
Archív
Fotó: Boda L. Gergely
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata, az elmúlt évek hagyományához híven a Magyar Dráma Napján, szeptember 21-én, csütörtökön megemlékező rendezvénnyel várja közönségét.
2017. szeptember 19., 13:312017. szeptember 19., 13:31
Az ünnepnek a kortárs, főként erdélyi szerzők drámáinak felolvasószínházi ősbemutatói mellett 2011 óta képezi részét a marosvásárhelyi felvilágosult gondolkodó, a magyar nyelvű színjátszást szorgalmazó művelődésszervező Aranka György szobrának megkoszorúzása.
Az eseményen a hagyományokhoz híven jelen lesznek a helyi művelődési és kulturális érdekeltségű intézmények és egyesületek képviselői. Az ünnepség a színház épületében folytatódik, ahol idén Kincses Elemér, Karácsony Benő Pjotruska c. novellájából készült dramatizációja kerül első ízben színpadra Bálint Örs, Meszesi Oszkár, Gecse Ramóna és Lőrincz Ágnes színművészek közreműködésével. Az előadást Kincses Elemér rendezi.
17.30: Aranka György szobra – koszorúzás. Elhangzik: Aranka György emlékének idézése. Előadók Kádár Noémi és Kádár L. Gellért színművészek
18.00: Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, Underground terem – Felolvasószínházi ősbemutató Karácsony Benő-Kincses Elemér: Pjotruska. A színházi előadásra 8 lejes jegyek válthatók a kultúrpalotai jegyirodában, a színházi jegypénztárban és a biletmaster.ro honlapon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtökön újabb elsőfokú (sárga jelzésű) szélriasztásokat adott ki az ország felére.
A vasutasok szakszervezeti szövetsége (FNFMCV) szerdán arra figyelmeztetett, hogy a romániai vasúti infrastruktúra tarthatatlan helyzetbe került, miután elakadt a Román Vasúti Infrastruktúra-kezelő Vállalat 2026-os költségvetésének elfogadása.
Ilie Bolojan szerint a villamos energia árának csökkentése alapfeltétele Románia gazdasági talpra állításának, ehhez azonban fel kell gyorsítani az energiatermelési, energiatárolási és hálózatkorszerűsítési beruházásokat.
Megdőlő melegrekordok, példátlan hőhullámok, 30 Celsius-fok fölötti hőmérsékleti értékek: ezek jellemzik most Európa egy részét. Több nagyvárosban is hőségriasztást adtak ki a napokban.
Míg Nyugat-Európát és a Balkán egy részét hőségriasztás sújtja, addig térségünkben még az elviselhető tartományokban mozognak a hőmérsékleti értékek. Májushoz képest azonban ezek is magasak.
Medvék jelenléte miatt riasztották szerda délután a Fenyéd községhez tartozó Küküllőkeményfalva lakóit. Este újabb két településen riasztottak a nagyvad miatt.
Őrizetbe vettek egy tanítónőt, abbeli gyanú miatt, hogy bántalmazott egy tízéves tanulót, aki elszakította az országos felmérés eredményeit tartalmazó dokumentumot.
Az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti szakaszának közel 80 százaléka elkészült, így jó esély van arra, hogy az év végéig megnyissák a forgalom előtt – közölte Facebook-oldalán Cristian Pistol, a CNAIR vezérigazgatója.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter megpróbál megállapodni az Európai Bizottsággal arról, hogy az új közalkalmazotti bértörvény tegye lehetővé a következő években az állami tisztségviselők fizetésének fokozatos emelését.
A parlament alsóháza szerdai ülésén megszavazta az állami vállalatok részvényeinek eladását 2027. december 31-ig megtiltó törvénytervezetet – írja az MTI.
szóljon hozzá!