Hirdetés
Hirdetés

A lovaskultúra a nemzeti kultúránk része

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Ha a lovassportot erősítjük bármilyen módon, akkor a nemzeti kultúránkat, érzéseinket, hazaszeretetünket, identitásunkat erősítjük meg: a Kárpát-medencei Lovasprogram elindítását jelentette be szerdán Potápi Árpád János Tusványoson, a Bethlen Gábor-sátor megnyitóját követően.

Péter Beáta

2023. július 19., 16:012023. július 19., 16:01

2023. július 19., 16:032023. július 19., 16:03

Tizennyolc panelbeszélgetés, hatvan előadó fog megfordulni a szabadegyetem ideje alatt a Bethlen Gábor-sátorban – ismertette Kántor Zoltán, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet igazgatója a megnyitón. Erdélyi Rudolf Zalán, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója kiemelte, hogy a nemzetközi negatív gazdasági hatások, illetve a Magyarországra nehezedő nyomás ellenére is

a Bethlen Gábor Alapban lévő pénzmennyiség nemhogy csökkent volna, hanem nőtt.

A kormánynak az az ígérete, hogy erősíteni fogja a nemzetpolitikai intézményrendszert – hangzott el. „2023-tól a pályázati kiírásokban jelentős könnyítést tudtunk tenni az elszámolások területén. Mindez azt jelenti, hogy két és fél millió forint (33 ezer lej) alatt olyan elszámolási rendszert vezettünk be, ami az adminisztrációt nagymértékben csökkenti.”

Potápi: mindent a gyerekekért, fiatalokért teszünk

Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára úgy fogalmazott, „minden politikánk és nemzetpolitikánk azért van, hogy a gyerekeket, illetve az ifjúságot meg tudjuk nyerni. Illetve mindent őértük teszünk, hogy majd a következő évtizedekben könnyebb indulási lehetőség legyen; illetve mindaz, amit mi teszünk, azt tudják folytatni.”

Csiszér Ivett (jobból a harmadik) csíkszeredai lovasíjász nemrég nyerte meg a világbajnokság női versenyszámát •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Csiszér Ivett (jobból a harmadik) csíkszeredai lovasíjász nemrég nyerte meg a világbajnokság női versenyszámát

Fotó: Pinti Attila

Kiemelte, nem csökkentek a határon túli támogatások. „Számunkra nagyon fontos a magyar nemzet egysége és az egységnek a megerősítése, és ebben a legjobban a fiatalokra és a gyerekekre számítunk, ezért van az, hogy olyan programokat alakítunk ki, ahová minél több gyereket tudunk bevonni.”

Hangsúlyozta, hasonlóan az előző évekhez, hálózatokat építenek.

Hirdetés

A Bethlen Gábor-sátor első paneljének központi témája a Kárpát-medencei Lovasprogram elindításának bejelentése volt. Potápi Árpád János hangsúlyozta,

a legfontosabb feladat, hogy a gyerekeket, fiatalokat megnyerjék az egészséges életmódnak, a sportnak.

„Kiemelten most a lovassportra gondolunk, és nemcsak úgy mint testmozgás, illetve az egészséges életmód miatt, hanem úgy is mint a lovassport, a lótartás. Hiszen a lovaskultúra a nemzeti kultúránknak az egyik legfontosabb része. Ez így van a magyar kultúránál, de még inkább a székely kultúránál.

Idézet
Talán a huszonnegyedik órában vagyunk, amikor a lovaskultúrát élőben meg tudjuk mutatni Erdélyben a gyerekeknek, fiataloknak.

Ők ebbe bele tudnak nőni és tovább tudják adni. Ezt próbáljuk ötvözni a sporttal, a kulturális és egyéb más rendezvényekkel. Ha a lovassportot bármilyen módon erősítjük, akkor a nemzeti kultúránkat, érzéseinket, hazaszeretetünket, identitásunkat erősítjük meg.”

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A lovasprogramról

A lovasprogramot először Erdélyben kezdték el tavaly: január elején Homoródfürdőn találkoztak a Hargita megyei egyesületek vezetői, március 15-hez kötődően pedig Háromszéken Kovászna, Maros, Fehér, Kolozs, Máramaros, Bihar, Szatmár, Arad és Szilágy megye lovasegyesületeinek vezetőit hívták meg.

„A két etapnak köszönhetően nagyjából 220 millió forint támogatást tudunk szétosztani összesen 75 lovasegyesület részére. Ezáltal 1500–1800 gyermeknek a heti rendszerességgel való sportolását, edzését, kikapcsolódását tudtuk támogatni.” Hozzátette, a sporthoz, a lovaskultúrához hozzátartozik az, hogy olyan rendezvények vannak Kárpát-medence-szerte, de kiemelten Székelyföldön, amelyek ezt a kultúrát erősítik.

A Kárpát-medencei Lovasprogram elindítását jelentette be szerdán Potápi Árpád János Tusványoson •  Fotó: Pinti Attila Galéria

A Kárpát-medencei Lovasprogram elindítását jelentette be szerdán Potápi Árpád János Tusványoson

Fotó: Pinti Attila

Hozzátartozik továbbá a Lovasprogramhoz a székely lónak mint tájfajtának a felkarolása. „A székely ló szinte teljesen kihalt már, Bodó Imrének és csapatának köszönhetően

Idézet
most már több mint hatvan székely ló tartozik a törzsállományba, és remélhetőleg ez a fajtának a megmentését is jelenti.”

A programot, amelyet az elmúlt években Erdélyben indítottak el, kiterjesztik az egész Kárpát-medencére – hangzott el. Erdélyben a fő koordinátor Kolozsvári Tibor Hargita megyei önkormányzati képviselő, aki az erdélyi egyesületeket is koordinálja.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Mint az államtitkár rámutatott, kiemelten fontos a hagyományőrzés, de ugyanígy a lovasturizmus is. A programba ugyanakkor beillesztik a lovas gyógyító, fejlesztő tevékenységek, a lovasterápia támogatását is. Hamarosan nyílt pályázatot hirdetnek meg a Kárpát-medencében, az elbírálás várhatóan szeptemberben történik meg.

Kolozsvári Tibor hangsúlyozta, a lovasegyesületek számos családnak a megélhetését is jelentik, majd bemutatta az eseményen jelen lévő lovasegyesületek képviselőit – gyerekeket, fiatalokat, köztük Csiszér Ivett lovasíjász-világbajnokot is.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 03., hétfő

Jelképes, 1 eurós áron vesz közel húsz F-16-os vadászgépet Románia Hollandiától

Hétfőn a védelmi minisztérium 18 darab F-16 Fighting Falcon repülőgép és a hozzájuk tartozó felszerelések megvásárlásáról írt alá a szerződést holland kormánnyal, a vételár szimbolikusan 1 euró – jelentette be a Facebook-oldalán Ionuț Moșteanu.

Jelképes, 1 eurós áron vesz közel húsz F-16-os vadászgépet Románia Hollandiától
Hirdetés
2025. november 03., hétfő

A szenátus „nem szólt bele”, hogy 300 fős legyen a parlament a jövőben

Hétfőn a szenátus hallgatólagosan elfogadta a parlament létszámát 300-ra csökkentő tervezetet.

A szenátus „nem szólt bele”, hogy 300 fős legyen a parlament a jövőben
2025. november 03., hétfő

Diófákat csak engedéllyel lehet kivágni, a fenyőfáknak pedig semmi keresnivalójuk a városi zöldövezetekben

A dió- és a gesztenyefa védettnek számít, csak különleges engedéllyel lehet kivágni köz- és magánterületről. A fenyőfának elvileg nincs mit keresnie a városban, mégis mindenhonnan visszaköszön – a városi kertészetnél mindennapi vesződéseikről meséltek.

Diófákat csak engedéllyel lehet kivágni, a fenyőfáknak pedig semmi keresnivalójuk a városi zöldövezetekben
2025. november 03., hétfő

Befogták az emberekre támadó kutyát, mégis a menhelyet támadták a kommentelők

A Halottak napján Sepsiszentgyörgy főterén történt kutyatámadásokról írt cikkünk után az Urban Locato cég nagyon sok támadást kapott az interneten. Úgy vélik, hogy méltánytalan amivel őket vádolják.

Befogták az emberekre támadó kutyát, mégis a menhelyet támadták a kommentelők
Hirdetés
2025. november 03., hétfő

George Simionnak nem lesz kihívója az AUR november 30-i tisztújító kongresszusán

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének, George Simionnak nem lesz kihívója a párt november 30-i tisztújító kongresszusán.

George Simionnak nem lesz kihívója az AUR november 30-i tisztújító kongresszusán
2025. november 03., hétfő

Részben összeomlott egy középkori torony Rómában, egy romániai munkás is a romok alatt rekedt – videóval

Egy romániai munkás a romok alá került, egy másik pedig könnyebben megsérült hétfőn, amikor részben összeomlott a római Forum Romanum mellett álló, 13. században épült Torre dei Conti középkori torony – számolt be a külügyminisztérium.

Részben összeomlott egy középkori torony Rómában, egy romániai munkás is a romok alatt rekedt –  videóval
2025. november 03., hétfő

Megúszta vádemelés nélkül a magyarokat Tik-Tokon gyalázó férfi

Nem emelnek vádat a Tik-Tokon a romániai magyarokat alpári hangnemben gyalázó, Budapestre kergetni kívánó férfi ellen. Nicolae Vădineanu ugyanis a Tulcea megyei ügyészség szerint sem követett el bűncselekményt.

Megúszta vádemelés nélkül a magyarokat Tik-Tokon gyalázó férfi
Hirdetés
2025. november 03., hétfő

A gyorshajtókat és az állatokkal nem megfelelően bánókat is bírságolták a rendőrök a hétvégén

Közel 30 ezer lejre bírságoltak hétfőn a közutakat ellenőrző rendőrök, ugyanakkor több mint 6000 lejre szabtak ki büntetést az állatok védelmére szakosodott kollégáik – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.

A gyorshajtókat és az állatokkal nem megfelelően bánókat is bírságolták a rendőrök a hétvégén
2025. november 03., hétfő

Nagy Zoltán: nem gondoltam, hogy ennyi gond kerül majd felszínre Gyergyószentmiklóson

Az első év a rendrakásról és az új alapok megteremtéséről szólt – 2024 október végén vette át második mandátumát Nagy Zoltán. Évértékelő sajtótájékoztatót tartott Gyergyószentmiklós polgármestere.

Nagy Zoltán: nem gondoltam, hogy ennyi gond kerül majd felszínre Gyergyószentmiklóson
2025. november 03., hétfő

Véget ér a novemberi enyheség – fagyos hajnalokkal köszön be a jövő hét

Meleggel indult a hét Erdélyben, de nem tart sokáig a kellemes idő: kedden markáns lehűlés érkezik, a nappali csúcsok 12 fok körül alakulnak. A hét második felében pedig már fagyos hajnalokra és elszórtan csapadékra is számítani lehet.

Véget ér a novemberi enyheség – fagyos hajnalokkal köszön be a jövő hét
Hirdetés