
Egyedi és értékes kiállítás tekinthető meg a Maros Megyei Múzeum Néprajzi és Népművészeti Osztályán, amelyet most rangos díjra jelöltek
Fotó: Haáz Vince
Az Év Kiállítása 2022 díjra jelölte a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület a Maros Megyei Múzeum tavaly megnyílt Maros mentiek a Nagy Háború lövészárkaiban című kiállítását, amely másik hat tárlattal méretkezik meg.
2022. szeptember 28., 21:462022. szeptember 28., 21:46
A Maros Megyei Múzeum Néprajzi és Népművészeti Osztályán (Marosvásárhely, Rózsák tere 11. szám) látogatható a Maros mentiek a Nagy Háború lövészárkaiban című kiállítás
– mondta el a Székelyhonnak Ötvös Koppány Bulcsú igazgató, hozzátéve, hogy ezt a díjat „a szakma Oscarjának” is lehetne nevezni, hiszen olyan jelentős intézmények is versenybe szálltak érte, mint például a szentendrei Skanzen az Erdély tájegység épületegyüttes kiállítással; a budapesti Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Illatok, ízek, formák – Nézd kézzel, lásd szívvel! tárlatával; vagy A pénz útja című kiállítással a budapesti Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont.
– hangsúlyozta a múzeumigazgató, hozzátéve, hogy ennél fontosabb szakmai díj se Magyarországon, se Romániában nem létezik.
– tette hozzá Ötvös.
A Maros mentiek a Nagy Háború lövészárkaiban című kiállítás 2021. június 11-én nyílt meg, és
A kiállítás a múzeum három részlegének – történelem, néprajz és régészet – együttműködésével jött létre, négy tematikus egységből áll: a katonák frontélményei, a háború hatása a civil lakosságra, a rendszerváltás Marosvásárhelyen és Maros megyében, valamint a lövészárkok és a légirégészet közötti kapcsolat.
A háborút bemutató rész nem időrendi, és nem is konkrét eseményeket mutat be, a hangsúlyt az egyszerű katona frontélményére helyezi, függetlenül hadseregtől, nemzetiségtől vagy frontszakasztól.
Az igazgató elmondta, úgy rendezték be a tárlatot, hogy az idegenvezetéssel, de egyénileg is érthető, élvezhető legyen, a képek, a három nyelvű szövegek, a kiállított tárgyak mindenkinek egyedi élményt nyújtsanak.
Az Év Kiállítása 2022 díj nyertesét a Pulszky Társaság november 3-án, a Kiállítások mozgásban című konferenciáján hirdeti ki.
A kulturális örökség gyarapítása
Az 1989–1990-ben alakult Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület a múzeumi szakemberek szakmai civil szervezete, amelynek célja a kulturális örökség feltárása, megőrzése és gyarapítása, valamint a múzeumi területen dolgozók munkájának megbecsülése. A Pulszky Társaságnak jelenleg több mint 500 tagja van a régióban, és konferenciák, előadások, műhelyek és egyéb múzeumi rendezvények szervezésével a kisebb múzeumokat, műtárgyvédelmi laboratóriumokat is megszólítja. A Pulszky Társaság 1999 óta aktív tagja az Európai Múzeumi Szervezetek Hálózatának (NEMO), és egy évtizede közös projektet folytat a Holland Múzeumok Szövetségével.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!