
Fotó: Haáz Vince
A kormány korábban elfogadott határozatában rögzített menetrendnek megfelelően ezen a héten elkezdődik az államelnök-választás időszaka. Idén az államelnök-választás első fordulóját november 24-én, a másodikat december 8-án tartják.
2024. szeptember 10., 10:452024. szeptember 10., 10:45
Az államelnök-választási időszak legfontosabb eseményei a Központi Választási Iroda megalakulása és az intézmény elnökének kinevezése, a jelöltek iktatása, a választási kampány megkezdése, illetve a két választási forduló lebonyolítása az országban és a külképviseleti szavazóhelyiségekben – írja az Agerpres hírügynökség.
Szeptember 12-én nyilvános sorsolással kiválasztják a legfelsőbb bíróságnak azokat a bíráit, akik a Központi Választási Iroda (BEC) tagjai lesznek;
a hivatalba lépésüket követő 24 órán belül – szeptember 13-án – a BEC tagjai titkos szavazással megválasztják az elnököt és helyettesét;
az elnök megválasztását követő 24 órán belül – szeptember 14-én – a BEC kiegészül az Állandó Választási Hatóság elnökével és alelnökeivel, a parlamenti pártok egy-egy képviselőjével; október 13-án a BEC kiegészül az államfőjelöltet indító parlamenten kívüli pártok képviselőivel;
a külügyminisztérium legkésőbb szeptember 28-ig tájékoztat azokról a külföldi településekről, ahol szavazóhelyiséget állítanak fel;
az államelnöki jelöléseket legkésőbb október 5-én éjfélig kell benyújtani; a jelölések iktatását követő 24 órán belül a BEC továbbítja a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanácsnak a jelöltek felelősségvállalási nyilatkozatát arról, hogy nem működtek együtt a kommunista titkosrendőrséggel; a jelölések iktatását követő 48 órán belül, legkésőbb október 9-én a BEC közzéteszi a jelöltek vagyon- és érdekeltségi nyilatkozatát;
a jelölések október 10-én válnak véglegessé; a jelöltek nevét és a választási logójukat a BEC honlapján, a választási irodák székhelyén, valamint a sajtóban teszik közzé az iktatás sorrendjében;
a jelölések véglegessé válását követő 48 órán belül megállapítják a jelöltek sorrendjét a szavazólapon;
október 25-én kezdődik a választási kampány;
november 22-én helyi idő szerint 12 órakor kezdődik és 21 órakor ér véget a külföldi szavazás első napja;
november 23-án 7 órakor véget ér a választási kampány;
november 23-án helyi idő szerint 12 órakor kezdődik és 21 órakor ér véget a külföldi szavazás második napja;
november 24-én 7 órakor kezdődik és 21 órakor zárul a szavazás a romániai szavazóhelyiségekben; a 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy sorban álló választók 23.59-ig adhatják le a szavazatukat.
Legkésőbb november 29-ig nyilvánosságra hozzák az államelnök-választás második fordulójába bejutott két jelölt nevét;
legkésőbb december 1-jéig közlik a jelöltek és választási szimbólumaik sorrendjét a szavazólapon;
november 29-én kezdődik a második forduló választási kampánya;
december 6-án helyi idő szerint 12 órakor kezdődik és 21 órakor ér véget a külföldi szavazás első napja;
december 7-én 7 órakor véget ér a választási kampány;
december 7-én helyi idő szerint 7 órakor kezdődik és 21 órakor ér véget a külföldi szavazás második napja;
december 8-án 7 órakor kezdődik és 21 órakor zárul a szavazás a romániai szavazóhelyiségekben;
az alkotmánybírósághoz december 12-én továbbítják a választás eredményeit rögzítő jegyzőkönyveket; hitelesítésük után az eredményeket közzéteszik a Hivatalos Közlönyben.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kijelentette, hogy a bértörvény – még ha nem is tökéletes – lehetővé teszi a PNRR-ből származó források lehívását, valamint a közszféra egyensúlytalanságainak kijavítására irányuló folyamat elindítását.
Kitölthetik a középiskolai felvételi jelentkezési lapokat a nyolcadikosok július 13. és 20. között, majd július 22-én számítógépes elosztással dől el, ki melyik kilencedik osztályba jut be. Az iratkozás július 23. és 28. között lesz.
Beszűkültek a készpénzes számlafizetési lehetőségek az utóbbi hónapokban, miután több üzletben megszűnt a PayPointon keresztüli befizetés. A változás leginkább azokat érinti hátrányosan, akik nem használnak bankkártyát, internetes szolgáltatásokat.
A Nicușor Dan államelnök által hétfőn kihirdetett és jövő évtől hatályos törvény értelmében az 1990. június 13-15-i bányászjárás áldozatai havi 5000 lej kártérítésre, ingyenes orvosi ellátásra és kezelésekre jogosultak.
Több személyt kellett megelőzési céllal kimenekíteni egy székelyudvarhelyi tömbházból hétfőn délután, miután lángok csaptak fel az egyik lakrész konyhájában. A tűz anyagi kárral járt – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartott délelőtti egyeztetéseken „tűzszüneti” kormány megalakítására tett javaslatot, figyelembe véve, hogy lehetetlen jelenleg egy „kényelmes parlamenti többség” létrehozása.
Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhetedik módosítását, amelynek értelmében a hatálybalépést követő napon Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatása megszűnik.
Két román állampolgárságú hegymászó életét vesztette az olaszországi Gran Paradiso-hegységben, miután egy gleccserszakadékba zuhantak – jelentették be hétfőn az olasz hegyimentők az ANSA hírügynökség szerint.
Hat medve ijesztett rá kilenc román, magyar és ausztrál nemzetiségű turistára hétfőn délután a Gyimesfelsőlok területén lévő széphavasi Szentlélek-kápolnánál – tájékoztat a Hargita Megyei Csendőr-főkapitányság.
Marosvásárhelyen a szálló por az egyik legnagyobb légszennyezési tényező, a szakemberek szerint pedig télen nagyobb gondot okoz, mint nyáron. Korlátozásokkal, az alternatív közlekedés népszerűsítésével és hőszigetelésekkel lehetne javítani a helyzeten.
szóljon hozzá!