
Fotó: Keresztes Zoltán
Két éve zajlik a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban a korábbi évtizedekben a városban működő tévétársaságok archívumának feldolgozása. Értékes kordokumentumok mentése zajlik, eddig az anyag szűk tíz százalékát tudták digitális eszközökön is elérhetővé tenni. Folytatni szeretnék, de ehhez jelenleg hiányoznak a technikai feltételek.
2022. október 10., 11:582022. október 10., 11:58
2022. október 10., 13:062022. október 10., 13:06
Az első évben 80, idén 118 órányi archív anyagot sikerült digitalizálni, azaz modern eszközökön is láthatóvá tenni az egykori gyergyószentmiklósi SynTV híradói, tudósításai, magazinműsorai közül, olyanokat, amelyek az 1990-es években, illetve a 2000-es évek elején készültek.
„Amikor elkezdtük visszanézni az akkori felvételeket, láthattuk, hogy nagyon értékes anyagokat, információkat tartalmaznak. Például akkoriban újult meg a Salamon Ernő Gimnázium épülete, és az akkori igazgató, Szilágyi Ferenc megszólalásából kiderül, mekkora jelentősége volt annak, hogy az iskola kilenc új osztályteremmel bővült.
A híradóból tudhatjuk meg, hogy tizenkét tonna cementet kapott a város adományba azért, hogy abból betonlapokat öntsenek és a felszegi városrész utcáin könnyítsék a közlekedést. Nos, egyetlen ilyen betonlapot sem helyeztek ki aztán” – mondta el Vincze Csilla, a könyvtár igazgatója.
Szintén az egyik kazetta – és immár digitális tárhely – őrzi azokat a felvételeket, amelyeket húsz éve, 2002-ben forgattak, és amiből kiderül, hogy háromnapos rendezvényt szerveztek Gyergyószentmiklóson március 15. alkalmából, több helyszínen és mindenhol telt ház volt, a Petőfi-szobornál pedig nagy tömeg ünnepelt. Ez manapság sajnos nem mondható el.
Kár, hogy a nemrégiben lezajlott tornásztalálkozó után került elő az a híradás, miszerint a Sportiskola képtelen volt fűteni a tornatermet, és emiatt szűnt meg a korábban világraszóló sikereket elérő gyergyószentmiklósi szertornaszakosztály – említette még Vincze Csilla. Ezek a város története szempontjából mind lényeges és értékes dokumentumok – mutatott rá.
A digitalizációs munkát egyébként olyan külsős szakemberek végzik, akik korábban maguk is éveken át dolgoztak a gyergyószentmiklósi televíziózásban, és
A könyvtárban ugyanis nincs olyan hozzáértő szakember, aki ezt a feladatot végezhetné.
Fotó: Keresztes Zoltán
A digitalizálás nemcsak amiatt nehéz feladat, mert a kazettákhoz tartozó leírások eltűntek az évek alatt – csak akkor lehet megtudni, hogy mit is tartalmaznak, ha már lejátszották azokat. Azonban ezek jelentős részének sokat romlott az állapota, és emiatt a videolejátszók is rövid idő alatt elromolnak.
Jelenleg az erre használható készülékeik mindegyike javítóműhelyben van, és kérdéses, hogy sikerül-e ezeket használhatóvá tenni. „Ezúton is kérek mindenkit, akinek működőképes, de már nem használt videolejátszója van, hogy ezt ne az elektronikai hulladékgyűjtőbe vigye, hanem hozza be a könyvtárba. Hatalmas segítség lenne nekünk, hiszen folytatni akarjuk a munkát. Az eddig feldolgozott felvételek a teljes anyag tíz százalékát sem teszik ki” – fogalmazott Vincze Csilla, akitől megtudtuk, hogy a gyergyószentmiklósi televízióstúdiók korábbi évtizedekben készült felvételeinek digitalizációja Hargita Megye Tanácsának támogatásával történik.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!