
Akárhogy csoportosítják, nem mindegyik intézmény fenntartására jut elég pénz. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Jelentős összeget, több mint tízmillió lejt szavazott meg csütörtöki ülésén a Maros megyei önkormányzat képviselő-testülete a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság működésének finanszírozására. A 2021-es év költségvetéskiigazítás során valamennyi, a megyei tanács alárendeltségébe tartozó kulturális intézmény működéséhez szükséges pénzalapot sikerül biztosítani.
2021. október 21., 18:532021. október 21., 18:53
Költségvetés-kiegészítésről, több kórházépület felújításáról, a kulturális intézmények egész éves fenntartásához szükséges keretről döntött a Maros Megyei Tanács képviselő-testülete októberi ülésén. A kormány tartalékalapjából az ÁFA-visszaosztás révén, a 2 százalékos jövedelemadóból származó 5 739 000 lejes költségtöbblet pedig a megyei tanács alárendeltségébe tartozó kulturális intézmények támogatására fordítható.
A Marosvásárhelyi Állami Filharmónia számára 4 139 000 lejt hagytak jóvá, 1 600 000 lejt fordítanak az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház fenntartására, 700 000 lejben részesül a Maros Megyei Érdekeltségű Létesítmények Őrző-Védő Szolgálata, 80 000 lejt kap a Maros Megyei Barlangi- és Hegyimentő Szolgálat, 102 000 lejes többletköltséget hagytak jóvá a megyei lakosságnyilvántartó központnak, 1 410 000 lejt kap a Maros Művészegyüttes, 20 000 – 20 000 lejes büdzsé-kiegészítésben részesülnek a Látó és Vatra szépirodalmi folyóiratok szerkesztőségei, 850 000 lej jut a Maros Megyei Múzeumnak, 330 000 lej a Hagyományos Kultúra és Művészeti Oktatás Központjának.
Péter Ferenc tanácselnök a Székelyhonnak elmondta, a következő hónapokra nincs keret, remélhetőleg, lesz új kormány, és akkor hamarosan lesz akivel tárgyalni, és ez a probléma is megoldódik.
A Maros Megyei Klinikai Kórház költségvetése 1 287 000 lejjel nőtt az országos egészségügyi programokra szánt összegek átutalását követően. Hasonlóan emelkedett a dicsőszentmártoni Dr. Gheorghe Marinescu Municípiumi Kórház bevétele is 516 000 lejjel.
A megyei önkormányzati képviselők jóváhagyták továbbá a Maros Megyei Klinikai Kórház több fejlesztési projektjének megvalósíthatósági tanulmányát is. Ezek egyike a tüdőklinika energiahatékonyságának növelésére és a tetőtér kibővítésére, a másik megvalósíthatósági tanulmány az 1-es számú fertőzőkórház udvarára tervezett intenzív-terápiás részleg felépítésére vonatkozik, a harmadik a Hunyad utca 28. szám alatt levő volt munkaorvostani klinika felújításának megvalósíthatósági tanulmánya.
– fejtette ki Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!