
Egyedi és értékes kiállítás tekinthető meg a Maros Megyei Múzeum Néprajzi és Népművészeti Osztályán, amelyet most rangos díjra jelöltek
Fotó: Haáz Vince
Az Év Kiállítása 2022 díjra jelölte a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület a Maros Megyei Múzeum tavaly megnyílt Maros mentiek a Nagy Háború lövészárkaiban című kiállítását, amely másik hat tárlattal méretkezik meg.
2022. szeptember 28., 21:462022. szeptember 28., 21:46
A Maros Megyei Múzeum Néprajzi és Népművészeti Osztályán (Marosvásárhely, Rózsák tere 11. szám) látogatható a Maros mentiek a Nagy Háború lövészárkaiban című kiállítás
– mondta el a Székelyhonnak Ötvös Koppány Bulcsú igazgató, hozzátéve, hogy ezt a díjat „a szakma Oscarjának” is lehetne nevezni, hiszen olyan jelentős intézmények is versenybe szálltak érte, mint például a szentendrei Skanzen az Erdély tájegység épületegyüttes kiállítással; a budapesti Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Illatok, ízek, formák – Nézd kézzel, lásd szívvel! tárlatával; vagy A pénz útja című kiállítással a budapesti Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont.
– hangsúlyozta a múzeumigazgató, hozzátéve, hogy ennél fontosabb szakmai díj se Magyarországon, se Romániában nem létezik.
– tette hozzá Ötvös.
A Maros mentiek a Nagy Háború lövészárkaiban című kiállítás 2021. június 11-én nyílt meg, és
A kiállítás a múzeum három részlegének – történelem, néprajz és régészet – együttműködésével jött létre, négy tematikus egységből áll: a katonák frontélményei, a háború hatása a civil lakosságra, a rendszerváltás Marosvásárhelyen és Maros megyében, valamint a lövészárkok és a légirégészet közötti kapcsolat.
A háborút bemutató rész nem időrendi, és nem is konkrét eseményeket mutat be, a hangsúlyt az egyszerű katona frontélményére helyezi, függetlenül hadseregtől, nemzetiségtől vagy frontszakasztól.
Az igazgató elmondta, úgy rendezték be a tárlatot, hogy az idegenvezetéssel, de egyénileg is érthető, élvezhető legyen, a képek, a három nyelvű szövegek, a kiállított tárgyak mindenkinek egyedi élményt nyújtsanak.
Az Év Kiállítása 2022 díj nyertesét a Pulszky Társaság november 3-án, a Kiállítások mozgásban című konferenciáján hirdeti ki.
A kulturális örökség gyarapítása
Az 1989–1990-ben alakult Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület a múzeumi szakemberek szakmai civil szervezete, amelynek célja a kulturális örökség feltárása, megőrzése és gyarapítása, valamint a múzeumi területen dolgozók munkájának megbecsülése. A Pulszky Társaságnak jelenleg több mint 500 tagja van a régióban, és konferenciák, előadások, műhelyek és egyéb múzeumi rendezvények szervezésével a kisebb múzeumokat, műtárgyvédelmi laboratóriumokat is megszólítja. A Pulszky Társaság 1999 óta aktív tagja az Európai Múzeumi Szervezetek Hálózatának (NEMO), és egy évtizede közös projektet folytat a Holland Múzeumok Szövetségével.
Görög Mártát, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánját kérte fel az Igazságügyi Minisztérium irányítására Magyar Péter leendő miniszterelnök pénteken.
Instabillá válik az időjárás már ma délutántól, és az ország nagy részén vasárnapig esőzések várhatók. Több megyére elsőfokú, sárga jelzésű riasztást adott ki a meteorológiai szolgálat légköri instabilitás és jelentős mennyiségű csapadék miatt.
Székelyföld lenyűgöző tájai, legendás helyszínei és természeti kincsei most egy izgalmas online játék keretében kerülnek reflektorfénybe. Kvízjátékunk lehetőséget kínál arra, hogy a résztvevők értékes nyereményekkel gazdagodjanak.
Bemutatta középiskolás aktív önkéntesét a Hargita megyei tűzoltóság az Életmentő szenvedéllyel elnevezésű program tízéves évfordulóján. A parancsnokság új jelentkezőket is vár a programba.
Legszebb virágaikat mutatják be, és kínálják eladásra az udvarfalvi termesztők szombaton és vasárnap a hagyományos kiállításon és vásáron. Szombaton a településen Májusfa néptánctalálkozót is tartanak, immár nyolcadik alkalommal.
Lemondott igazságügyi miniszteri jelöltségéről Melléthei-Barna Márton, aki ezt Facebook-oldalán jelentette be csütörtökön.
Maros megyében 1990 óta először írtak ki népszavazást, hogy lemondassanak egy polgármestert. A mezőszengyeliek június 14-én döntenek arról, hogy maradjon a jelenlegi községvezető vagy mennie kell.
Az ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtöki nyilatkozatának előzménye, hogy hantavírus-járvány tört ki egy Európához közeledő óceánjáró hajón.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerint a helyreállítási és a kohéziós alapból megvalósuló beruházások miatt borítékolható, hogy Románia gazdasága növekedéssel zárja a 2026-os évet.
A kihívások éve lesz az idei – állítja a Maros Megyei Tanács elnöke, aki szerint az 1,18 milliárd lejes összköltségvetés fókuszában a megkezdett uniós pályázatok lezárása áll, miközben az állami források szűkössége miatt prioritásokat kellett felállítani.
szóljon hozzá!