
Két lakótelepen mindenhol, másik kettőben pedig részlegesen már távfűtenek Székelyudvarhelyen. Archív
Fotó: Lukácsi Lehel
A lehűlés miatt több székelyudvarhelyi lakótelepen is igényelték már a távfűtés megkezdését. A városban valamivel kevesebb mint kétezer háztartás fűtését biztosítja a távhőszolgáltató vállalat. Idén két székelyudvarhelyi tömbházban építették ki a vízszintes elosztású fűtésrendszert, amely a mérések szerint nagy megtakarítást jelent majd a lakóknak.
2019. október 09., 09:092019. október 09., 09:09
2019. október 09., 09:122019. október 09., 09:12
Székelyudvarhely jó részében a lakosság kérésére már megkezdte a távfűtést az Urbana Rt.: működtetik a szolgáltatást a Sziget- és a Tábor-negyed összes távfűtött háztartásában, továbbá a Kórház-negyed felében, illetve a Bethlen-negyed húsz százalékában – tájékoztatott Hadnagy Gábor, a távhőszolgáltató vállalat igazgatója.
A lakóknak szeptember 25-éig kellett befejezniük fűtésrendszerük karbantartási munkálatait, a távhőszolgáltató vállalat pedig már a nyár folyamán elvégezte az előírt tennivalókat – a Tábor-negyedben például a mérőórák négyévente esedékes metrológiai ellenőriztetését –, így a város távhőrendszere készen áll a fűtési szezonra.
– tudtuk meg Hadnagy Gábortól. A távhőszolgáltató vállalat igazgatója elmondta, több ilyen jellegű kérés is volt, de azokban a tömbházakban nem tudták kiépíteni a rendszert, ugyanis mindenhol volt olyan lakástulajdonos, akit lakótársai nem tudtak meggyőzni a vízszintes elosztás előnyeiről, márpedig csak akkor tudják azt kiépíteni, ha a korszerűsítésbe a tömbház minden távfűtött lakásának tulajdonosa beleegyezik.
A rendszer előnyeiről az igazgató elmondta,
Kérés esetén egyébként a lakás bejáratáig a távfűtési vállalat építi ki a rendszert, a tulajdonosnak csak a lakáson belül kell elvezetnie azt.
Igényelhető a fűtéstámogatás
Hétfő óta igényelhető Székelyudvarhelyen a 2019–2020-as idényre szóló fűtéstámogatás. Ezt a jogosultak a novembertől márciusig tartó időszakra kaphatják meg, amennyiben megfelelnek a vonatkozó feltételeknek. A távhőt használó fogyasztók akkor jogosultak támogatásra, ha az egy főre jutó nettó jövedelem nem haladja meg a 786 lejt a családok, illetve az 1082 lejt az egyedül élő személyek esetében. A gázzal, villanyárammal vagy fával fűtők esetében az egy főre eső jövedelmi küszöb 750 lej családok és egyedül élő személyek esetében egyaránt. A jelenleg családi pótlékban vagy szociális segélyben részesülőknek egy egyszerűsített típuskérést kell kitölteniük.
A formanyomtatványok október 8-ától vehetők át, tömbházlakások esetében a lakástulajdonosi társulásoknál, magánházak esetében pedig a polgármesteri hivatal szociális igazgatóságán, az 1-es számú irodában. A saját felelősségre kitöltött és aláírt űrlap benyújtása is ugyanott történik, ezt személyesen kell leadni, mellékelve a szükséges igazoló iratokat. A kitöltendő formanyomtatvány ugyanakkor letölthető a polgármesteri hivatal honlapjáról is. Az igénylési iratcsomókat minden hónap 10. és 20. napja között fogadják, de a megítélt támogatás a fűtésszezon végéig érvényes, így nem kell minden hónapban újra kérvényezni, csak akkor, ha a jogosultsági állapot változik.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!