegy 30 ezerrel csökken a tanári állások száma.
Gyergyószentmiklósra hazatérve nagyszabású koncerttel zárta a 2025-ös évet a 4S Street zenekar szombaton.
Nehéz hetek előtt áll a torjai férfi, akinek házában december 27-én tűz keletkezett. A baj pillanatok alatt bekövetkezett: előbb az áram ment el, röviddel ezután robbanást hallott, ekkor gyúlt meg otthonának tetőtere.
Január első napjaiban érkezik a Quadrantidák meteorraj, továbbá egy látványos négyes együttállás is megfigyelhető lesz az éjszakai égbolton – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló hétfőn az MTI-vel.
Románia nagy részén az év végéig hideg marad az időjárás, de 2026 első napjaiban melegedni kezd, a legmagasabb nappali hőmérséklet el fogja érni a 11 Celsius-fokot, majd újabb lehűlés következik.
Közös közleményt adott ki hétfőn az alkotmánybíróság legutóbbi üléseit bojkottáló négy alkotmánybíró a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó tervezettel kapcsolatos beadvány tárgyalásának sorozatos elhalasztásáról.
Több mint egymillió euró értékű vagyont akart megszerezni az a nő, akit azzal gyanúsítanak, hogy a nagydisznódi városi kórház egyik ápolónőjének segítségével megölte az anyját.
Ittas sofőrök, felfüggesztett jogosítványok, valamint súlyos közlekedési baleset is szerepel a Hargita megyei rendőrség karácsonyi mérlegében.
Súlyos közlekedési baleset történt vasárnap hajnalban a bukaresti Egyesülés (Unirii) aluljáróban: egy személygépkocsi nekiütközött az elválasztófalnak, majd felborult. A becsapódás nyomán az autó vezetője megsérült, kórházi ellátásra szorult.
1 hozzászólás