
Fotó: Barabás Orsolya
A színházak a Magyar Dráma Napját ünneplik szeptember 21-én annak emlékére, hogy 1883-ban ezen a napon tartották Madách Imre: Az ember tragédiájának ősbemutatóját a budapesti Nemzeti Színházban. Ebből az alkalomból egész napos programmal várta az érdeklődőket a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház.
2021. szeptember 21., 14:152021. szeptember 21., 14:15
Foglalkozással várták kedden délelőtt a középiskolásokat a gyergyószentmiklósi Karancsi Sándor kiállítóteremben. A szervezett csoportok óránként mérettethettek meg a tanult magyar drámaírók életéből és műveiből inspirált vetélkedőn. Keresztes Franciska, a színház irodalmi titkára elmondta, hogy nem csak tudásalapú volt a kvíz, hanem jelmezfelismerés és dobozolás is szerepelt a feladatok között.
Fotó: Barabás Orsolya
A program délután is folytatódik, 17 órától a Figura Stúdió Színház korai időszakából vetítik Balassi Bálint 1993-ban bemutatott Szép magyar komédiáját, Barabás Olga rendezésében. 19 órától a kortárs magyar drámát ünnepli a színház: Thuróczy Katalin Macskalépcső című egyfelvonásosának felolvasószínházi változatát Bartha Boróka és Vajda Gyöngyvér adja elő a YourLivingRoomban.
A Magyar Dráma Napja a Füst Milán Boldogtalanok című drámájából készült előadás filmváltozatának online vetítésével zárul, amely 21 órától 23 óráig lesz megtekinthető a Figura YouTube-csatornáján.
A nyár folyamán két fesztiváldíjat is szerzett előadás különlegessége, hogy az élő színészi játék valós időben készült és vetített videofelvételen, más szemszögből is megelevenedik. Az online vetítés nézői kedden késő este ezt a filmváltozatot láthatják.
Két sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) viharos időjárás, erős szél és jelentős mennyiségű csapadék miatt az ország több megyéjére. A riasztások kedden és szerdán lesznek érvényben.
Nagyszabású ellenőrzést tartott vasárnap délután a 15-ös országúton a Hargita megyei rendőrség. Huszonkét sofőrnél végeztek alkohol- és drogtesztet, de az autók műszaki állapotát is ellenőrizték.
A természetes légkondicionálás fontosságára hívják fel a figyelmet kertészeti szakemberek, hangsúlyozva, hogy a növényzet komplex, biológiai úton csökkenti a forróságot.
Vörös hőségriasztás van érvényben szerda reggelig az ország területének háromnegyed részén; fokozott hőterhelés és helyenként 41 Celsius-fokos maximumok várhatók.
Az írásbeli vizsgákkal folytatódik hétfőn az érettségi. Az oktatási minisztérium által jóváhagyott menetrend szerint hétfőn román nyelvből és irodalomból mérik fel a tanulók tudását.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
szóljon hozzá!