
Fotó: Haáz Vince
A NATO-tagországok közül elsőként Romániában, Marosvásárhelyen mérték fel a civil sürgősségi ellátás minőségét. A mentőautókon és helikopteren dolgozó személyzetet, a sürgősségi osztályok felszereltségét és a betegek ellátását vizsgálták a különböző nemzetiségű szakemberek. Szerdán délben a prefektusi hivatalban a budapesti székhelyű NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központ (NATO KEKK) vezetője és a román belügyi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) vezetője egy együttműködési megállapodást is megkötött.
2024. július 24., 14:222024. július 24., 14:22
2024. július 24., 14:222024. július 24., 14:22
A Magyarországon működő NATO-központ és a romániai katasztrófavédelmi főosztály már több éve szerveznek közös képzéseket, gyakorlatokat, lehetővé téve, hogy a civil orvosok, egészségügyi személyzet is részt vegyen a katonai hadgyakorlatokon. Előszeretettel használták a virtuális képzés lehetőségét is, ami lehetővé tette, hogy nagy távolságra levő szakemberek megosszák tapasztalataikat, közösen gyógyítsanak, kezeljenek.
Szerdán délben Marosvásárhelyen, a prefektúra kistermében a belügyi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) vezetője, Raed Arafat és Fazekas László orvos ezredes, a NATO KEKK igazgatója tartott sajtótájékoztatót, amelyen együttműködési megállapodást írtak alá.
Együttműködési megállapodást kötöttek
Fotó: Haáz Vince
Arafat kiemelte: a sürgősségi ellátásban már most is együtt dolgoznak civilek és a tűzoltók, de a NATO kiválósági központ szervezésében is több éve közösen gyakorlatoznak a civil egészségügyben dolgozók.
Fazekas László arról beszélt, hogy az általa vezetett kiválósági központ a katona-egészségügy területén végez oktatásszervező, tapasztalatfeldolgozó, haderővédelmi és doktrínafejlesztő munkát, és innovatív projektjeivel segíti a NATO folyamatos megújulását a katona-egészségügy területén.
éppen ezért fontos, hogy a sürgősségi ellátásban dolgozók együtt tudjanak dolgozni a katonaorvosokkal, azonos standardok alapján végezzék a munkájukat.
Romániában, de a NATO-tagországok között is elsőként mérték fel Marosvásárhelyen, hogy miként zajlik a civil állami sürgősségi ellátás, hogyan dolgoznak a mentőautókon, a helikopteren a bevetések idején, valamint a sürgősségi osztályokon, a rohammentő-szolgálatnál milyen előírásokat, eljárásokat követnek.
Fazekas László és Cristian Boeriu, a SMURD vezetője
Fotó: Haáz Vince
Ez a felmérés a héten, nemzetközi szakemberek bevonásával zajlott, és
valamint javaslatokat is megfogalmaznak majd, amennyiben hiányosságokat tapasztaltak. Az elkövetkezőkben Neamț megyében és Bukarestben is felmérik a sürgősségi osztályok működését.
Arafat szerint amennyiben szükség lesz fejlesztésekre, beruházásokra, azokra mindenképpen megkeresik a pénzforrásokat, hiszen a sürgősségi ellátás kiemelten fontos. Azt is elmondta, hogy jelenleg új mentőautókat vásárolnak és felújítják a telemedicina-rendszert, lehetővé téve a sürgősségi osztályokon dolgozók számára, hogy más megyékben működő egységekkel, szakorvosokkal is konzultáljanak.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
szóljon hozzá!