Hirdetés
Hirdetés

A kovásznai unitáriusok évszázados álma valósulhat meg

Péterfi Ágnes lelkésznő bízik abban, hogy ezúttal sikerül a régi álmot valóra váltani •  Fotó: Péterfi Ágnes/facebook

Péterfi Ágnes lelkésznő bízik abban, hogy ezúttal sikerül a régi álmot valóra váltani

Fotó: Péterfi Ágnes/facebook

A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség számára gyűjtenek azon a péntek délutáni koncerten, amelynek a helyi művelődési központ ad otthont. A cél egy, a hitélet erősítését célzó ingatlan megvásárlása.

Kocsis Károly

2024. november 21., 20:322024. november 21., 20:32

A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség régi álma egy nemcsak istentiszteleti alkalmakra, gyülekezeti tevékenységekre és programokra, hanem gyermek- és ifjúsági táborok helyszínének is alkalmas épület megvásárlása a fürdővárosban. Ebbe az irányba már megannyi próbálkozás történt részükről, több terv is született, de a kivitelezés mindmáig várat magára.

Mint megírtuk, a november 22-én, pénteken 17 órai kezdettel a kovásznai művelődési központ színpadán Bródy János-, Republic-, Koncz Zsuzsa-, Piramis-, Charlie-, Demjén Ferenc-, Karthago-, Eric Clapton- és Pink Floyd-dalok hangzanak el tíz zenész tolmácsolásában, a belépőt helyszínen felajánlott támogatás vagy téglajegy felmutatása képezi.

Az adományokat egy imaház szerepét is betöltő ingatlan megvásárlására fordítják,

ahol a közösségszervezés és közösségépítés áldásait is megtapasztalhatja a jelenleg mintegy 50 főt számláló gyülekezet.

Egyben meg is mentenek egy százéves házat

Amint azt a Kovásznára is beszolgáló Péterfi Ágnes sepsiszentgyörgyi unitárius lelkésztől megtudtuk, a terv régi ugyan, de pár hónappal ezelőtt kapott meghatározó lendületet, amikor a Csomakőrös felé vezető úton megtalálták a célra alkalmas épületet. Egy százéves, jó állapotban lévő házról van szó, amelyhez egy, a későbbiek során többféle módon hasznosítandó csűr is tartozik.

A tulajdonképpeni gyűjtés októberben kezdődött a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány Fuss Neki! programja révén, amikor

több mint 25 ezer lejt sikerült összeszedni a célösszegként meghatározott 80 ezer lejből.

Most pénteken vélhetően nem fog kikerekedni a hiányzó rész, de a torockói születésű, a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet unitárius lelkészképző szakán 2013-ban diplomázó, tavaly a Best of Sepsi díjat is elnyerő lelkész asszony bízik abban, hogy az előleget mielőbb, a teljes összeget néhány hónapon belül ki fogják tudni fizetni. Azt követően pedig pályázati pénzekből igyekeznek hozzákezdeni a felújításhoz, illetve a célnak megfelelő átalakításokhoz.

Hirdetés

Unitáriusok Kovásznán

A reformátusok egyik fő bázisának számító Kovásznán az unitarizmus gyökerei nem a nagy erdélyi vallásreformerig, Dávid Ferencig nyúlnak vissza, hanem csak 1887-ig, amikor is néhány református hívő az unitárius hitre való áttérését és egyházközség alapítását kezdeményezte. Nem föltétlenül dogmatikai megfontolásból, hanem egy lelkészválasztáshoz fűződő nézeteltérések okán.

Bár a testvéri református egyházzal fennálló jó viszonyát kockáztatni nem akaró Ferencz József unitárius püspök először jelentéktelennek ítélte az ügyet, a laborfalvi unitárius lelkész, Kiss Sándor támogatásával a folyamat nem állt le. Még azon év március 13-án 37 kovásznai jelent meg a laborfalvi unitárius istentiszteleten, és hivatalosan is áttértek.

A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség napjainkban mintegy ötven lelket számlál •  Fotó: Péterfi Ágnes/facebook Galéria

A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség napjainkban mintegy ötven lelket számlál

Fotó: Péterfi Ágnes/facebook

Az áttérők száma tovább gyarapodott, meghaladva az ötvenet, március végén pedig – szabad ég alatt tartott istentisztelet keretében – Kovásznán megalakult a leányegyházközség, ám a református közösség tiltakozása folytán nehézségekbe ütköztek. Ősszel templomhelyet és harangot vásároltak, a leányegyházközséget a laborfalvi anyaegyházhoz csatolták, nem tudni, mikor kerültek a sepsiszentgyörgyi egyházközség „alárendeltségébe”.

Templom építésébe is belekezdtek, a következő évekből annak padolását, sőt meszelését, külső vakolását célzó adományokról is megemlékeznek a jegyzőkönyvek, de nem készült el soha.

Ennek okát illetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség alapításának kezdeteit feldolgozó Márk Attila árkosi unitárius kántor sem tudott lapunknak adatokkal szolgálni. Elmondása szerint az első világégés végén a laborfalvi egyházi levéltár szinte teljesen megsemmisült, így csak feltételezni lehet, hogy a templomépítésnek maga a háború tett keresztbe. Ugyanígy a Bécsből vásárolt harang további sorsa is ismeretlen.

Most viszont lehetőség nyílt a napjainkig fennmaradt kovásznai unitárius közösség évszázados álma megvalósulásához, amihez bárki hozzájárulhat. Akár a pénteki koncerten való részvétellel, akár utalással a RO35CRCOX150105000069760-as bankszámlaszámra (a tárgymezőbe: téglajegy); továbbá személyesen Sepsiszentgyörgyön az unitárius templomban, illetve Kovásznán Varga Emesénél.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 21., kedd

Bírósági úton ért el fontos eredményt a Sanitas a bértörvénytervezettel kapcsolatban

A bukaresti ítélőtábla kedden helyt adott a Sanitas egészségügyi szakszervezeti szövetség kérelmének, és a vonatkozó per jogerős lezárásáig felfüggesztette a közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatos eljárást.

Bírósági úton ért el fontos eredményt a Sanitas a bértörvénytervezettel kapcsolatban
Hirdetés
2026. július 21., kedd

Idén magyar lovagokkal és úrnőkkel is találkozhatunk a Segesvári Középkori Fesztiválon

A Segesvári Középkori Fesztivál Románia legnagyobb ilyen rendezvénye. Idén július 24-26. közt várják a több mint 25 ezer látogatót az óváros falai közé, ahol először lép fel a Debreceni Történelmi Korok Hagyományőrző Egyesület is harci bemutatókkal.

Idén magyar lovagokkal és úrnőkkel is találkozhatunk a Segesvári Középkori Fesztiválon
2026. július 21., kedd

Hivatalos értesítésnek tűnik, valójában csalás – SMS-es átverésre figyelmeztetnek

Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) szerdán ismét figyelmeztetett, hogy továbbra is terjednek olyan SMS-ek, amelyekben csalók állítólagos bírságok vagy elmaradt befizetések rendezésére szólítják fel a címzetteket.

Hivatalos értesítésnek tűnik, valójában csalás – SMS-es átverésre figyelmeztetnek
2026. július 21., kedd

Veszélyes kutya harapott meg egy fiatalt Csíkszeredában

Megharapott egy veszélyesnek minősített kutya egy 26 éves férfit hétfőn Csíkszeredában, a Tudor Vladimirescu utcában. A sérültet kórházba szállították, az ügyben pedig büntetőeljárás indult.

Veszélyes kutya harapott meg egy fiatalt Csíkszeredában
Hirdetés
2026. július 21., kedd

Pénzjutalomban részesülnek a nyári országos vizsgákon tízes átlagot elért diákok

Az oktatási minisztérium közvitára bocsátott kedden egy kormányhatározat-tervezetet, amely szerint pénzjutalomban részesítik a 2026. június-júliusi országos vizsgákon tízes átlagot elért diákokat.

Pénzjutalomban részesülnek a nyári országos vizsgákon tízes átlagot elért diákok
2026. július 21., kedd

Az Azomureș vegyipari kombinát munkáját is segíteni fogja a fekete-tengeri földgáz kitermeléséhez szükséges platform

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy a fekete-tengeri gázkitermelés Romániát az Európai Unió legnagyobb földgáztermelőjévé teszi.

Az Azomureș vegyipari kombinát munkáját is segíteni fogja a fekete-tengeri földgáz kitermeléséhez szükséges platform
2026. július 21., kedd

Harmadik napja akadozik a vízszolgáltatás Szászrégenben

Hetvenkét órája dolgoznak a vízszolgáltató ügyeletesei Szászrégenben, ahol meghibásodott az a nagyméretű vízvezeték, ami az üzemből ellátja a várost. Az illetékesek szerint kedd estig megoldódhat a probléma.

Harmadik napja akadozik a vízszolgáltatás Szászrégenben
Hirdetés
2026. július 21., kedd

A kataszeri nyilvántartást megbénító kibertámadás a gazdaságra is kihat

Az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) informatikai rendszereit megbénító kibertámadás a lakáspiac élénkülésének időszakában történt, hatásai pedig az egész gazdaságban érezhetők – vélik ingatlanpiaci tanácsadók.

A kataszeri nyilvántartást megbénító kibertámadás a gazdaságra is kihat
2026. július 21., kedd

Két ittas sofőrrel szemben intézkedtek Hargita megyében, egyiküket őrizetbe vették

Két, alkohol befolyása alatt vezető sofőrrel szemben intézkedtek vasárnap a Hargita megyei rendőrök. Egy székelyudvarhelyi férfi ellen büntetőeljárás indult, míg egy jogosítvány nélkül vezető csíkkozmási férfit 24 órára őrizetbe vettek.

Két ittas sofőrrel szemben intézkedtek Hargita megyében, egyiküket őrizetbe vették
2026. július 21., kedd

Több mint 3000 cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az év első öt hónapjában

Az év első öt hónapjában 13,62 százalékkal 3146-ra nőtt a fizetésképtelenné vált cégek és egyéni vállalkozók (PFA) száma a 2025 azonos időszakában regisztrált 2769-ről – derül ki a Cégnyilvántartási Hivatal honlapján kedden közzétett adatokból.

Több mint 3000 cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az év első öt hónapjában
Hirdetés