
Fotó: Daczó Hodor Barna
Szerdán avatták fel a zeneiskolaként is ismert kézdivásárhelyi Molnár Józsiás Általános Iskola udvarán a magyar kormány támogatásával épített többfunkciós tornatermet. Az átadón Potápi Árpád János, Magyarország Miniszterelnökségének nemzetpolitikáért felelős államtitkára a mindennapos testnevelés fontosságát hangsúlyozta.
2023. március 15., 15:312023. március 15., 15:31
Potápi Árpád János beszédében elöljáróban híres, 1848-hoz, illetve a székelységhez köthető jeles férfiakról emlékezett meg, felidézve a kétszáz éve született Andrássy Gyula gróf, kiváló magyar államférfi és a néhai hegymászó, Erőss Zsolt alakját, hangsúlyozva, hogy
Ezt követően az átadás előtt álló tornaterem, illetve a testnevelésórák jelentőségéről szólt.
„Míg nekünk az volt a büntetés, ha nem engedtek ki az udvarra, a mai gyerekek többségének az a büntetés, ha ki kell menniük. Ezért döntöttük el 2011-ben önkormányzati példákból okulva, majd 2012-ben be is vezettük Magyarországon a mindennapos testnevelést” – hangsúlyozta.
Fotó: Daczó Hodor Barna
Hozzátette, külön öröm számára, ha sportberuházásokat tudnak támogatni a Kárpát-medence magyar közösségeiben. Hangsúlyozta, a Sepsi OSK és a Dunaszerdahelyi DAC labdarúgócsapatok, továbbá az Erste Ligában kitűnően szereplő erdélyi jégkorongcsapatok sikereinek előfeltétele a megfelelő színterek biztosítása.
– sorolta, hozzátéve, így jött az ötlet Kézdivásárhely városától, hogy a magyar kormány támogatásával építsenek a Molnár Józsiás-iskola ötszáz diákjának tornatermet.
Fotó: Daczó Hodor Barna
„Ezért 2022-ben a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága 190 millió forint támogatást ítélt meg, majd 53 millió forinttal egészítettük ki ezt az összeget ahhoz, hogy elkészülhessen a beruházás” – mondta, zárásként abbéli reményének adva hangot, hogy az ott tanuló gyerekek számára is be tudják vezetni a mindennapos testnevelést.
„Jó lenne tudni azt, hogy ha magyar iskolába íratjuk a gyermekeinket, akkor nemcsak a magyar identitást szolgáló magyar nyelvet és történelmet tudják megtanulni, hanem a mindennapos testnevelés is hozhat egy olyan pluszt, ami miatt megéri, főleg a szórványban magyar iskolákba íratni a gyerekeket.”
Bokor Tibor polgármester beszédében a sport összetartó erejét hangsúlyozta. „Aki kételkedik a sport nemzettudat-formáló, összefogásra sarkalló erejében, annak még sohasem gördült le egy könnycsepp az arcán a magyar himnusz felcsendülésekor egy-egy megmérettetés díjátadójának közvetítése során” – érvelt. Hozzátette,
„Mert tömegsportra építkezve lehet versenysportot fejleszteni” – hangsúlyozta.
Fotó: Daczó Hodor Barna
Kelemen Éva pedagógus, a tornaterem építését célzó pályázatot benyújtó Step By Step Egyesület elnöke az Örökségünk-mozgalom dalát idézve hangsúlyozta,
Hozzátette, a dal nyomán álmodta meg a tanintézmény diákjai számára az addig soha nem létezett tornatermet, melynek hiánya hatalmas űrként tátongott az iskola életében az elmúlt 43 évben.
– nyugtázta.
Fotó: Daczó Hodor Barna
Simon István iskolaigazgató a nap kettős jelentőségét hangsúlyozta. „Egyrészt büszkén emlékezünk az 1848–49-es szabadságharc hőseire, másrészt itt állunk iskolánk új tornaterme előtt, amely a mai napon átadásra kerül” – fogalmazott. A tanintézmény citera- és könnyűzenei együttese által előadott dalokkal színesített esemény résztvevői az áldást és szalagvágást követően az újonnan átadott létesítményben a diákok részvételével megtartott bemutatót tekinthették meg.
Fotó: Daczó Hodor Barna
Fotó: Daczó Hodor Barna
Súlyos közúti balesethez riasztották a mentőegységeket vasárnap délután a Kolozs megyei Méra közelébe, miután egy motoros ütközött egy személyautóval.
Négy ember került kórházba vasárnap, miután egy férfi rálőtt néhány személyre Lupényban – tájékoztatott a Hunyad megyei rendőrség.
Évekbe telt, de sikerült egy ezer lejt meghaladó gyorshajtási bírságot érvénytelenítenie egy sofőrnek. Kulcsfontosságú volt a kitartása.
Kartellezésre hivatkozva minden korábbinál nagyobb összegű, több mint 700 millió eurónyi bírságot szabott ki a román versenytanács a tíz vezető bankra, amelyek állítólag kamatpolitikájuk összehangolásával befolyásolták a román bankközi kamatlábat (ROBOR).
Egy hetvenes éveiben járó férfit több mint 170 km/órás sebességgel vezetve mértek be Târgu Jiu város körgyűrűjén. Százhúsz napra bevonták a jogosítványát, és több mint 4000 lej bírságot kell fizetnie.
A bukaresti rendőrség vizsgálatot indított, miután egy 32 éves rezidens orvost eszméletlenül találtak egy fővárosi kórház mosdójában. A férfi később életét vesztette.
Az elmúlt 24 órában tapasztalt hidrometeorológiai jelenségek tizenkét megye 39 településén és Bukarestben okoztak károkat – közölte vasárnap a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A tavalyi Báj-havasi túra megejtésekor került fel a bakancslistára a távolban sejtelmesen körvonalozódó Grohotis. Erdélynek megannyi hegye kínál barangolási lehetőséget egy-egy hétvégére, ám az ezeréves határ még mindig különleges csáberővel bír.
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
szóljon hozzá!