
Fotó: Haáz Vince
A NATO-tagországok közül elsőként Romániában, Marosvásárhelyen mérték fel a civil sürgősségi ellátás minőségét. A mentőautókon és helikopteren dolgozó személyzetet, a sürgősségi osztályok felszereltségét és a betegek ellátását vizsgálták a különböző nemzetiségű szakemberek. Szerdán délben a prefektusi hivatalban a budapesti székhelyű NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központ (NATO KEKK) vezetője és a román belügyi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) vezetője egy együttműködési megállapodást is megkötött.
2024. július 24., 14:222024. július 24., 14:22
2024. július 24., 14:222024. július 24., 14:22
A Magyarországon működő NATO-központ és a romániai katasztrófavédelmi főosztály már több éve szerveznek közös képzéseket, gyakorlatokat, lehetővé téve, hogy a civil orvosok, egészségügyi személyzet is részt vegyen a katonai hadgyakorlatokon. Előszeretettel használták a virtuális képzés lehetőségét is, ami lehetővé tette, hogy nagy távolságra levő szakemberek megosszák tapasztalataikat, közösen gyógyítsanak, kezeljenek.
Szerdán délben Marosvásárhelyen, a prefektúra kistermében a belügyi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) vezetője, Raed Arafat és Fazekas László orvos ezredes, a NATO KEKK igazgatója tartott sajtótájékoztatót, amelyen együttműködési megállapodást írtak alá.
Együttműködési megállapodást kötöttek
Fotó: Haáz Vince
Arafat kiemelte: a sürgősségi ellátásban már most is együtt dolgoznak civilek és a tűzoltók, de a NATO kiválósági központ szervezésében is több éve közösen gyakorlatoznak a civil egészségügyben dolgozók.
Fazekas László arról beszélt, hogy az általa vezetett kiválósági központ a katona-egészségügy területén végez oktatásszervező, tapasztalatfeldolgozó, haderővédelmi és doktrínafejlesztő munkát, és innovatív projektjeivel segíti a NATO folyamatos megújulását a katona-egészségügy területén.
éppen ezért fontos, hogy a sürgősségi ellátásban dolgozók együtt tudjanak dolgozni a katonaorvosokkal, azonos standardok alapján végezzék a munkájukat.
Romániában, de a NATO-tagországok között is elsőként mérték fel Marosvásárhelyen, hogy miként zajlik a civil állami sürgősségi ellátás, hogyan dolgoznak a mentőautókon, a helikopteren a bevetések idején, valamint a sürgősségi osztályokon, a rohammentő-szolgálatnál milyen előírásokat, eljárásokat követnek.
Fazekas László és Cristian Boeriu, a SMURD vezetője
Fotó: Haáz Vince
Ez a felmérés a héten, nemzetközi szakemberek bevonásával zajlott, és
valamint javaslatokat is megfogalmaznak majd, amennyiben hiányosságokat tapasztaltak. Az elkövetkezőkben Neamț megyében és Bukarestben is felmérik a sürgősségi osztályok működését.
Arafat szerint amennyiben szükség lesz fejlesztésekre, beruházásokra, azokra mindenképpen megkeresik a pénzforrásokat, hiszen a sürgősségi ellátás kiemelten fontos. Azt is elmondta, hogy jelenleg új mentőautókat vásárolnak és felújítják a telemedicina-rendszert, lehetővé téve a sürgősségi osztályokon dolgozók számára, hogy más megyékben működő egységekkel, szakorvosokkal is konzultáljanak.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!