
Egyedi és értékes kiállítás tekinthető meg a Maros Megyei Múzeum Néprajzi és Népművészeti Osztályán, amelyet most rangos díjra jelöltek
Fotó: Haáz Vince
Az Év Kiállítása 2022 díjra jelölte a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület a Maros Megyei Múzeum tavaly megnyílt Maros mentiek a Nagy Háború lövészárkaiban című kiállítását, amely másik hat tárlattal méretkezik meg.
2022. szeptember 28., 21:462022. szeptember 28., 21:46
A Maros Megyei Múzeum Néprajzi és Népművészeti Osztályán (Marosvásárhely, Rózsák tere 11. szám) látogatható a Maros mentiek a Nagy Háború lövészárkaiban című kiállítás
– mondta el a Székelyhonnak Ötvös Koppány Bulcsú igazgató, hozzátéve, hogy ezt a díjat „a szakma Oscarjának” is lehetne nevezni, hiszen olyan jelentős intézmények is versenybe szálltak érte, mint például a szentendrei Skanzen az Erdély tájegység épületegyüttes kiállítással; a budapesti Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Illatok, ízek, formák – Nézd kézzel, lásd szívvel! tárlatával; vagy A pénz útja című kiállítással a budapesti Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont.
– hangsúlyozta a múzeumigazgató, hozzátéve, hogy ennél fontosabb szakmai díj se Magyarországon, se Romániában nem létezik.
– tette hozzá Ötvös.
A Maros mentiek a Nagy Háború lövészárkaiban című kiállítás 2021. június 11-én nyílt meg, és
A kiállítás a múzeum három részlegének – történelem, néprajz és régészet – együttműködésével jött létre, négy tematikus egységből áll: a katonák frontélményei, a háború hatása a civil lakosságra, a rendszerváltás Marosvásárhelyen és Maros megyében, valamint a lövészárkok és a légirégészet közötti kapcsolat.
A háborút bemutató rész nem időrendi, és nem is konkrét eseményeket mutat be, a hangsúlyt az egyszerű katona frontélményére helyezi, függetlenül hadseregtől, nemzetiségtől vagy frontszakasztól.
Az igazgató elmondta, úgy rendezték be a tárlatot, hogy az idegenvezetéssel, de egyénileg is érthető, élvezhető legyen, a képek, a három nyelvű szövegek, a kiállított tárgyak mindenkinek egyedi élményt nyújtsanak.
Az Év Kiállítása 2022 díj nyertesét a Pulszky Társaság november 3-án, a Kiállítások mozgásban című konferenciáján hirdeti ki.
A kulturális örökség gyarapítása
Az 1989–1990-ben alakult Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület a múzeumi szakemberek szakmai civil szervezete, amelynek célja a kulturális örökség feltárása, megőrzése és gyarapítása, valamint a múzeumi területen dolgozók munkájának megbecsülése. A Pulszky Társaságnak jelenleg több mint 500 tagja van a régióban, és konferenciák, előadások, műhelyek és egyéb múzeumi rendezvények szervezésével a kisebb múzeumokat, műtárgyvédelmi laboratóriumokat is megszólítja. A Pulszky Társaság 1999 óta aktív tagja az Európai Múzeumi Szervezetek Hálózatának (NEMO), és egy évtizede közös projektet folytat a Holland Múzeumok Szövetségével.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!