
A Benedek Elek Emlékház Kisbaconban
Fotó: Benedek Elek Emlékház
Megalakult a Világszárnya Magyar Népmesemondó Szövetség, amelyhez elsőként csatlakozott a kisbaconi Benedek Elek Emlékház. A kezdeményezők vallják, hogy az élőszó összeköt bennünket, és egyesült erővel tudjuk átörökíteni a múlt hagyományait a jelenünk kultúrájába, ezzel éltetve az elődeinktől kapott szellemi, kulturális örökséget.
2023. június 18., 14:522023. június 18., 14:52
A turai Csűrdöngölő Kulturális Egyesület, a miskolci Szávitri Alapítvány, a kézdivásárhelyi Szóperencia Egyesület és a budapesti Tekergő Meseösvény Közhasznú Egyesület összefogásaként alakult meg a Világszárnya Magyar Népmesemondó Szövetség. Az alapító tagok fontosnak tartották, hogy az eddigi közös útjukat és összetartozásukat egy formális érdekképviseleti szövetség kereteiben is folytassák – tájékoztattak közleményben.
Mint írják, a szövetség célja és feladata a magyar népmesemondó szervezetek szakmai képviselete, együttműködési lehetőségeinek megteremtése, érdekvédelme, érdekképviselete,
Hangsúlyozzák, a népmese nem ismer határokat. „Fontos az élőszavas népmesemondással foglalkozó szervezetek munkájának támogatása, összefogása, valamint a szervezetek közötti kapcsolattartás, információáramlás elősegítése, művészeti, oktatási feltételeinek javítása; az ezzel kapcsolatos művészeti tevékenységek támogatása az egész Kárpát-medencében. Hisszük, hogy az élőszó összeköt bennünket, és egyesült erővel tudjuk átörökíteni a múlt hagyományait a jelenünk kultúrájába, ezzel éltetni az elődeinktől kapott szellemi, kulturális örökséget. Cél továbbá, hogy elősegítse a szövetségbe tömörülő társulások, szervezetek alkalmazkodó képességét a kulturális, gazdasági, társadalmi és környezeti körülmények változásával szemben.”
Arról, hogy miért fontos az élőszavas mesemondás, kiemelik:
Minden mesemondó egyéni módon közelíti meg a mesék világát, ez a sokszínűség teszi gazdagabbá az élő, elbeszélő művészetet. A szövetség várja azon szervezetek vagy civil társaságok csatlakozását, amelyek élőszavas népmesemondással foglalkoznak.
A kisbaconi Beneked Elek Emlékház elsőként csatlakozott a Világszárnya Magyar Népmesemondó Szövetséghez. Bíró Boróka Júlia, a Benedek Elek Emlékház kulturális menedzsere, Benedek Elek ükunokája a Székelyhonnak elmondta, örömmel vették a hírt, hogy megalakult a szövetség.
„A mese az, amely összeköt bennünket: a Benedek Elek Emlékházat a népmesemondók, az élőszavas mesemondással foglalkozók körével.
Rámutatott, Benedek Elek Magyar Mese- és Mondavilág című műve, amely az Ezer év meseköltése alcímet viseli, és amely az 1890-es évek végén jelent meg először, örök időkre egybefonta Benedek Elek nevét a magyar mesével. Közel négyszáz mesét tartalmaz, és többszázezres példányszámban kelt el kiadásának első éveiben.
Benedek Elek 122 évvel ezelőtt így indította mesegyűjteményét az olvasóihoz szóló előszavában: „Nagy lelki örömmel hallom, hogy könyvem a családos házak kedves barátja s az iskolai oktatásnak segítőtársa lett: hogy nagyok és kicsinyek gyönyörűséggel és haszonnal olvassák.
Köszönöm, hogy hallgatjátok mesemondásomat. Kisbaconban, 1901 július havában.”
Kinevezte az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökét Ilie Bolojan kormányfő.
Néhány Hargita megyei útszakaszt töröltek a megye közvagyonából az A8-as autópálya építése miatt, ugyanis az autósztráda nyomvonala egybeesett egyes szakaszokon a megyei útakkal. Hétfőn ülésezett Hargita Megye Tanácsa.
Az önkormányzatok mozgástere szűkül, mivel az állam egyre több bevételt tart vissza központilag. Az osztalékadó, a szerencsejáték-adó és a kamatadó után idén már a személyi jövedelemadó (szja) egyharmada is Bukarestnél marad.
Több mint 114 600 diák vett részt hétfőn a próbaérettségi román nyelvből és irodalomból tartott írásbeli vizsgáján – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Jogosítvány nélkül, egy udvarról eltulajdonított autóval kaptak el egy 18 éves fiatalt Gyergyóújfaluban hétfő hajnalban.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) megtámadta az alkotmánybíróságon a 2026-os állami költségvetésről szóló törvénytervezetet. A testület csütörtökön tárgyalja a beadványt.
A kormánynak az üzemanyagpiacot érintő tervezett intézkedései nem fogják teljes mértékben ellensúlyozni a közel-keleti konfliktus okozta világpiaci zavarok hatásait, de fékezni fogják az áremelkedést – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.
A tél egyik legizgalmasabb eseménye tér vissza a Madarasi Hargita szívébe: március 28–29. között ismét megrendezésre kerül a Battle on Snow, amely évről évre a régió egyik leglátványosabb snowboard- és síversenyévé nőtte ki magát.
Sürgősségi rendeletet készül elfogadni a kormány kedden, amellyel válsághelyzetet hirdetnek ki a kőolaj, illetve a kőolajtermékek piacán, intézkedéseket határozva meg a gazdaság és a lakosság védelmére a válság idején.
szóljon hozzá!