
Mircea Fechet, környezetvédelmi miniszter
Fotó: Haáz Vince
Folyamatosan nő a betétdíjas visszaváltási rendszer keretében begyűjtött műanyag palackok száma, ami nagyon jó hír, hiszen Románia fel kell zárkózzon a többi uniós országhoz. Jelenleg Románia 18 ezer eurós büntetés fizet naponta az újrahasznosítható hulladék begyűjtésének elmulasztása miatt – nyilatkozta kedden Marosvásárhelyen Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
2024. április 02., 20:462024. április 02., 20:46
Brassóból érkezett Maros megyébe a környezetvédelmi miniszter kedden. A Cenk alatti városban felavatott egy, a visszaváltott műanyag palackokat összegyűjtő egységet, amely immár a harmadik az országban a Kolozsváron és Temes megyében nyitottak után.
Marosvásárhelyen a környezetvédelmi miniszter elmondta, hogy eredményesnek minősíthető a rendszer, hiszen
A cél az évi 80 millió műanyag palack és sörös doboz begyűjtése, hogy ezek ne a patakokban, folyókban és a települések melletti erdőkben kössenek ki.
A tárcavezető szerint az automaták nemsokára minden visszaváltható palackot elfogadnak
Fotó: Borbély Fanni
Mircea Fechet elismerte, hogy a betétdíjas rendszer bevezetése előtt könnyebb volt a vásárlóknak hiszen
Könnyebb volt az üzleteknek is, hiszen nem kellett az új rendszerrel foglalkozzanak. De mindenki meg kell értse, hogy szükség begyűjteni és újrahasznosítani a műanyag palackokat – húzta alá.
A környezetvédelmi miniszter arról is beszélt, hogy harmincezer-féle palack, italtároló van a piacon, és
Az automaták ugyanis a palack súlya, formája és a vonalkód alapján ismerik fel és veszik át a csomagolóanyagot. Ma még megtörténhet, hogy egyik vagy másik, saját márkás palackot nem veszik át mindenhol, de ezt lassan ki fogják küszöbölni. A környezetvédelmi miniszter hangsúlyozta:
Fotó: Returo.ro
Mircea Fechet arról is beszámolt, hogy pályázatot írtak ki hulladékfeldolgozó üzemek létrehozására, hiszen fontosnak tartják, hogy
A kiírás értelmében pályázhatnak azok a cégek is, amelyek a környezetbarát csomagolóanyagokat akarják újrahasznosítani, hiszen ismert, hogy egyre több sampon, testápoló ilyen tárolóban van.
– hangoztatta a miniszter.
A kötelező magánnyugdíjalapban összegyűlt pénz 30 százalékát adják ki egyben, 70 százalékát pedig havi lebontásban. A havonta történő kifizetést a szociális minimálnyugdíjhoz viszonyítják, ami most 1281 lej.
Öt fiatal jelentkezett arra, hogy visszaszerezze a keresztet a Duna jeges vizéből, azonban végül csak hárman ugrottak a folyóba Giurgiuban vízkeresztkor. A románok úgy tartják, hogy aki elsőként éri el a keresztet, egész évben szerencse kíséri.
Több autóban is kárt tett a tetőről lezúduló hó Gyulafehérváron. Az eset kapcsán óvatosságra hívja fel a járműtulajdonosok és gyalogosok figyelmét a helyi önkormányzat.
Eseménydús napokon vannak túl, és azokra is számítanak a Hargita és Maros megyei hegyimentők. Tapasztalataik szerint a balesetek többsége a sí- és szánkópályákon történik, de a hegyekben várható további havazás miatt a túrázóknak is résen kell lenni.
Két felnőttet és négy gyermeket vittek kórházba, miután autójukkal a jeges Beszterce-folyó medrébe zuhantak Dornavátrán.
A csendőrség kedden közölte, hogy hamisak azok a közösségi médiában terjedő képek, amelyeken állítólagos román csendőrök láthatók, amint egy épületben járólapot raknak le.
A közmédia mindenki számára ingyenesen elérhetővé teszi a Nemzeti Sport archív tartalmait – közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-vel.
A romániai polgárok több mint kétharmada (68 százaléka) támogatná az ukrajnai béke megkötését az Egyesült Államok által szabott feltételek mellett – derül ki az Avangarde közvélemény-kutatásából.
Lezuhant kedden Aradon egy tízemeletes tömbház tetejéről két férfi. A tragédia a Romanilor sugárúton történt.
Meghalt Tarr Béla filmrendező kedden – közölte az MTI-vel Fliegauf Bence rendező a család nevében.
szóljon hozzá!