
Fotó: Bodó István
Az Ineffable fúziós dzsesszzenét játszó csíkszeredai zenekar is bekerült a szebeni dzsesszfesztivál versenyének döntősei közé. Bár a négytagú együttes nem szerzett dobogós helyezést, a mezőny fiatalabbjaiként rengeteg tapasztalatot gyűjtöttek a nemzetközi megmérettetésen.
2018. november 05., 18:532018. november 05., 18:53
A csíkszeredai Ineffable zenekar is bekerült a nagyszebeni dzsesszfesztivál versenyének hétvégén tartott döntőjébe. Az 1979-ben alapított Szebeni Nemzetközi Jazzfesztivál versenyét korábban a fesztivállal egy időben szervezték még, tavaly azonban a szervezők úgy döntöttek, különválasztják a két rendezvényt. A világszinten is elismert fesztivált továbbra is a megszokott időpontban, májusban tartják, az ehhez kapcsolódó tehetségkutatót pedig novemberben. Utóbbi célja, hogy egybegyűjtse a romániai és külföldi, dzsesszműfajban tevékenykedő előadókat, zenekarokat, és útjukra indítsa a fiatal zenészeket.
A nemzetközi verseny kiírása során online jelentkezhettek az érdeklődők, akik több kategóriában is pályázhattak: ezek a legjobb kompozíció, a legjobb zenekar, a legjobb énekes és a legjobb saját hangszeres. A jelentkezés során a bemutatkozó mellett saját zenei anyagot is csatolniuk kellett, ez alapján válogatta ki egy szakmai zsűri azt a nyolc legígéretesebb pályázót, akik élőben is bizonyíthattak a hétvégi döntőben.
A megmérettetésre egyébként a világ számos pontjáról 50 zenekar jelentkezett, közülük két romániai, egy magyar-román, egy kolumbiai-román, két olasz, egy lengyel és egy dél-koreai együttes jutott a döntőbe a zsűri döntése alapján.
A Magyarország és Románia színeiben induló zenekar a 2016-ban alakult Ineffable fúziós dzsesszzenét játszó csíkszeredai zenekar volt, akik négy saját dallal neveztek, megpályázva ezáltal mind a négy versenykategóriát. Bodó István, a zenekar menedzsere érdeklődésünkre elmondta,
hiszen a csíkszeredai zenekar tagjai nagyon fiatalok, ketten közülük még az iskola padjait koptatják. Jelenleg első saját lemezük kiadására készülnek, ezért folyamatosan a saját szerzeményeiken dolgoznak, és ha minden a tervek szerint alakul, januárban egy bukaresti stúdióban fel is veszik a dalokat. A verseny ilyen szempontból is nagy segítség volt számukra, hiszen visszajelzést kaphattak a munkájukról.
Fotó: Bodó István
A Nagyszebeni Állami Filharmónia Thália termében tartott háromnapos vetélkedőn minden zenekar 20 perces előadásra kapott lehetőséget, a csíki zenekar szombaton lépett színpadra. Bodó István hozzátette:
Tapasztalatot szereztek, a zenekar tagjainak pedig lehetősége nyílt más hasonló érdeklődésű, profibb előadókkal találkozni. A versenyen egyébként ők voltak az egyetlen fúziós dzsesszzenét játszó zenekar, a többiek a klasszikus dzsesszt képviselték.
Az Ineffable zenekar tagjai: Szereceán Osszián (dob), Szereceán Tihamér (basszusgitár, nagybőgő), Regián Réka Kata (ének, fuvola) és Lukács Márton Örs (zongora, billentyűk).
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
szóljon hozzá!