
Két lakótelepen mindenhol, másik kettőben pedig részlegesen már távfűtenek Székelyudvarhelyen. Archív
Fotó: Lukácsi Lehel
A lehűlés miatt több székelyudvarhelyi lakótelepen is igényelték már a távfűtés megkezdését. A városban valamivel kevesebb mint kétezer háztartás fűtését biztosítja a távhőszolgáltató vállalat. Idén két székelyudvarhelyi tömbházban építették ki a vízszintes elosztású fűtésrendszert, amely a mérések szerint nagy megtakarítást jelent majd a lakóknak.
2019. október 09., 09:092019. október 09., 09:09
2019. október 09., 09:122019. október 09., 09:12
Székelyudvarhely jó részében a lakosság kérésére már megkezdte a távfűtést az Urbana Rt.: működtetik a szolgáltatást a Sziget- és a Tábor-negyed összes távfűtött háztartásában, továbbá a Kórház-negyed felében, illetve a Bethlen-negyed húsz százalékában – tájékoztatott Hadnagy Gábor, a távhőszolgáltató vállalat igazgatója.
A lakóknak szeptember 25-éig kellett befejezniük fűtésrendszerük karbantartási munkálatait, a távhőszolgáltató vállalat pedig már a nyár folyamán elvégezte az előírt tennivalókat – a Tábor-negyedben például a mérőórák négyévente esedékes metrológiai ellenőriztetését –, így a város távhőrendszere készen áll a fűtési szezonra.
– tudtuk meg Hadnagy Gábortól. A távhőszolgáltató vállalat igazgatója elmondta, több ilyen jellegű kérés is volt, de azokban a tömbházakban nem tudták kiépíteni a rendszert, ugyanis mindenhol volt olyan lakástulajdonos, akit lakótársai nem tudtak meggyőzni a vízszintes elosztás előnyeiről, márpedig csak akkor tudják azt kiépíteni, ha a korszerűsítésbe a tömbház minden távfűtött lakásának tulajdonosa beleegyezik.
A rendszer előnyeiről az igazgató elmondta,
Kérés esetén egyébként a lakás bejáratáig a távfűtési vállalat építi ki a rendszert, a tulajdonosnak csak a lakáson belül kell elvezetnie azt.
Igényelhető a fűtéstámogatás
Hétfő óta igényelhető Székelyudvarhelyen a 2019–2020-as idényre szóló fűtéstámogatás. Ezt a jogosultak a novembertől márciusig tartó időszakra kaphatják meg, amennyiben megfelelnek a vonatkozó feltételeknek. A távhőt használó fogyasztók akkor jogosultak támogatásra, ha az egy főre jutó nettó jövedelem nem haladja meg a 786 lejt a családok, illetve az 1082 lejt az egyedül élő személyek esetében. A gázzal, villanyárammal vagy fával fűtők esetében az egy főre eső jövedelmi küszöb 750 lej családok és egyedül élő személyek esetében egyaránt. A jelenleg családi pótlékban vagy szociális segélyben részesülőknek egy egyszerűsített típuskérést kell kitölteniük.
A formanyomtatványok október 8-ától vehetők át, tömbházlakások esetében a lakástulajdonosi társulásoknál, magánházak esetében pedig a polgármesteri hivatal szociális igazgatóságán, az 1-es számú irodában. A saját felelősségre kitöltött és aláírt űrlap benyújtása is ugyanott történik, ezt személyesen kell leadni, mellékelve a szükséges igazoló iratokat. A kitöltendő formanyomtatvány ugyanakkor letölthető a polgármesteri hivatal honlapjáról is. Az igénylési iratcsomókat minden hónap 10. és 20. napja között fogadják, de a megítélt támogatás a fűtésszezon végéig érvényes, így nem kell minden hónapban újra kérvényezni, csak akkor, ha a jogosultsági állapot változik.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
szóljon hozzá!