Nyárra több, irodalommal kapcsolatos programot is tartogat a városi téka Székelyudvarhelyen
Fotó: Erdély Bálint Előd
Állománybővítés, irodalmi pályázat, író-olvasó találkozók, majd könyvhét – így készül a székelyudvarhelyi Városi Könyvtár a könyv évére. A városban idéntől tematikus évek köré szerveződnek a kulturális programok, ebből a sorozatból az első a könyvé és az olvasásé, ami – a járvány okozta bezártság és elszigetelődés következtében – reneszánszát éli.
2021. május 13., 17:532021. május 13., 17:53
Világviszonytalanban nagyon népszerűvé váltak a könyvek és az olvasás az elmúlt évben: a kultúrától és a közösségi tevékenységtől való elzártságot pótolandó nagyon sokan kezdtek olvasni. Ezzel az elgondolással nevezte a könyv évének 2021-et a székelyudvarhelyi városvezetés, a programok lebonyolítására pedig a Városi Könyvtárat bízták meg.
Nagyon örült a felkérésnek az intézmény munkaközössége – árulta el Szőcs Endre igazgató, hozzátéve, hogy a járványhelyzet eddig alakulását figyelembe véve nyár elejére tervezik a közönségprogramokat.
Ezt megelőzően azonban mintegy kilencven új kötettel bővült a könyvtár gyűjteménye: a megvásárolt kötetek felnőtteknek szóló szórakoztató, illetve szépirodalmi művek; gyermekeknek és fiataloknak szóló mesék, meseregények, regények. Ugyanakkor irodalmi pályázatot is hirdetettek, amelynek részleteiről az intézmény Facebook-oldalán lehet tájékozódni.
Az elkövetkező hetekre nyolcalkalmas író-olvasó találkozót, beszélgetéssorozatot terveznek helyi és helybéli szerzőkkel: az egy-másfél órás beszélgetések helyszíne a könyvtár melletti kis udvar lenne. „A járványhelyzet kedvező alakulásában bízunk, de ennek a sorozatnak a kezdetét egyelőre nem tudjuk pontosan meghatározni.
– jegyezte meg a könyvtár vezetője.
A nyár nagy eseménye lenne az augusztus végére tervezett, a Nyitott Könyvek Éjszakájával és a könyvtár minikonferenciájával egybekötött Székelyudvarhelyi Könyvhét: a terv szerint ennek a rendezvénynek a Sétatéri Park adna otthon.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Úgy terveztük meg a programot, hogy ha a szigorításokat nyár végéig sem oldják fel, akkor is meg tudjunk felelni a szabályoknak” – magyarázta Szőcs Endre. Az eseményre kiadókat, illetve hazai, valamint magyarországi szerzőket hívtak meg.
az első sátorban a gyerekeket várnák különböző foglalkozásokkal, illetve gyerekirodalommal kapcsolatos programokkal, a másik sátorban pedig a felnőtteknek szánt irodalomé lenne a főszerep.
A soron következő író-olvasó találkozók pontos időpontjáról az intézmény Facebook-oldalán lehet majd tájékozódni, illetve a tervek szerint ugyanitt közvetítik majd a könyvtárudvaron zajló eseményeket.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.
Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.
Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.
szóljon hozzá!