Fagyos természeti diagram. Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
Székelyföld-szerte fagyosan indult a hét, hétfőre virradóan szinte mindenütt mínuszba fordult a hőmérséklet Erdélyben, a Kárpátokon túl viszont plusz fokokat mértek.
2024. december 02., 09:542024. december 02., 09:54
2024. december 02., 09:552024. december 02., 09:55
A leghidegebb a Lakóca-tetőn volt országos viszonylatban is, mínusz 7,4 Celsius fok. Csíkszeredában –4,9 fok volt hétfőre virradóan, Székelyudvarhelyen –4,2, Marosvásárhelyen pedig –3,3 Celsius-fok az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Meglepő módon enyhe plusz fokot mértek Gyergyóalfaluban és Maroshévízen (mindkét helyen 0,8 fokot), Sepsiszentgyörgyön pedig 0,3 fokot, ám Kézdivásárhelyen már fagyott, –1,4 fokkal.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat rövid távú előrejelzése szerint
Erdélyben mínusz 10 fok alá is csökkenhet a hőmérséklet, aztán szerdától már valamelyest mérséklődik az éjszakai lehűlés.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!