
Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
Először zajlik a jelenlegi Magyarország határain kívül a Szemere Bertalan Magyar Rendvédelem-történeti Tudományos Társaság konferenciája. A hétfőn kezdődött eladássorozatnak Gyergyóremete ad otthont, központi témája pedig Erdély XIX–XX. századi magyar rendvédelme.
2022. augusztus 22., 21:022022. augusztus 22., 21:02
2022. augusztus 23., 12:022022. augusztus 23., 12:02
A Balás Gábor Művelődési Házban zajló konferencia szervezője a Szemere Bertalan Magyar Rendvédelem-történeti Tudományos Társaság, amely 1991-ben alakult azzal a céllal, hogy a teljes, régi értelemben vett Magyarországhoz kapcsolódó rendvédelmi szervezetek történelmét kutassa, feltárja és közreadja.
Emiatt gondolták úgy, hogy eljönnek Székelyföldre is, hiszen itt sok tárgyi és személyes emlék maradt fenn ezzel kapcsolatosan. A rendvédelmi szervek történetét helyi és magyarországi szakemberek segítségével kutatják, jövőre kiadványt szerkesztenek az így készült tanulmányokból – ismertette Boda József nyugalmazott nemzetbiztonsági vezérőrnagy, a konferencia levezető elnöke. Székelyföldhöz kapcsolódva itt terítékre kerül a székely határvadászat, a magyar királyi csendőrség itteni tevékenysége, de a ’89-es időkből a Securitate témája is. Próbálják kutatni a büntetés-végrehajtás és pénzügyőrség itteni történetét is, amelyek szintén bekerülnek a kiadványba.
A konferencia nyitányán Laczkó-Albert Elemér polgármester a falujára vonatkoztatva a rend fogalmát rámutatott:
A milícia közutálatnak örvendett, kizárt volt, hogy egy magyar ember milicistának menjen. Utána egy emberbarátibb román rendőrséggel lehet találkozni, akiktől azonban olykor határozottabb fellépést lehetne elvárni”.
Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
Dr. Csikány Tamás dandártábornok, az Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos rektorhelyettese rámutatott, az egyetemen katonatiszteket, rendőrtiszteket képeznek, akik hadtudomány, rendvédelem terén fognak dolgozni. Hogyan lehetne valaki jó tiszt, ha nem ismeri a múltját, gyökerét, identitását? – vetette fel. Leszögezte: a magyar történelemnek Erdély, Székelyföld történelme is része, még akkor is, ha közigazgatásilag ma Erdély nem Magyarország része. Meg kell ismerjük igaz múltunkat, nem hamis mítoszokat keltve. Ezt a célt is szolgálja a konferencia – fejtette ki.
Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
Lukács Bence Ákos, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezető konzulja kifejtette, a konzulátusnak küldetései között van az, hogy a magyar történelmet a lehető legjobb publicitás mellett terjeszthessék. Rámutatott, hiányosságok vannak a jelenlegi romániai magyar történelemtanítás terén is, amely nem teljesen konvergál a magyarországival.
– fejtette ki.
Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
A konferencia keddi, 9.20-kor kezdődő napján többek között a következő témákról hallhatnak előadásokat az érdeklődők:
a csendőrnyomozók szerepe a második világháború alatti észak-erdélyi kommunistaellenes nyomozásokban;
határvadászok Erdélyben 1940–1944 között;
a román titkosszolgálat tevékenysége Erdélyben 1944–1945 között;
erdélyiek a Magyar Királyi Csendőrség kötelékében a „kis magyar világ idején”.
Az előadások nyitottak, bárki által meghallgathatók.
Szombaton rendezik meg Alsósófalván a 34. Hargita Megyei Farsangbúcsúztatót, ahol maskarások, táncosok és zeneszó tölti meg a utcákat. A felvonuló csoportok útvonalai a rendezvényhez készült térképeken követhetők, bármelyikhez lehet csatlakozni.
A helyi adók emelése ellen tüntettek csütörtökön az ország több városában a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) tagjai és szimpatizánsai.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) felszólította koalíciós partnereit, hogy hagyjanak fel a megszorító politikával, és az ország társadalmi és gazdasági realitásait figyelembe vevő strukturális reformok bevezetését támogassák.
Két, ötven év körüli férfit vettek őrizetbe Maros megyében, miután betörtek egy lakásba Sóváradon, ahonnan mintegy nyolcezer lej értékben loptak el tárgyakat.
Szakmai műhelyt szerveznek a neurodiverzitás jegyében Marosvásárhelyen péntek délután. A szervezők pedagógusokat, nevelőket, segítő szakembereket, edzőket, valamint minden érdeklődőt várnak, akit megszólít a téma.
A cél az, hogy közösen dolgozzanak a pályázati lehetőségek kiaknázásán, fejlesztési stratégiák kialakításán és a helyi közösségek támogatásán. Kovászna megye és Sepsiszentgyörgy a Potsa József Közösségfejlesztési Egyesületet keretében társul.
Bár a Hargita megyei csendőrség jelentős létszámhiánnyal küzd, a tavalyi évük így is rendkívül intenzív volt: közel 6 ezer küldetésük és több mint 500 rendvédelmi beavatkozásuk volt. A jövőben az állandó őrszolgálatot mozgékony járőrszolgálat váltja fel.
Drónra bukkantak csütörtökön a Fekete-tenger partján, Costinești üdülőtelep közelében.
Tavaly országszerte 92 219 jármű műszaki állapotát vizsgálták meg közúti ellenőrzéseik során a Román Gépjármű-nyilvántartási Hatóság (RAR) felügyelői, és a megállított járművek 38,5 százalékát nem megfelelő műszaki állapotúnak minősítették.
Erdélyi körútján szülővárosában, Marosvásárhelyen is találkozott a helyi közösségek képviselőivel Zsigmond Barna Pál országgyűlési képviselő, akivel a tapasztalatokról, a magyarországi választásokról, regisztrációról, levélszavazásról beszélgettünk.
szóljon hozzá!