
Fotó: Haáz Vince
A NATO-tagországok közül elsőként Romániában, Marosvásárhelyen mérték fel a civil sürgősségi ellátás minőségét. A mentőautókon és helikopteren dolgozó személyzetet, a sürgősségi osztályok felszereltségét és a betegek ellátását vizsgálták a különböző nemzetiségű szakemberek. Szerdán délben a prefektusi hivatalban a budapesti székhelyű NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központ (NATO KEKK) vezetője és a román belügyi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) vezetője egy együttműködési megállapodást is megkötött.
2024. július 24., 14:222024. július 24., 14:22
2024. július 24., 14:222024. július 24., 14:22
A Magyarországon működő NATO-központ és a romániai katasztrófavédelmi főosztály már több éve szerveznek közös képzéseket, gyakorlatokat, lehetővé téve, hogy a civil orvosok, egészségügyi személyzet is részt vegyen a katonai hadgyakorlatokon. Előszeretettel használták a virtuális képzés lehetőségét is, ami lehetővé tette, hogy nagy távolságra levő szakemberek megosszák tapasztalataikat, közösen gyógyítsanak, kezeljenek.
Szerdán délben Marosvásárhelyen, a prefektúra kistermében a belügyi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) vezetője, Raed Arafat és Fazekas László orvos ezredes, a NATO KEKK igazgatója tartott sajtótájékoztatót, amelyen együttműködési megállapodást írtak alá.
Együttműködési megállapodást kötöttek
Fotó: Haáz Vince
Arafat kiemelte: a sürgősségi ellátásban már most is együtt dolgoznak civilek és a tűzoltók, de a NATO kiválósági központ szervezésében is több éve közösen gyakorlatoznak a civil egészségügyben dolgozók.
Fazekas László arról beszélt, hogy az általa vezetett kiválósági központ a katona-egészségügy területén végez oktatásszervező, tapasztalatfeldolgozó, haderővédelmi és doktrínafejlesztő munkát, és innovatív projektjeivel segíti a NATO folyamatos megújulását a katona-egészségügy területén.
éppen ezért fontos, hogy a sürgősségi ellátásban dolgozók együtt tudjanak dolgozni a katonaorvosokkal, azonos standardok alapján végezzék a munkájukat.
Romániában, de a NATO-tagországok között is elsőként mérték fel Marosvásárhelyen, hogy miként zajlik a civil állami sürgősségi ellátás, hogyan dolgoznak a mentőautókon, a helikopteren a bevetések idején, valamint a sürgősségi osztályokon, a rohammentő-szolgálatnál milyen előírásokat, eljárásokat követnek.
Fazekas László és Cristian Boeriu, a SMURD vezetője
Fotó: Haáz Vince
Ez a felmérés a héten, nemzetközi szakemberek bevonásával zajlott, és
valamint javaslatokat is megfogalmaznak majd, amennyiben hiányosságokat tapasztaltak. Az elkövetkezőkben Neamț megyében és Bukarestben is felmérik a sürgősségi osztályok működését.
Arafat szerint amennyiben szükség lesz fejlesztésekre, beruházásokra, azokra mindenképpen megkeresik a pénzforrásokat, hiszen a sürgősségi ellátás kiemelten fontos. Azt is elmondta, hogy jelenleg új mentőautókat vásárolnak és felújítják a telemedicina-rendszert, lehetővé téve a sürgősségi osztályokon dolgozók számára, hogy más megyékben működő egységekkel, szakorvosokkal is konzultáljanak.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!