
Fotó: Barabás Orsolya
Hat évvel ezelőtt indult útjára Gyergyószentmiklóson a Fessünk álmokat! program, minden évben egy-egy korosztály „álmát” festették a kórház és a Fogarasy Mihály Általános Iskola között lévő sikátor korábban elhanyagolt falára. Idén a mozgássérülteké volt a főszerep.
2021. szeptember 14., 14:142021. szeptember 14., 14:14
Külföldi példát hozott el hat évvel ezelőtt Gyergyószentmiklósra a Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpont. A Fessünk álmokat! program részeként, pályázati támogatások segítségével igyekeztek minél több embert megszólítani, és kissé szebbé varázsolni a sikátort – tudtuk meg Kolumbán Rita programvezetőtől, aki elmondta, hogy eredetileg öt évre tervezték ezt a programot, de megkereste őket a Gyergyói Mozgó-sérültek Egyesülete, hogy ők is szívesen megfestenék az álmaikat. A megvalósítást tervezés előzte meg, az egyéni ötleteket formálták egy egésszé, és
Kozma Albert, a Gyergyói Mozgó-Sérültek Egyesületének alelnöke szerint hidakat, és nem falakat kellene építeni egymás felé
Fotó: Barabás Orsolya
„Több éve figyelemmel kísértük, amikor mások festettek, és úgy gondoltuk, hogy mi is meg szeretnénk osztani egy üzenetet. Már tavasz óta készültünk arra, hogy megfessük a közös álom- és jövőképünket.
Fontosnak tartjuk, hogy eltűnjenek az előítéletek, félelmek, ne sajnáljanak, hanem fogadjanak el minket. Ne falakat, hanem hidakat építsünk egymás felé” – hangsúlyozta Kozma Albert, az egyesület alelnöke.
A színes rajzok mellett feliratok is találhatóak a falrészen: Lásd az embert – Lépd át a korlátaidat – Merj nagyot álmodni; ezek is a mozgásukban korlátozott gyergyószentmiklósiak üzenetét közvetítik.
A Gyergyói Mozgó-sérültek Egyesülete hivatalosan csak idén alakult meg, de már több éve igyekszik összefogni, segíteni társait Brassai Csaba elnök.
– emelte ki az egyesület elnöke.
Az erőforrásközpont önkéntesei és a mozgássérültek közösen festettek
Fotó: Barabás Orsolya
Az egyesületnek 10–15 olyan aktív tagja van, akik hetente találkoznak, és vannak, akik csak online kapcsolódnak be, vagy csak időnként vesznek részt a programokon, hiszen különböző a sérültségük.
Kolumbán Rita, a Fessünk álmokat! program vezetője elmondta, szeretnék ezt az elképzelést folytatni, hiszen a sikátorban még vannak összevissza firkált falrészek. Nehézséget okoz, hogy mivel a Szent Miklós-templom műemlék, 100 méteres körzetében csak engedéllyel lehet a további részeket lefesteni. Ennek ellenére remélik, hogy jövőben folytatódik a program, amit év közben is szeretnének több akcióval kibővíteni. A tapasztalatuk ugyanis az, hogy ezt a módszert pályaorientáció és önismeret-fejlesztő gyakorlatként is hasznosítani tudnák a gimnáziumi tanulók számára.
Fotó: Barabás Orsolya
Egy tizennégy éves lány vesztette életét hétfőn reggel fél kilenc körül a Brassó megyei Almásmezőnél (Poiana Mărului) bekövetkezett balesetben. A sofőr és még négy kiskorú is megsérült.
Az elmúlt 24 órában országosan több mint száz alkalommal riasztották a hegyimentőket, Hargita és Maros megyében is szükség volt a beavatkozásukra – derül ki az országos hegyimentő-szolgálat összesítéséből.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adott ki hétfőn jelentős mennyiségű csapadékra a Bánság déli, Olténia és Munténia északi felére.
Jegesre fagyott járdák és csúszós felületek nehezítették a közlekedést hétfő délelőtt Csíkszereda utcáin, ahol mínusz 5 Celsius-fokot mértek, miközben Székelyföld más térségeiben jóval enyhébb volt az idő.
A következő időszakban növelni fogja a Rómába, Nürnbergbe és Budapestre tartó járatai számát a Wizz Air fapados légitársaság. Magyarország fővárosába áprilistól kezdődően a hét minden napján utazhatunk a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről.
Növeli a csíkszeredai helyi rendőrök biztonságát, hogy nemrégiben megjelent egy törvénymódosítás, amely újra lehetővé tette számukra, hogy testkamerát használjanak a munkavégzésük során. A felvett képsorokat hat hónapig kell megőrizniük.
Többtucatnyi tiltakozó gyűlt össze vasárnap este a Temes megyei Bégaszentmihályon a csenei gyermekgyilkosságban érintett 13 éves fiú nagyapjának a háza előtt. A tilakozók a fiú büntetőjogi felelősségre vonását követelik a bűnrészessége miatt.
Tavaly decemberben 4 699 559 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4279-cel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2 778 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Igazi kánaán következik a szerzői filmek szerelmeseinek, hiszen az előttünk álló időszakban kerülnek széleskörű moziforgalmazásba a tavalyi fesztiválfilmek, amelyek többségét most, az Oscar-szezonban díjazzák.
Január utolsó hetébe lépve változékony, átmenetileg enyhébb időjárás jellemzi majd az Erdélyi-medencét. A korábbi napok erős fagyai után mérséklődik a hideg, ugyanakkor a hét második felében egyre nagyobb eséllyel számíthatunk csapadékra.
szóljon hozzá!