
Bemutatták Hollósy Simon Az ablaknál című alkotását csütörtök délután a marosvásárhelyi Kultúrpalota kistermében. Az alkotást a közelmúltban vásárolta meg a Maros Megyei Múzeum.
2018. május 03., 19:242018. május 03., 19:24
Hollósy (1857–1918) halálának 100. évfordulóján emlékezett meg a Maros Megyei Múzeum és a Marosvásárhelyi Örmény-Magyar Kulturális Egyesület a nagy magyar festőművész munkásságáról. A Kultúrpalota kistermében Bordi Géza művészettörténész, tanár tartott előadást.
A magyar-örmény származású, máramarosszigeti Hollósy Simon művész és tanár volt. Legjelentősebb eredménye annak a nyári művészeti tábornak a megalapítása, amely 1896-ban kezdte el működését és igazi művészeti mozgalommá nőtte ki magát, később a művészettörténetben a nagybányai Művésztelep néven maradt ismert.
Hollósy azt vallotta, hogy a művészetet fel kell szabadítani a szabályok béklyója alól, közelebb kell vinni a természethez, mert csak így jöhet létre eredeti, hiteles művészet. Hollósy naturalista beütésű realista festészete 1896-tól új irányzattá vált, az általa meghonosított plein-air-t az egész művésztelep követte.
Az ablaknál című festményét kifinomult hangulat jellemzi, amit az ismétlődő, egymás melletti és egymásra tevődő, majdnem monokróm okker és barna árnyalatok teremtenek meg. Bár a műhelyében festette meg, szabadtéri fényre jellemző frissesség övezi. Nem a téma teszi értékessé a festményt, hanem az a különös fény, amely behatol az ablakokon keresztül a helyiségbe, diszkréten megvilágítva az egymással beszélgető két alakot, felerősítve az érzelmeket. Az ábrázolási módból kitűnik, hogy a formális rajztechnika és a színhasználat alapos ismerete egy valódi, mélyen személyes képzőművészeti nyelvezet megteremtését eredményezte. A festményt 2017-ben vásárolta meg a múzeum.
Az ablaknál című festmény május 17-től lesz látható a Kultúrpalota harmadik emeletén található Magyar Galériában. Fülöp Tímea, a Kultúrpalota osztályvezetője lapunknak elmondta, jelenleg dolgoznak a galéria kibővítésén és átrendezésén. A harmadik emelet bal oldalán a kiállítóterem előtti teret egy üvegfallal különítették el a lépcsőháztól, amelyet biztonsági rendszerrel is ellátnak és amely lehetőséget ad további műalkotások kiállítására is. Fülöp Tímea azt is elmondta, idén május 18. és 20. között szervezik meg a Múzeumok éjszakája rendezvénysorozatot, amely során a képtár, a magyar és a román galéria, illetve a megyei múzeum Kultúrpalotában található részlegei is hosszabbított program szerint lesznek látogathatók. Május 19-én, szombaton éjjel 2 óráig tartanak nyitva, lehetőséget nyújtva valamennyi érdeklődőnek, hogy jelképes áron vásárolt belépőért végiglátogassa az összes látnivalót.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!