
Kevesebb diák igényelte a táblagépet, miután kiderült, hogy csak kölcsön kapják azokat
Fotó: 123RF
A kormányprogram által beharangozott 250 ezer táblagép mindössze egy része érkezett meg az ország iskoláiba, a többire még nem sikerült a közbeszerzési eljárás végére jutnia a kormánynak. Mindeközben egyre több település kerül át sárga vagy piros forgatókönyvbe, amely részben vagy teljes online oktatást feltételez.
2020. október 13., 10:442020. október 13., 10:44
2020. október 13., 11:362020. október 13., 11:36
Maros megyében Mezőbodon oktatási intézményében, a marosvásárhelyi Alexandru Papiu Ilarian Főgimnáziumban, illetve a Szentjánosbogár óvodában zajlik jelenleg intézményes szinten vörös forgatókönyv szerint az oktatás a koronavírus esetszámok alakulása miatt. Hargita megyében minden tanintézet kikerült a „vörös zónából”, a megye 423 oktatási egysége közül 284 a zöld járványügyi forgatókönyv szerint működik ezen a héten, 139 iskola pedig a sárga forgatókönyv szerint hibrid módszer alapján oktatnak.
A nyáron sokan igényelték a kormány által megígért táblagépeket, de amint kiderült, hogy
A kormány által beszerzett digitális eszközöket az iskoláknak adják át a tanfelügyelőségek, és a tanintézmény leltárában fog nyilvántartásba kerülni. Az iskola pedig haszon-kölcsönszerződéssel adja ki a diákoknak, akiknek valóban szükségük van rá, és miután lejár az iskola, vissza kell adniuk azt – tájékoztatott Illés Ildikó, Maros megye főtanfelügyelő helyettese.
Még van néhány eszköz, amelyek ezután kerülnek szétosztásra – magyarázta a főtanfelügyelő-helyettes. „Voltak olyan tanintézmények, amelyek kaptak az önkormányzattól táblagépeket, ezek közül a legtöbben nem igényelték a kormánytól, de akadt néhány, amely így is kérte. Az ígéretek szerint még fog kapni Maros megye kilencezer táblagépet. De
Európai uniós programok keretében pályázhatnak az iskolák táblagépekre, informatikai eszközökre, illetve fertőtlenítőszerekre, egészségügyi konténerekre, mobil toalettekre” – tette hozzá a tanfelügyelőség magyar vezetője.
Hargita megyében jelenleg nincs olyan település, ahol a járványügyi helyzet megkövetelné a vörös forgatókönyvet, viszont vannak tanintézetek, ahol az intézmény vezetőtanácsa a nagy létszám vagy a járvány terjedése miatt úgy döntött, osztályok vagy intézmény szintjén digitális oktatásra áll át. A csíkszeredai Nagy István Művészeti Középiskolában péntektől, a József Attila Általános Iskola három elemi osztályában hétfőtől egészen október 23-ig zajlik online az oktatás, illetve az ötödik, hatodik és hetedik osztályokban hibrid oktatás zajlik, de a Petőfi Sándor Általános Iskolában és az Octavian Goga Főgimnáziumban is átállnak a digitális tanrendre.

Újabb két tanintézet tér át teljes egészében az online oktatásra Csíkszeredában az iskolákban megjelent koronavírus-fertőzések okán.
Ferencz-Salamon Alpár, a József Attila Általános Iskola igazgatójától megtudtuk, megvannak az online oktatáshoz szükséges feltételek, eszközök azokban az osztályokban, ahol a diákok most nem vehetnek részt személyesen az órákon, de az ötödik-hetedik osztályok is hibrid módszerrel tanulnak, azaz fele online, fele személyes jelenléttel. A családok szociális és társadalmi helyzetétől is függ az, hogy ki, hogyan tud bekapcsolódni.
– tudtuk meg az iskola igazgatójától. A kormányprogram által beharangozott 250 ezer táblagép egy része érkezett meg csupán az iskolákba,
Az ígéretek szerint a diákoknak még szeptember 14-e előtt meg kellett volna kapniuk a gépeket. Az oktatási miniszter, Monica Anisie nyilatkozata szerint az első licit eredményeként 82 ezer, a második után 109 ezer táblagépet sikerült megrendelni, a többire még várni kell a beszerzési eljárás elhúzódása miatt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
szóljon hozzá!