
Kevesebb diák igényelte a táblagépet, miután kiderült, hogy csak kölcsön kapják azokat
Fotó: 123RF
A kormányprogram által beharangozott 250 ezer táblagép mindössze egy része érkezett meg az ország iskoláiba, a többire még nem sikerült a közbeszerzési eljárás végére jutnia a kormánynak. Mindeközben egyre több település kerül át sárga vagy piros forgatókönyvbe, amely részben vagy teljes online oktatást feltételez.
2020. október 13., 10:442020. október 13., 10:44
2020. október 13., 11:362020. október 13., 11:36
Maros megyében Mezőbodon oktatási intézményében, a marosvásárhelyi Alexandru Papiu Ilarian Főgimnáziumban, illetve a Szentjánosbogár óvodában zajlik jelenleg intézményes szinten vörös forgatókönyv szerint az oktatás a koronavírus esetszámok alakulása miatt. Hargita megyében minden tanintézet kikerült a „vörös zónából”, a megye 423 oktatási egysége közül 284 a zöld járványügyi forgatókönyv szerint működik ezen a héten, 139 iskola pedig a sárga forgatókönyv szerint hibrid módszer alapján oktatnak.
A nyáron sokan igényelték a kormány által megígért táblagépeket, de amint kiderült, hogy
A kormány által beszerzett digitális eszközöket az iskoláknak adják át a tanfelügyelőségek, és a tanintézmény leltárában fog nyilvántartásba kerülni. Az iskola pedig haszon-kölcsönszerződéssel adja ki a diákoknak, akiknek valóban szükségük van rá, és miután lejár az iskola, vissza kell adniuk azt – tájékoztatott Illés Ildikó, Maros megye főtanfelügyelő helyettese.
Még van néhány eszköz, amelyek ezután kerülnek szétosztásra – magyarázta a főtanfelügyelő-helyettes. „Voltak olyan tanintézmények, amelyek kaptak az önkormányzattól táblagépeket, ezek közül a legtöbben nem igényelték a kormánytól, de akadt néhány, amely így is kérte. Az ígéretek szerint még fog kapni Maros megye kilencezer táblagépet. De
Európai uniós programok keretében pályázhatnak az iskolák táblagépekre, informatikai eszközökre, illetve fertőtlenítőszerekre, egészségügyi konténerekre, mobil toalettekre” – tette hozzá a tanfelügyelőség magyar vezetője.
Hargita megyében jelenleg nincs olyan település, ahol a járványügyi helyzet megkövetelné a vörös forgatókönyvet, viszont vannak tanintézetek, ahol az intézmény vezetőtanácsa a nagy létszám vagy a járvány terjedése miatt úgy döntött, osztályok vagy intézmény szintjén digitális oktatásra áll át. A csíkszeredai Nagy István Művészeti Középiskolában péntektől, a József Attila Általános Iskola három elemi osztályában hétfőtől egészen október 23-ig zajlik online az oktatás, illetve az ötödik, hatodik és hetedik osztályokban hibrid oktatás zajlik, de a Petőfi Sándor Általános Iskolában és az Octavian Goga Főgimnáziumban is átállnak a digitális tanrendre.

Újabb két tanintézet tér át teljes egészében az online oktatásra Csíkszeredában az iskolákban megjelent koronavírus-fertőzések okán.
Ferencz-Salamon Alpár, a József Attila Általános Iskola igazgatójától megtudtuk, megvannak az online oktatáshoz szükséges feltételek, eszközök azokban az osztályokban, ahol a diákok most nem vehetnek részt személyesen az órákon, de az ötödik-hetedik osztályok is hibrid módszerrel tanulnak, azaz fele online, fele személyes jelenléttel. A családok szociális és társadalmi helyzetétől is függ az, hogy ki, hogyan tud bekapcsolódni.
– tudtuk meg az iskola igazgatójától. A kormányprogram által beharangozott 250 ezer táblagép egy része érkezett meg csupán az iskolákba,
Az ígéretek szerint a diákoknak még szeptember 14-e előtt meg kellett volna kapniuk a gépeket. Az oktatási miniszter, Monica Anisie nyilatkozata szerint az első licit eredményeként 82 ezer, a második után 109 ezer táblagépet sikerült megrendelni, a többire még várni kell a beszerzési eljárás elhúzódása miatt.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!