
Balról: Ráduly Róbert Kálmán, Szücs György, Szabó András és Gyarmati Zsolt
Fotó: Gecse Noémi
Két tárlatot nyitnak meg jövő héten Csíkszeredában a 125 éve született Nagy Imre festőművész emlékére: a zsögödi képtárban festmények, rajzok és vázlatok engednek betekintést a művész életművébe, a múzeumban pedig Aba-Novák Vilmos és Nagy Imre, illetve művészbarátai alkotásai révén egy korszak festőművészetébe nyerünk betekintést. Az évfordulóra könyv is készül.
2018. május 10., 20:302018. május 10., 20:30
Nagyszabású rendezvénysorozattal emlékeznek meg Csíkszeredában Nagy Imre festőművész születésének 125-ik évfordulójáról – ismertette csütörtökön sajtótájékoztatón Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója.
Zsögödi Nagy Imre 125 címmel május 15-én délután hat órakor a zsögödi Nagy Imre Galériában nyílik tárlat. Szabó András muzeológus, a Nagy Imre-hagyaték kurátora elmondta, évfordulós kiállítás révén úgy próbálta felépíteni a tárlatot, hogy a művészről, a családjáról, művészi indulásáról és a kortársak arcképsorából válogatott művekkel mutassa be, milyen környezetében élt, alkotott Nagy Imre.
Május 16-án délután hat órától a Mikó-vár udvarán mutatják be Bács Béla János és Ráduly Róbert Kálmán könyvét, amely a Der Mahler Nagy Imre − A székely festő és az erdélyi szászok 1925-1935 − Emil Witting regényrészleteivel címet viseli. A csütörtöki sajtótájékoztatón a könyv születéséről Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere elmondta, Bács Béla János műfordító hozzálátott azon, Nagy Imre feljegyzéseiben szereplő mondat tisztázásához, miszerint Emil Witting regényt készül írni róla. Mint a kutatómunka során kiderült, a regénynek csak néhány részlete született meg, amelyeket a könyvben össze is gyűjtöttek. Az egyik részlet eddig nem volt ismert, nem is szerepelt a Witting-hagyatékban. A regényben az író Nagy Imre alakja révén mutatta volna be a székelységet.
− mondta a polgármester, aki a kiadvány második könyvében részletesen taglalja a festő munkásságának 1925 és 1935 közötti időszakát, Nagy Imre és a szász közösség viszonyát. A kötetben több újdonság szerepel,
Művészettörténeti, irodalomtörténeti és a székelység története szempontjából is fontosak lesznek a jövő heti rendezvények – értékelte a polgármester.
Fotó: Gecse Noémi
Aba-Novák Vilmos, Nagy Imre és művészbarátaik címmel május 17-én, délután hat órától a Csíki Székely Múzeumban nyílik kiállítás. Gyarmati Zsolt, a múzeum igazgatója kifejtette, nagy kiállításaik sorába illeszkedik ez a tárlat, és bár a nagyközönség talán nem ismeri annyira a felvonultatott alkotások készítőit, európai rangú képzőművészek fő művei lesznek jelen, olyan képek is, amelyeket a Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításairól kölcsönöztek. A tárlatot Szücs György, a Magyar Nemzeti Galéria tudományos főigazgató-helyettese állította össze.
Fotó: Gecse Noémi
Az augusztus végéig látható tárlaton több mint hatvan műtárgy lesz kiállítva, a Magyar Nemzeti Galériából, illetve Sepsiszentgyörgyről és Kolozsvárról is érkeztek alkotások. Amint Gyarmati Zsolt érdekességként kiemelte,
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!