Hirdetés
Hirdetés

A legtöbb szülő nem egyezik bele, hogy koronavírusra teszteljék a gyerekét az iskolában

Tizennyolcezer antigéngyorstesztet osztottak szét a Hargita megyei iskolákban, de eddig még nem használtak fel egyet sem •  Fotó: Veres Nándor

Tizennyolcezer antigéngyorstesztet osztottak szét a Hargita megyei iskolákban, de eddig még nem használtak fel egyet sem

Fotó: Veres Nándor

A szülői közösséget megosztotta a gyerekek antigén-gyorstesztelésére vonatkozó beleegyező nyilatkozat, mert sok szülő nem szeretné, hogy gyerekein ilyen jellegű gyorstesztet végezzenek az iskolában. A Hivatalos Közlönyben megjelent változat kimondja: a tesztelés nem kötelező, hanem választható, és csak a szülő beleegyezésével lehet elvégezni. A második félév első három hetében ezért nem is végeztek még gyorsteszteket Hargita megye iskoláiban.

Hajnal Csilla

2021. március 01., 15:522021. március 01., 15:52

Csak abban az esetben végezhetik el a gyereken az antigéngyorstesztet (amelyet orrváladékból végeznek), ha a gyerek rendelkezik a szülő által aláírt formanyomtatvánnyal, sokan azonban nem írták alá ezt. A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság még a félév kezdetén kiosztott 18 ezer tesztet az iskolákban, amelyeket a mentőállomásoktól, sürgősségi osztályokról gyűjtöttek be – tájékoztatott Tar Gyöngyi, a közegészségügyi hatóság Hargita megyei vezetője.

„Volt egy beszélgetésem az iskolaigazgatókkal az oltási kampány kapcsán, és megkérdeztem, hogy mennyire igénylik a teszteléseket, mert nem láttuk, hogy eredmények születtek volna, hisz a pozitív eredményeket be kell vezetni az országos rendszerbe. A kérdésre, hogy mennyire járulnak hozzá a szülők a tesztelésekhez, nem egyértelműen, de szúrópróbaszerűen az derült ki a válaszokból, hogy

Idézet
a szülők nem igazán egyeznek bele a tesztelésbe, és ennek hiányában nincsenek tesztelések az iskolákban”

– fejtette ki a megyei közegészségügy vezetője.

Pozitív esetek a székelyföldi iskolákban

Hargita megyében 10 tanulónak, 16 pedagógusnak és egy iskolai kisegítő személyzetnek lett pozitív a koronavírustesztje a második félév kezdete óta. A székelyföldi megyében eddig 12 osztály – 252 tanuló – kényszerült online oktatásra a koronavírusos megbetegedések miatt. A csíkszeredai Venczel József Szakközépiskola húsz osztállyal, 490 tanulóval az épületben zajló felújítások miatt került online tanrendbe – közölte a részleteket Cristinel Glodeanu főtanfelügyelő-helyettes.

„Az iskolaigazgatókkal folytatott beszélgetésen jelen volt Tar Gyöngyi is, és a témát az iskolai tesztelések, illetve az oltás szolgáltatta. Építő jellegű beszélgetés volt arról, hogyan lehet ellenőrzés alatt tartani a járványügyi helyzetet a megyében, de főleg a tanintézményekben”  – utalt a közös beszélgetésre a főtanfelügyelő-helyettes, hozzátéve, örvendetes, hogy az oltási kedv napról napra nő a pedagógusok körében.

Hirdetés

Maros megyében 442 oktatási egység zöld forgatókönyv, 143 sárga forgatókönyv és négy oktatási egység – a Székelyvéckei Általános Iskola egységei – piros forgatókönyv szerint fog működni a március 1–5. közötti héten. Maros megyében jelenleg 15 osztály tanul online tanrendben, 14 gyereknek lett pozitív a Covid-tesztje és 17 tanügyi alkalmazottnál mutatták ki a koronavírust eddig – számolt be a Székelyhonnak Irimie-Matei Camelia, a Maros megyei tanfelügyelőség sajtószóvivője.

Négyezerből közel nyolcszáz beoltott pedagógus

A Hargita Megyei Tanfelügyelőség közleményéből kiderül, a megye 125 jogilag különálló tanintézményében összesen 4033 pedagógus tanít, amelyből 1961 személy van regisztrálva az oltási platformon, 847 pedagógusnak van oltási időpontja, ebből 791 már be van oltva legalább az első dózissal. A megye 454 kisegítő tanügyi személyzete közül 240 van regisztrálva, 102 személynek van időpontja, és 98 már be van oltva. Az 1074 nem tanügyi kisegítő személyzet közül 381 van regisztrálva az oltási felületen, 144 személynek van oltási időpontja, 113 van már beoltva.

Maros megyében eddig 843 állami iskolában dolgozó pedagógus van beoltva legalább az első adag vakcinával, és 40 olyan pedagógus, aki magániskolában dolgozik. A kisegítő személyzet – takarító, adminisztrátor, könyvelő stb. – közül 102 állami tanintézményben és nyolc magániskolában dolgozó alkalmazott kapta meg a vakcinát.

A tanügyminisztérium által kezdeményezett oltáskampányra, amelyet kizárólag a tanügyi alkalmazottak számára indítottak el, 176 olyan személy iratkozott Maros megyében, akik még nem töltötték be az 55. évet, ők a Víkendtelepen lévő vendégházban berendezett oltóközpontban kapják meg az oltást. Továbbá 276 olyan tanügyi alkalmazott foglalt időpontot, aki 55 év fölött van. Őket a Tudor Vladimirescu Általános Iskolában újonnan nyílt központban oltják be.

4 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 08., péntek

Elcsúszott egymás mellett a kereslet és a kínálat a sepsiszentgyörgyi állásbörzén

Úgy tűnik, a munkakeresők nem a pénteki sepsiszentgyörgyi munkaerőbörzén felkínált állásokra pályáztak, a cégek pedig nem a megjelenteket keresték. A szakképzett munkások számára volt a legbőségesebb a kínálat.

Elcsúszott egymás mellett a kereslet és a kínálat a sepsiszentgyörgyi állásbörzén
Hirdetés
2026. május 08., péntek

Hatórányi keresés után egy repceföldön elbújva fogták el a mezőn meggyilkolt 18 éves lány gyilkosát

Meggyilkoltak pénteken a Bihar megyei Perbáthidán egy 18 éves lányt, a rendőrség több mint hat órán át tartó keresés után fogta el délután a gyilkosság fő gyanúsítottját.

Hatórányi keresés után egy repceföldön elbújva fogták el a mezőn meggyilkolt 18 éves lány gyilkosát
2026. május 08., péntek

Civil összefogás a Rózsák terén – szombaton tartják a Civil Szervezetek Vásárát Marosvásárhelyen

Idén 23. alkalommal gyűlnek össze a Maros megyei civil szervezetek Marosvásárhely központjában azzal a céllal, hogy erősítsék az együttműködést egymás és a lakosság között, és bemutatkozási lehetőséget biztosítsanak a civil szervezetek számára.

Civil összefogás a Rózsák terén – szombaton tartják a Civil Szervezetek Vásárát Marosvásárhelyen
2026. május 08., péntek

Nem volt bekötve a gyerekülésbe, kiesett az autóból egy másfél éves kislány

Megsérült pénteken Szeben megyében egy másfél éves kislány, miután kinyitotta a kocsi ajtaját, és kiesett a mozgó járműből – közölte a megyei rendőrség.

Nem volt bekötve a gyerekülésbe, kiesett az autóból egy másfél éves kislány
Hirdetés
2026. május 08., péntek

A tetejére borulva állt meg egy autó az úttesten

Felborult egy személyautó Mezőbodonban péntek este, két személy megsérült a balesetben. A forgalom mindkét irányba megbénult.

A tetejére borulva állt meg egy autó az úttesten
2026. május 08., péntek

Pénzt utalt a kormány az iskolai étkeztetési program további finanszírozására

A kormány pénteki ülésén jóváhagyta az Egészséges étkezés iskolai program finanszírozásához szükséges összegek folyósítását a programban résztvevő önkormányzatoknak.

Pénzt utalt a kormány az iskolai étkeztetési program további finanszírozására
2026. május 08., péntek

Eltűnt szabédi lányt keres a rendőrség

Eltűnt egy 17 éves lány május 7-én Szabédról, bár önként hagyta el otthonát a kiskorú lány, de azóta nem tért haza. Rendőrségi feljelentést tettek a hozzátartozói.

Eltűnt szabédi lányt keres a rendőrség
Hirdetés
2026. május 08., péntek

Egy évvel a bányakatasztrófa után is tovább hosszabbították a veszélyhelyzetet Parajdon

Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.

Egy évvel a bányakatasztrófa után is tovább hosszabbították a veszélyhelyzetet Parajdon
2026. május 08., péntek

A mezőméhesi gyilkos még szabadlábon, de fivére is gyakran megjelenik a faluban, és az áldozat családját sem kerüli el

A rendőrség újabb vizsgálatot indított a mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban: az áldozat nővérének tett megjegyzéseket a körözött Emil Gânj testvére, aki gyakran megfordul a szintén mezőméhesi szülői házuknál.

A mezőméhesi gyilkos még szabadlábon, de fivére is gyakran megjelenik a faluban, és az áldozat családját sem kerüli el
2026. május 08., péntek

Egy lépés a gyergyószentmiklósi elkerülőút felé

Új szakaszába lépett Gyergyószentmiklós és Gyergyószék egyik legfontosabb infrastrukturális beruházása: aláírták annak elkerülő útnak a megvalósíthatósági tanulmányára vonatkozó szerződést, amely Tekerőpatak és Szárhegy irányából kerülné el a várost.

Egy lépés a gyergyószentmiklósi elkerülőút felé
Hirdetés