
Fotó: Pál Árpád
Nemrég zárult a Legszebb konyhakert verseny, amelyen idén huszonkét udvarhelyszéki hobbikertész vett részt.
2017. szeptember 12., 10:182017. szeptember 12., 10:18
Az augusztus végén zárult, egész Székelyföldet átfogó kertversenynek három székelyudvarhelyi győztese is van: balkon kategóriában Szígyártó Emőke Otília, miniben Csata Edit, közösségiben a Csillagvár Napközi Otthon kertje bizonyult a legszebbnek. A hagyományos kert kategória díjazottja a kányádi Török Piroska, míg a zártkerté a miklósfalvi Csifó Levente.
Magokat ültetnek, majd a megerősödött palántákat a Babóca hobbikert alig másfél négyzetméteres ágyásaiba ültetik a székelyudvarhelyi Csillagvár Napközi Otthon gyerekei: így mind a nyolc vegyes korosztályú csoportnak jut egy apró kert. A zöldségeket tanév közben maguk gondozzák, vakáció idején pedig az intézet munkaközössége – mesélte Dénes Judit ügyvezető. A kert tavaly született, tavasszal zöldhagymát és hónapos retket, nyár végén pedig paprikát, paradicsomot, paszulyt, dísztököt, karalábét terem, amelyek nyersen vagy elkészítve a napközisek tányérjaiba kerülnek. Ám nemcsak a zöldségekből csemegézhetnek, hiszen szezonban dúsan terem a földieper, valamint a ribizli- és egresbokor is.
Fotó: Pál Árpád
„Tetszett az Udvarhelyi Híradóban megjelent fotóriport, amely az előző évi konyhakertversenyről jelent meg, ezért idén én is beneveztem” – mondta Szígyártó Emőke Otília, aki csereháti lakásának két teraszán a virágok mellett különféle zöldségeket is termeszt. Tavaly koktélparadicsomot és paprikát nevelt, utóbbi
ezért idén ezt kihagyta. A korábbi évekhez hasonlóan idén is a helyi virágvásáron szerezte be a palántákat, ezúttal háromféle koktélparadicsomot, valamint csüngő epret ültetett. Helyszűke miatt a paradicsomokat közös ládába tette a folyómuskátlival és bár a zöldséget nem kezelte semmivel, valószínűleg a virágtápnak köszönhetően
Bevallása szerint a nyár folyamán hetente két kilogramm paradicsomot is szüreteltek az ötven tőről, ami a család részére túl sok volt, ezért a felesleggel barátaikat is megörvendeztették. A kiskert a folyamatos öntözésen kívül nem igényelt különösebb gondozást, a nyári vakációban ezt a feladatot tizenhat éves lánya látta el.
Fotó: Pál Árpád
Öt kategóriában lehetett benevezni
Az előző évekhez hasonlóan az idei kertversenyben is két alkalommal, júniusban és augusztusban ellenőrizték a szervezők a növényfélék számát, a kert környezetét és összképét, a vetőmagok származását, az öntözési megoldásokat, a tápanyaghasználatot és a növényvédelmet. A kerteknél jó pontnak számított a madár-, illetve rovarbarát kialakítás, valamint a fűszer-, illetve gyógynövények és a különleges fajták használata. A versenynek huszonkét udvarhelyszéki benevezője volt Székelyudvarhely, Miklósfalva, Kányád, Mogyorós, Székelykeresztúr, Bögöz, Malomfalva, Oroszhegy és Fiatfalva településekről.
Húsz megye hatvan településén és Bukarestben okozott károkat a kedd esti vihar – közölte szerdán reggel a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Közzétette kedden este a vagyonnyilatkozatát Nicușor Dan államfő.
A szaknak megfelelő kötelező tantárgy (matematika vagy történelem) írásbeli vizsgájával folytatódik szerdán az érettségi.
Az időjárás a következő négy hétben is többnyire a kánikula jegyeit fogja megtartani, miközben az ország nagy részén jelentős csapadékhiány várható az Országos Meteorológiai Szolgálat négyhetes előrejelzése szerint.
A minimálbér emelkedése miatt július elsejétől 202,5 lejről 216,25 lejre nő a bírságpont értéke – tájékoztatott kedden a közlekedésrendészet.
Rekord született: még nem fordult elő eddig az, hogy Kovászna megyében négy egymást követő napon vörös kódú, azaz a legmagasabb fokozatú riasztást adjanak ki a hőség miatt.
Medve jelenléte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a csíkszeredaiakat kedd este.
Súlyos kutyabántalmazási ügyről tájékoztatta a nyilvánosságot közösségi oldalán Forró Béla, a kézdivásárhelyi Benji Állatvédő Egyesület elnöke. Ez az eset mégis egyike a szerencsésebben végződőknek.
A nyolcadikosok 79 százaléka ért el legalább 5-ös átlagot az országos képességfelmérő vizsgákon – tájékoztatott kedden az oktatási minisztérium.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedden felszólította az államfőt, hogy ezen a héten bízzon meg valakit kormányalakítással, és bejelentette, hogy kezdeményezi Nicușor Dan felfüggesztését.
szóljon hozzá!