
Fotó: Haáz Vince
A NATO-tagországok közül elsőként Romániában, Marosvásárhelyen mérték fel a civil sürgősségi ellátás minőségét. A mentőautókon és helikopteren dolgozó személyzetet, a sürgősségi osztályok felszereltségét és a betegek ellátását vizsgálták a különböző nemzetiségű szakemberek. Szerdán délben a prefektusi hivatalban a budapesti székhelyű NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központ (NATO KEKK) vezetője és a román belügyi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) vezetője egy együttműködési megállapodást is megkötött.
2024. július 24., 14:222024. július 24., 14:22
2024. július 24., 14:222024. július 24., 14:22
A Magyarországon működő NATO-központ és a romániai katasztrófavédelmi főosztály már több éve szerveznek közös képzéseket, gyakorlatokat, lehetővé téve, hogy a civil orvosok, egészségügyi személyzet is részt vegyen a katonai hadgyakorlatokon. Előszeretettel használták a virtuális képzés lehetőségét is, ami lehetővé tette, hogy nagy távolságra levő szakemberek megosszák tapasztalataikat, közösen gyógyítsanak, kezeljenek.
Szerdán délben Marosvásárhelyen, a prefektúra kistermében a belügyi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) vezetője, Raed Arafat és Fazekas László orvos ezredes, a NATO KEKK igazgatója tartott sajtótájékoztatót, amelyen együttműködési megállapodást írtak alá.
Együttműködési megállapodást kötöttek
Fotó: Haáz Vince
Arafat kiemelte: a sürgősségi ellátásban már most is együtt dolgoznak civilek és a tűzoltók, de a NATO kiválósági központ szervezésében is több éve közösen gyakorlatoznak a civil egészségügyben dolgozók.
Fazekas László arról beszélt, hogy az általa vezetett kiválósági központ a katona-egészségügy területén végez oktatásszervező, tapasztalatfeldolgozó, haderővédelmi és doktrínafejlesztő munkát, és innovatív projektjeivel segíti a NATO folyamatos megújulását a katona-egészségügy területén.
éppen ezért fontos, hogy a sürgősségi ellátásban dolgozók együtt tudjanak dolgozni a katonaorvosokkal, azonos standardok alapján végezzék a munkájukat.
Romániában, de a NATO-tagországok között is elsőként mérték fel Marosvásárhelyen, hogy miként zajlik a civil állami sürgősségi ellátás, hogyan dolgoznak a mentőautókon, a helikopteren a bevetések idején, valamint a sürgősségi osztályokon, a rohammentő-szolgálatnál milyen előírásokat, eljárásokat követnek.
Fazekas László és Cristian Boeriu, a SMURD vezetője
Fotó: Haáz Vince
Ez a felmérés a héten, nemzetközi szakemberek bevonásával zajlott, és
valamint javaslatokat is megfogalmaznak majd, amennyiben hiányosságokat tapasztaltak. Az elkövetkezőkben Neamț megyében és Bukarestben is felmérik a sürgősségi osztályok működését.
Arafat szerint amennyiben szükség lesz fejlesztésekre, beruházásokra, azokra mindenképpen megkeresik a pénzforrásokat, hiszen a sürgősségi ellátás kiemelten fontos. Azt is elmondta, hogy jelenleg új mentőautókat vásárolnak és felújítják a telemedicina-rendszert, lehetővé téve a sürgősségi osztályokon dolgozók számára, hogy más megyékben működő egységekkel, szakorvosokkal is konzultáljanak.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!