Fotó: Barabás Ákos
Máglyagyújtással fejezte ki együttérzését az összeférhetetlenséggel vádolt, majd tisztségéből visszaléptetett Szőcs László polgármester iránt az etédi közösség a nemzeti összetartozás napján. A volt községvezető igazságtalannak tartja a legfelsőbb bíróság döntését, és reméli, hogy az alkotmánybíróság neki ad majd igazat az ügyben.
2018. június 05., 19:132018. június 05., 19:13
2018. június 05., 19:142018. június 05., 19:14
Mintegy kétszáz ember – köztük más települések képviselői – gyűlt össze hétfőn este Etéd központjában gyertyákat, illetve máglyát gyújtva, hogy együttérzésükről biztosítsák volt polgármesterüket. Szőcs Lászlót azért találta tisztségével összeférhetetlennek a legfelsőbb bíróság, mert 2008 és 2010 között tagja volt édesapja szalmakalap-készítéssel foglalkozó családi vállalkozásának. A tűz ugyanakkor a hasonló helyzetben lévő elöljárókért is égett. A jelenlévők elsősorban a törvényeket kifogásolták, amelyek lehetővé teszik, hogy ilyen esetek megtörténjenek.
„Úgy érzem, hogy spirituális ereje van egy olyan ügynek, amire egyszerre ennyien összpontosítunk. Ezt az erőt pedig ma ti jelentitek nekem, amiért nagyon hálás vagyok” – fogalmazott Szőcs László az eseményen. Mint mondta, különösen nagy jelentőséggel bír, hogy éppen a nemzeti összetartozás napján jött el a közösség szolidaritást vállalni.
Fotó: Barabás Ákos
„A meggyújtott láng azt fejezi ki, hogy valami mellett kiállunk, valakiért kiállunk” – magyarázta. Később arról beszélt, hogy rengeteget tanult a tíz évig tartó polgármestersége idején, de ez idő alatt sem tudott felkészülni arra a sérelemre, ami mandátuma megszűnése miatt érte. Kijelentette, pályafutása „utolsó száz métere” mutatta meg számára az irányt, amerre haladni kell, és biztos benne, hogy az helyes, ezt ugyanis az összegyűlt tömeg is bizonyítja.
„Büszke vagyok arra, hogy sikerült többet adnom a községnek, mint amit én kaptam. (...) Az elmúlt tíz év nem munka volt számomra, hanem egy életstílus. Ez tele volt stresszel, megpróbáltatásokkal, de az utolsó percig hittem, hogy szeretettel többre lehet menni, mint erőszakkal. Sajnos azt tapasztaltam, hogy a bibliai tanítás nem népszerű napjainkban” – így Szőcs. Rámutatott,
Fotó: Barabás Ákos
Hangsúlyozta azonban, hogy a közösségeknek szót kell emelniük a leváltásához hasonló történések ellen, hiszen évente több száz közéleti személyiség esetében születnek olyan „könnyelmű döntések”, amelyek nemcsak büntetésként hatnak, de megfosztanak valakit a munkájától és sok minden mástól.
Szőcs ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az alkotmánybíróság neki ad majd igazat az összeférhetetlenségi ügyben.
– tette hozzá. Szőcs László beszéde után Berei István szentábrahámi unitárius tiszteletes tolmácsolta Borboly Csaba megyeitanács-elnök biztató szavait.
Fotó: Barabás Ákos
Együvé tartozás
A magyar országgyűlés 2010-ben törvénybe foglalta, hogy a nemzeti összetartozás államhatároktól függetlenül egy valós dolog, és a közösségi önazonosságnak meghatározó eleme, a jelenlévők pedig nemcsak értik, de érzik is – szólalt fel Gilyén Levente helyi református lelkipásztor. „Etéd község sorsa összefonódik Szőcs László sorsával, ahogyan Biri néni élete is Erzsi néniével. Összetartozunk, és ez a valóság, nem csak akarat kérdése. Éppen ezért Szőcs László ügye közösségi ügy. Egy közösséget ért sérelem és jogfosztás, mert a közösség által választott polgármestert menesztették” – fogalmazott. Beszéde után a jelenlévők meggyújtották a korábban összerakott máglyát és a magukkal hozott gyertyákat, majd elénekelték a székely és a magyar himnuszt.
Péntek a második elnökválasztási forduló kampányának utolsó napja.
A régi artroszkóp múlt év végi meghibásodása miatt hónapokig kellett halasztani a térd- és vállműtéteket a székelyudvarhelyi kórházban, de egy új eszközbeszerzésnek köszönhetően ismét végeznek már ilyen beavatkozásokat az ortopédiai részlegen.
Küldetésről tért vissza egy rendőr, amikor szemtanúja volt egy súlyos balesetnek: egy haszongépjármű felborult és a sofőr a járműbe szorult. A rendőr azonnal közbelépett.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
szóljon hozzá!