
Fotó: Antal Erika
Javarészt a megnövekedett árak miatt választják kevesebben a román tengerpartot, viszont a vakációs jegyeket előszeretettel használják a belföldi tengerparti nyaralásra – tudtuk meg Hargita megyei utazási irodáknál érdeklődve.
2024. július 14., 18:482024. július 14., 18:48
2026. április 16., 17:482026. április 16., 17:48
Az általunk kérdezett utazási irodákhoz többnyire külföldi repülős utazások után érdeklődve térnek be a székelyföldiek, például Bulgária, Törökország vagy Görögország népszerű célpont, de kevesebb számban akad belföldi, a román tengerpartot célzó nyaralás, amellyel megbízzák a szolgáltatókat. A felkeresett utazási irodáktól megtudtuk, Csíkszeredában nagyobb százalékbam külföldi és kisebb százalékban belföldi nyaralást szerveznek, míg a székelyudvarhelyi cégnél körülbelül 20 százalékban belföldi és 80 százalékban külföldi utazásokat foglalnak.
Kérdésünkre, hogy mi lehet az oka a kevesebb román tengerpartot célzó felkérésnek, az utazásszervezők több tényezőt is felsoroltak: egyfelől az utóbbi években szép számmal növekedett a charterjáratok száma a hazai repterekről, és manapság már nem kell messze mennünk, hiszen Brassóból, Marosvásárhelyről, Kolozsvárról egyaránt indulnak repülőgépek.
– magyarázta az egyik utazási iroda munkatársa.
Ellátás tekintetében mind a belföldre, mind külföldre utazókra jellemző, hogy többen ragaszkodnak a teljes ellátáshoz, mások a reggelis vagy félpanziós ellátást választják, ugyanakkor preferenciaként említhető, hogy a tengerpart közelsége, illetve plusz szolgáltatások (medence, magánstrand) is mérvadók a szállás lefoglalásakor.
– mutatott rá az utazásszervező.
Ugyanakkor meg kell említeni azt is, hogy
előbbiek az egyszerűség és időspórlás miatt bízzák az utazási irodákra a szervezést, az idősebbek vélhetően a technikai korlátok miatt fordulnak utazásszervezőkhöz. A fiatalok könnyen használják a szállásközvetítő portálokat, ők többnyire ha nagyobb társasággal mennének, akkor fordulnak az utazási irodákhoz.
Román tengerparti nyaralásokat előszeretettel kisebb, csendesebb üdülőtelepekre kérnek, például Neptun-Olimp, Jupiter, Saturn és Eforie üdülők szállodáiba.
Fotó: Fülöp-Székely Botond
„Legtöbben autóval mennek a román tengerpartra, érthető is. Ők szabályozzák az indulást, szüneteket, egyenesen a szállodához mennek és nincs csomagkorlátozás. Vannak viszont, akik a vonatra voksolnak. Kicsit több szervezést igényel, de nem kell csúcsidőkkel számolni és folyamatosan figyelni az utat. Megjegyzésként hozzáfűzném, hogy bárki, aki ezt az utazási formát választja, érdeklődjön időben. Sajnos több utasunk is járt úgy, hogy mire lefoglalta a szállást, már nem volt vonatjegy az adott dátumra” – hangsúlyozta az utazásszervező.
Tapasztalatok alapján értékként tartják számon az utasok és vigyáznak, nehogy lejárjon és „elvesszen” az üdülési jegyük. Sokak számára még nem tiszta, hogy
– magyarázzák. Legtöbben a tengerre kérnek ajánlatot, a második opció ilyenkor a wellness a közelben, de van akik a Duna-Deltába vagy a Kazán-szorosba szeretnének foglalni az adott összeggel. Kisebb százalékuk hegyvidék vagy városlátogatás mellett dönt. Környékünkön népszerűek Szováta, Marosszentgyörgy, Bálványos és Kovászna régiók wellness szállodái.
Külföldi utazásnál érdemes ellenőrizni az adott ország beutazási feltételeit, ezek a külügyminisztériumok honlapján elérhetők. Kettős állampolgárok esetében mind a két ország törvényei érvényesek az utasokra, ami pedig a kiskorúak utazását illeti, a román állampolgárok esetében szigorúbb, mint a magyar állampolgárok esetében.
A desztináció eldöntésénél első kérdés, hogy mi a nyaralás célja. Ha csak pihenni szeretne, akkor az all inclusive ellátással rendelkező célpontokat ajánlják, mint Bulgária, Törökország, Tunézia, Egyiptom, ha pedig aktív pihenés, kirándulás a cél, akkor ideális lehet bármelyik görög, spanyol sziget vagy Ciprus.
Ha utazási irodát választunk a kirándulás megszervezésére, érdemes bizonyos időintervallumot kijelölni, ami minden útitársnak megfelel, ha külföldre készülnek akkor jobb, ha kissé rugalmas az indulási-érkezési periódus, hiszen előfordulhat, hogy az adott napon nem indul járat vagy nincs szabad kapacitás a repülőn.
Az utazási irodák egyébként figyelmeztetik az utasokat, ha például kisgyerekes családok köves partszakaszt néznek ki, vagy például akkor is, ha egy kijelölt szállás azért nagyon olcsó, mert több száz méterre található a parttól, esetleg nem megbízható környéken vagy messze van a reptértől.
• négycsillagos szállodában, teljes ellátással 9200 lejbe kerül augusztus elején, és 8950 lej körül augusztus második felében a nyaralás;
• négycsillagos szálloda, reggelivel körülbelül 4200 lej a hónap elején, és 3700 lej a szezon végén;
• háromcsillagos szálloda, reggelivel 3100 lej augusztus első hetében, valamivel később, a hónap második felében 2800 lej.
Friss jogosítvány a zsebben, de a valódi vezetési rutin még sehol? Nem vagy ezzel egyedül. Pont erre a helyzetre érkezik hamarosan a Megtanítalak vezetni című videós sorozatunk.
Idén március végéig több mint 8000 tűzesethez riasztották a hivatásos tűzoltókat – számolt be szombaton a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
Ismeretlen tettesek felgyújtották Mircea Dinescu költő Cetate községbeli faházát. A rendőrség nyomozást indított az ügyben.
Éles hangon bírálta Sorin Grindeanu szociáldemokrata pártelnök Ilie Bolojan miniszterelnököt a bizonyos állami vállalatok tőzsdére vitelére vonatkozó szándéka miatt.
Az áram- és földgáztermeléssel és -szállítással kapcsolatos, mintegy 3,5 milliárd dollár értékű beruházásokat jelentett be szombaton Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.
Nemcsak az infrastruktúra korszerűsítése, hanem az egymásra és a páciensekre való odafigyelés is kulcsfontosságú – ennek jegyében vettek részt kommunikációs képzésen a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház asszisztensei és betegápolói.
Az idei év első három hónapjában 33 996 családon belüli erőszakos esethez riasztották a hatóságokat, ebből 17 113 városon, 16 883 vidéken történt – számolt be szombaton az Országos Rendőr-főkapitányság.
Reneszánszát éli a gyógynövények használata, egyre többen szedik, sőt termesztik és nemcsak tea, hanem tinktúra is készül belőlük – jelentette ki Pokornyi László, aki a Marosvásárhelyen és környékén megtermő gyógynövényekről írt könyvet.
Nagy mennyiségű kábítószert foglaltak le a hatóságok az elmúlt két hétben végrehajtott akcióik során.
Megkéselt egy fiatal férfi egy másikat Csíkkozmáson a napokban. Feltehetően italozás torkollott agresszióba a két fél között. Az áldozatot kórházban ápolják.
szóljon hozzá!