
Władysław Strzemiński, a lengyel festő, akinek Andrzej Wajda állít emléket életrajzi filmjével
Fotó: Filmweb.pl
A K’arte Egyesület szervezésében március 22. és 25. között lengyel filmnapok lesznek Marosvásárhelyen. A Művész moziban a lengyel filmművészet négy legújabb és legkiemelkedőbb alkotását tekinthetik meg az érdeklődők.
2018. március 19., 12:422018. március 19., 12:42
A CinePOLSKA nevű fesztivál évente egyszer lehetőséget nyújt a marosvásárhelyi mozirajongó közönségnek, hogy megtekinthesse a legújabb lengyel filmeket, amelyek elismerést szereztek nem csak Lengyelországban, de a világ más filmfesztiváljain is. Bukarest és Kisinov után március 15. és április 1. között több romániai városban is bemutatják azokat – tájékoztattak a szervezők. A lengyel filmnapokat a marosvásárhelyi K’arte Egyesület és a bukaresti Lengyel Kulturális Intézet szervezi.
Csütörtökön 20 órától A reménység kertje című amerikai film látható az új-zélandi Niki Caro, aki a varsói állatkert igazgatójának, Jan Żabiński családjának a történetét meséli el a második világháború idején. A család 300 zsidó személy életét menti meg, akiket az állatkert területén álló családi villában bújtatnak el. Żabiński és felesége később megkapja a jeruzsálemi Yad Vashem intézettől az létmentesért járó Világ Igazai elismerést.
Péntek este a 150 éve született Marie Skłodowska-Curie emlékét felelevenítő filmet láthatja a közönség, Marie Noëlle rendezésében. A Nobel-díjas lengyel tudós szerepét Karolina Gruszka alakítja. Az ismert és tehetséges lengyel színésznő mellett szerepet kap egy másik neves színész, Daniel Olbrychski is. A film Mariát nem csupán, mint tudóst mutatja be, de mindenekelőtt az anyát, a független nőt.
A harmadik film, amelyet szombat este láthatnak az érdeklődők egy 1978-ban napvilágot látott népszerű regény alapján készült. A történet a második világháború után játszódik, az orvos Wisłocka életéről szól. Rendező Maria Sadowska.
Végül, március 25-én, vasárnap este egy Andrzej Wajda által rendezett alkotást vetítenek a tragikus sorsú lengyel festő, Władysław Strzemiński életéről és művészetéről.
Az idei lengyel filmfesztiválon látható alkotások olyan emberekről szólnak, akik megpróbálták megvalósítani álmaikat, akik sokat tettek azért, hogy a világ fejlődjön, az emberiség előbbre lépjen – hangsúlyozta Agnieszka Skieterska, a bukaresti lengyel kulturális intézet igazgatója.
Az idei első negyedévben 14,679 millió utas vette igénybe a vasúti személyszállítást Romániában, 8,8 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonosa időszakában – közölte vasárnap az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A fekete-tengeri földgáz kitermelése történelmi lehetőséget jelent Romániának, de a valódi stratégiai érték nem magában az energiahordozóban, hanem a kitermeléséből származó bevételek felhasználásában rejlik – véli a szakértő.
A múlt év végén 6 477 997 aktív egyéni munkaszerződés szerepelt a ReGes/Revisal elektronikus nyilvántartási rendszerben, 249 374-gyel kevesebb, mint egy évvel korábban – derül ki a munkaügyi minisztérium statisztikáiból.
A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) vasárnap közzétett adatai szerint a kötelező magánnyugdíj-megtakarításokat kezelő nyugdíjalapok vagyona május végén 227,5 milliárd lej volt, 37 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban.
Tavaly országos szinten 40 ezer hektárral nőtt a mezőgazdasági vetésterület Romániában az előző évhez képest, és elérte a 8,214 millió hektárt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adataiból.
Észak-Amerika legmagasabb csúcsát, a Denalit mászta meg idén nyáron Toásó István és Pakot Ferenc. A két székely hegymászó szerint azonban a siker nem a csúcson rejlik, hanem felkészülésben, a jó döntésekben és az egymásba vetett bizalomban.
A közlekedésbiztonság növelése érdekében a mai napon összehangolt közúti ellenőrzést tartanak a 15-ös országúton. A Kolozs, Maros, Hargita, Neamț és Bákó megyei rendőrök közösen ellenőrzik a teljes útszakaszt.
Az elmúlt 24 órában 15 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 17 személynek nyújtottak segítséget; két személy életét már nem tudták megmenteni – tájékoztatott vasárnap a Facebook-oldalán a Salvamont.
Nicușor Dan államfő július 7-én és 8-án részt vesz az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) állam- és kormányfőinek ankarai csúcstalálkozóján – közölte szombaton az elnöki hivatal.
Büntetőeljárás indult egy 18 éves gyergyószárhegyi fiatal ellen, akit ittas vezetésen értek tetten, ráadásul jogosítvánnyal sem rendelkezett.
szóljon hozzá!