
Augusztusban vennék használatba az új létesítményt
Fotó: Bálint Elemér Imre
Fontosnak tartja az oroszhegyi önkormányzat a hagyományok megélését, ezért belefogtak a községközpontban egy parasztház felépítésébe, ahol három népi mesterséget mutatnak be: a fafaragást, a szövést és a kovácsolást. A beruházás 210 ezer euróba kerül.
2023. január 22., 21:022023. január 22., 21:02
2023. január 22., 21:152023. január 22., 21:15
Az Európai Unió Leader-programjában pályázott sikeresen másfél éve az oroszhegyi önkormányzat, hogy megépíthessék a községközpontban a Népi Mesterségek Házát. A beruházás értéke 210 ezer euró, az anyagiak felét a támogatásból biztosítják, a többit az önkormányzat teremti elő.
Noha ritkábban használják ezt a szót,
ezért is döntöttünk a Népi Mesterségek Házának megépítése mellett” – mondta a Székelyhonnak Bálint Elemér Imre, Oroszhegy polgármestere.
Az épület egyik termében a népi textíliákat és azok elkészítési módját mutatják be, míg a másikat a fafaragásnak és a székelykapu-készítés bemutatásának szentelik.
A tervezett és az épülő ház. A vonalat jobbra és balra húzva elénk tárul a teljes kép
A településvezető megjegyezte: noha az eredeti elképzelésben nem szerepelt, az udvaron egy kovácsműhelyt is be fognak rendezni. Az említett mesterségek bemutatása azért lesz igazán élő, mert mesterembereket is bevonnak a projektbe, akik szemléltethetik a munkát.
a polgármester viszont bízik benne, hogy turisztikai hozadéka is lesz a megvalósításnak. Arra is kitért, hogy fontos az épület, illetve a hozzá tartozó udvar közösségi térré formálása – asztalokat, székeket, padokat, ivókutat is elhelyeznek ott –, hiszen korábban, terület hiányában nem tudtak hasonló megvalósítást létrehozni.
Már állnak az épület falai, a tetőfedés és vakolás is lezajlott, ugyanakkor a végéhez közelednek a közművesítéshez tartozó épületgépészeti munkálatok is – részletezte a polgármester. Közölte, egyebek mellett a szigetelés, továbbá a falak lefestése van még hátra.
Az udvaron is elvégezték a földmunkálatok jó részét – támfalakat építettek, valamint a csatornarendszer is elkészült –, a későbbiekben a kövezett sétányok és a zöldövezetek kialakításán, továbbá egy játszótér és egy kerekeskút létrehozásán fognak dolgozni. Az építkezési munkálatok nyolcvan százalékát már elvégezték – a kivitelezés augusztus közepéig kell befejeződjön.
– mondta Bálint Elemér Imre.
Megtalálták élve szerdán kora délután azt az ötéves kisfiút, aki hétfő délután tűnt el a Szeben megyei Oltalsósebes településről. A kiskorú eltűnését a fiú apja jelentette a rendőrségnek.
Februárhoz képest márciusban 381 lejjel (6,9 százalékkal) 5938 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9902 lej volt, 630 lejjel (6,8 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban.
Egy 22 éves fiatalember és egy 20 éves lány meghalt, további két fiatal pedig megsérült egy balesetben, amely szerdára virradóra történt Vrancea megyében.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács nem képes ellátni a feladatát, így bárki következmények nélkül támadhatja a magyarságot is, hiszen nem kell büntetéstől tartania – állítja a Székely Figyelő Alapítvány vezetője, Árus Zsolt.
A képviselőházban szerdán elfogadott törvénytervezet szerint nőnek a társadalmi együttélés szabályainak, valamint a közrendnek és a köznyugalomnak a megsértése esetén kiszabható bírságok.
Volodimir Zelenszkijt szerdán fogadta a Cotroceni-palotában Nicușor Dan román államfő és Karol Nawrocki lengyel elnök.
Magyarországot mától egy liberális kormány vezeti, a „leköszönő nemzeti kormány” pedig elkészítette a leltárt – mondta Orbán Viktor korábbi miniszterelnök, a Fidesz elnöke szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videóban.
A román gazdaság jelenleg recesszióban van a fogyasztás visszaesése és a piaci tevékenység lassulása miatt, de egy súlyosabb válság jelei nem mutatkoznak – jelentette ki szerdán az Agerpresnek Adrian Negrescu gazdasági elemző.
Kelemen Hunor szerint a 10 százalékot megahaladó éves infláció elsősorban a közel-keleti háború következménye, nem a kormány intézkedései idézték elő.
A villamos energia (+54,18 százalék), a lakbér (+43,78), a gázolaj (+32,68), a benzin (+22,42) és a kávé (+21,76) drágult meg a leginkább idén áprilisban a tavalyi negyedik hónaphoz képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet.
szóljon hozzá!