
Gazdára vár a befejezetlen létesítmény. Kezelőközpontnak készült
Fotó: Gecse Noémi
A tíz éve kihasználatlan és befejezetlen büdösfürdői kezelőközpont és mofetta a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház ügykezelésébe kerülhet, és a gyógykezelést szolgálhatja – tudtuk meg. A részletekről egyeztetések történnek.
2019. június 25., 12:002019. június 25., 12:00
Az egyik, az átalakítással megszűnt büdösfürdői mofetta helyére tervezett kezelőközpont kialakítása már tíz éve várat magára. A létesítmény tulajdonosa, a csíkszentimrei önkormányzat korábban azzal a szándékkal adta át hosszú távú bérleti szerződés alapján egy vállalkozónak, hogy az véglegesítse és működtesse a kezelőközpontot. A szerződést viszont 2016-ban felbontották, mert a bérlő nem tudta teljesíteni vállalásait, ezt a bonyolult engedélyeztetési és átszervezési folyamatokkal indokolta. A szerkezetkész, fából készült épületet, amely rendeltetése szerint kezelőközpontként működne, benne mofettával, ezután ismét megpróbálta bérbe adni a helyi önkormányzat, de sikertelenül. Ezért, mivel saját költségvetésükből nem futotta a szükséges fejlesztésre, Hargita Megye Tanácsától kértek segítséget.
– tudtuk meg Kencse Elődtől. Csíkszentimre polgármestere kérdésünkre azt mondta, az átadással kapcsolatban egyeztetések kezdődtek a község vezetése, a megyei tanács és az egészségügyi intézmény között. Hozzátette, hosszú, bürokratikus folyamatot jelent az átadás, amelynek időpontja még nem ismert, de szerintük
Ez esetben a létesítmény befejezése és felszerelése a megyei önkormányzat feladata lenne.
Büdösfürdő egyik legjobb mofettája 2009 óta áll kihasználatlanul, miután a korábbi kis faház helyére kezelőközpontként elképzelt épületet húztak fel, amelyben fürdő és mofetta működött volna. Az építkezést a Regionális Fejlesztési Minisztérium és Hargita Megye Tanácsa finanszírozta,
Hét éve adták át Csíkszentimrének az épületet, a hátralévő munkálatok elvégzése akkor több mint 200 ezer euróba került volna. Mivel a községnek nem állt rendelkezésére ennyi pénz, a hosszú távú bérbeadásról döntöttek, ami nem járt eredménnyel.
A különnyugdíjban részesülő közalkalmazottaknak 85 százalékkal csökken a különnyugdíjuk nem járulékalapú része, ha továbbra is dolgozni akarnak – jelentette be a csütörtöki sajtótájékoztatóján Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
A Romániai Pénzügyi-Banki Elemzők Egyesületének (AAFBR) elnöke, Flavius Jakubowicz szerint a lej euróval szembeni történelmi mélypontra gyengülését elsősorban a meglévő gazdasági egyensúlyzavarokat felerősítő belpolitikai kockázatok magyarázzák.
A legfelsőbb bíróság visszautalta a főügyészséghez az 1990. júniusi bányászjárás ügyének vádiratát.
Történelmi mélypontra gyengült csütörtökön a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,1417 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 4,13 banis (0,8 százalékos) emelkedést jelent az előző napi 5,1004 lejhez képest.
Kilőtték azt a fiatal medvét, amelyik az elmúlt hetekben többször is állatokat pusztított Eresztevényben és Maksán. A korábban elkergetett, majd a Bodoki-havasokba elszállított példány visszatért a faluba, és újabb támadása után szerdán este lőtték ki.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön azt nyilatkozta, hogy az elmúlt évek történései alapján és a szociáldemokraták jelenlegi vezetését ismerve nem tartja kizártnak, hogy az államfő tisztségből való felfüggesztése is megtörténjen.
A Salvamont szerint országszerte mintegy 600 hegyimentő áll készenlétben a május 1-jei hosszú hétvégén, amikor megnövekedett turistaforgalomra számítanak a hatóságok.
Az RMDSZ törvényjavaslatot nyújtott be, amely szerint egy csökkentett összegű gyermekpénz mellé jelenléti ösztöndíjat vezetnének be – de csak azoknak, akik rendszeresen járnak óvodába vagy iskolába. A törvény egyik előterjesztőjével beszélgettünk.
Márciusban 6,1 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint februárban – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Jóváhagyta a kormány szerda esti ülésén a növénytermesztőknek és állattenyésztőknek járó átmeneti támogatások (ANT) keretösszegeiről szóló határozatot – közölte Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, ügyvivő mezőgazdasági miniszter.
1 hozzászólás