Hirdetés
Hirdetés

A közúti balesetek okozói között szép számban vannak kerékpárosok is

A kerékpározás nehézkes Romániában, törvénymódosításra lenne szükség. Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince

A kerékpározás nehézkes Romániában, törvénymódosításra lenne szükség. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

A 2019-2022 közötti Safe4Cycle kerékpároktatás projektjét ismertette a Marosszéki Közösségi Alapítvány, amely szeretné, ha bevezetnék az iskolákba a biciklizés tanítását választható tantárgyként.

Antal Erika

2022. július 28., 22:182022. július 28., 22:18

Egy korábbi statisztika adatai szerint a közúti balesetek okozói között szép számban szerepelnek a forgalmi szabályokat nem ismerő kerékpározók is. Ebből kiindulva kezdeményezte a Marosszéki Közösségi Alapítvány azt a projektjét, amelybe

több európai uniós országot is bevonva a kerékpározást, annak szabályait oktatná 5-8. osztályos tanulóknak és azok tanárainak.

Romániában hiányos a kerékpáros kultúra

A Safe4Cycle elnevezésű projekt során a kezdeményezők trénereket oktattak, hogy miként adják tovább a biciklizés elméleti és gyakorlati tudnivalóit a pedagógusoknak. A magyarországi, szlovéniai, hollandiai és nagy-britanniai partnerek jóvoltából abba is betekintést nyerhettek, hogy

ezekben az országokban milyen a kerékpáros kultúra, mennyit költ az állam vagy a magánszféra a helyes biciklizés megtanítására, milyen példákat vehetne át Románia.

Gál Sándor, a Marosszéki Közösségi Alapítvány elnöke elmondta, Marosvásárhelyen, Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Iași-ban, Brăilan, Sepsiszentgyörgyön, Bukarestben, Szebenben, Gyulafehérváron, Nagybányán, Nyárádszeredában kapcsolódtak be a projekt különböző szakaszaiba a pedagógusok, intézmények, diákok.

Hirdetés

Nagy-Britanniában az állam évi 18 millió fontot költ arra, hogy 400 ezer fiatalnak oktassák a helyes kerékpározást. Ezt az összeget és a létszámot jövőtől szeretnék megkétszerezni – ismertette a tapasztalataikat Gál Sándor, aki elmondta, Ausztriában 10 évesen a rendőrség vizsgát tart azoknak, akik közutakon szeretnének biciklizni. Hollandiában arra nevelik a fiatalokat, hogy biciklizés közben ne használják a mobiltelefonjaikat. Magyarországon a járdákon is lehet kerékpározni, amennyiben nem haladják meg az óránkénti 10 kilométeres sebességet.

Romániában nincsenek, vagy csak elvétve vannak biciklis utak, sok helyen azok sem megfelelőek, a 14 évnél fiatalabbak nem kerékpározhatnak a közutakon, viszont a járdán való biciklizést is tiltja a törvény.

Gál Sándor szerint ahhoz, hogy javuljon a helyzet, először a törvénykezést kellene módosítani, de arra sem lát egyelőre esélyt.

A Safe4Cycle projekt folytatása az iskolában való oktatás lenne, amennyiben a biciklizést, mint választható tantárgyat bevezetnék. Országos projektként nehéz elképzelni – tette hozzá Gál, aki inkább helyi viszonylatban gondolkodik, például Marosvásárhelyen évente 50-70 kurzust indíthatnának az 5-8. osztályos tanulók számára.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 23., szombat

Keresztek, zászlók a pünkösdi búcsúban

A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.

Keresztek, zászlók a pünkösdi búcsúban
Hirdetés
2026. május 23., szombat

Csíksomlyó üzenete: meg kell őrizni a hitet, a családot és a keresztény értékeket

Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.

Csíksomlyó üzenete: meg kell őrizni a hitet, a családot és a keresztény értékeket
2026. május 23., szombat

Ájulás, ficam, magas vérnyomás – ezekkel a panaszokkal keresték fel a mentőket a csíksomlyói zarándokok

Közösen csaknem 160 személynek nyújtottak orvosi ellátást a Hargita megyei mentőszolgálat és a tűzoltóság csapatai a csíksomlyói nyeregben. Ebben az évben kevesebb zarándok szorult segítségre, és ebben bizonyára a kedvező időjárás is közrejátszott.

Ájulás, ficam, magas vérnyomás – ezekkel a panaszokkal keresték fel a mentőket a csíksomlyói zarándokok
2026. május 23., szombat

Százezrek énekelték a himnuszainkat az összmagyarság legnagyobb lelki ünnepén – videó

A magyar, a székely és az ősi, a székelység megpróbáltatásaiban vigaszt nyújtó himnusz eléneklésével ért véget az idei csíksomlyói pünkösdi búcsú. A hegynyereg több százezer magyar zarándok hangját visszhangozta.

Százezrek énekelték a himnuszainkat az összmagyarság legnagyobb lelki ünnepén – videó
Hirdetés
2026. május 23., szombat

A csíksomlyói búcsú napján is a magyarokat provokálta Mihai Tîrnoveanu

Újabb magyarellenes provokációval jelentkezett a csíksomlyói pünkösdi búcsú napján Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) nevű román nacionalista szervezet elnöke.

A csíksomlyói búcsú napján is a magyarokat provokálta Mihai Tîrnoveanu
2026. május 23., szombat

A csíksomlyói búcsú szónoka: kapaszkodjunk Krisztus kezébe, és építsük újra a jövőt

A hithez, a családhoz és az örök keresztény értékekhez való hűség megőrzésére buzdította a zarándokokat Székely János, szombathelyi megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, a Csíksomlyói búcsú idei szónoka.

A csíksomlyói búcsú szónoka: kapaszkodjunk Krisztus kezébe, és építsük újra a jövőt
2026. május 23., szombat

Villanyoszlopnak csapódott autóhoz, lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat

Mozgalmas éjszakájuk volt a segesvári tűzoltóknak: néhány órán belül egy tűzesethez, valamint egy közúti szerencsétlenséghez is riasztották őket. A balesetben két felnőtt és két gyermek sérült meg.

Villanyoszlopnak csapódott autóhoz, lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat
Hirdetés
2026. május 23., szombat

Itt követheti élőben a csíksomlyói búcsú eseményeit

Sokak számára nem adatok meg a lehetőség, hogy személyesen legyen jelen a csíksomlyói pünkösdi búcsún. A világhálónak köszönhetően azonban élőben követhető a búcsús szentmise és az azt megelőző események.

Itt követheti élőben a csíksomlyói búcsú eseményeit
2026. május 23., szombat

A csíksomlyói pünkösdi búcsú – percről percre

Idén is kiemelt figyelemmel követjük a csíksomlyói pünkösdi búcsú eseményeit, ráadásul megújult élő közvetítéses formátumban igyekszünk beszámolni az összmagyarság legnagyobb zarándoklatáról. Kövesse velünk az idei történéseket.

A csíksomlyói pünkösdi búcsú – percről percre
2026. május 23., szombat

A csíksomlyói Szűzanya 2026-ban is hazavárja gyermekeit

Keresztalják, lovas zarándokok, autóval, zarándokvonattal vagy éppen busszal érkező erdélyi és anyaországi magyarok találkoznak idén is Csíksomlyón, a pünkösdszombati búcsún. Kövesse élőben a búcsú történéseit a Székelyhonon!

A csíksomlyói Szűzanya 2026-ban is hazavárja gyermekeit
Hirdetés