
Fotó: Kozma Péter, Figura Stúdió Színház
Ismét bemutatóra készül a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, ez idén már a második új előadás, amit láthat a közönség. A januári Boldogtalanok után, szombaton este A kommunizmus története elmebetegeknek című ironikus, vidám darabot viszik színre.
2021. február 23., 19:012021. február 23., 19:01
Egy év után ez az első olyan próbafolyamat, ami a tervek szerint halad, és egy régebbi álom valósul meg, hogy Zakariás Zalán rendez Gyergyószentmiklóson – emelte ki Albu István, a Figura Stúdió Színház igazgatója a kedd délelőtti sajtótájékoztatón. A rendező nem először választotta Matei Visniec darabját. A kommunizmus története elmebetegeknek című műből korábban már volt román és magyar nyelven is felolvasószínház.
Remélték, hogy el tud jönni a bemutatóra, de a Franciaországban élő Matei Visniec a koronavírus járvány és a karanténkötelezettség miatt, nem tudta vállalni az utazást, ellenben bíznak benne, hogy lesz még lehetőség arra, hogy a mű szerzője gyergyószentmiklósi színpadon láthassa a darabot.
Fotó: Kozma Péter, Figura Stúdió Színház
Dávid A. Péter egy fiatal írót játszik a darabban. Szerinte a kommunizmus még mindig tabutéma Erdélyben, itt a trauma feldolgozása még várat magára. Az előadás tele van humorral és játékkal, ha nem így lenne, akkor emészthetetlen lenne a produkció, amelyre a reakciók korosztálytól függően eltérőek lehetnek. A színészek több szerepet alakítanak, és szabadon marad a kérdés, hogy ki is az őrült a történetben.
Az előadás üzenete, hogy egyetlen lehetőség a túlélésre a játék, a lélek csak akkor tud igazán fellélegezni, ha van öröm. Ezt erőltetik a darabban az emberek, és ez tartja őket életben.
Jelenet az előadásból
Fotó: Kozma Péter, Figura Stúdió Színház
„A színházban fontos, hogy derűvel tudunk bármit kezelni. Mindenkiben van egy folyamatos szabadságkeresés, miben találja meg örömét, boldogságát” – hangsúlyozta Zakariás Zalán.
A szombaton 19 órakor kezdődő bemutatót követően március 2-án és 20-án játsszák még a darabot.
Fotó: Kozma Péter, Figura Stúdió Színház
A vágott bárány átlagára 45 és 60 lej között mozog kilogrammonként Székelyföld piacain. Míg Gyergyószéken már 45 lejért is találni húst, Sepsiszentgyörgyön mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk a vásárlóknak a 60 lejes egységár miatt.
A Kolozs megyei törvényszék szerdán elrendelte a Román Közúti Hatóság (ARR) korrupcióval gyanúsított vezetője, Cristian Anton harmincnapos előzetes letartóztatását.
Súlyosan megsérült egy négyéves gyermek Bákó megyében, miután az édesanyja mellől az úttestre szaladt, ahol egy autó – amelynek a sofőrje már nem tudta elkerülni az ütközést – elütötte.
A Brassó megyei magyar közösségek kultúráját, népszokásait eleveníti fel a Néprajzi Múzeum legújabb tárlata. A farsangi alakoskodást és a húsvéti ünnepkört is bemutató kiállítás április elsején nyílt meg.
A leszerződött, de át nem vett koronavírus elleni oltóanyagok kifizetésére kötelezi Romániát és Lengyelországot szerdán kimondott ítéletében az egyik brüsszeli bíróság – közölte az AFP.
Április 16-ig igényelhető a Szülőföldön magyarul program támogatása a mipont.hu felületen. Az adatok helyes beírására figyelni kell, esetenként a bankszámlaszám kapcsán lehet félreértés. Mi történik, ha helytelen bankszámlaszámmal adta le valaki?
A Romsilva jutalomban részesítette az erdészt, aki eltűnésük után egy nappal megtalálta az erdőben a két dicsőszentmártoni kislányt.
Idén márciusban 4,7 százalékkal több új személyautót helyeztek forgalomba Romániában, mint 2025 harmadik hónapjában – derül ki a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesületének (APIA) szerdán közzétett előzetes adataiból.
Törvénytelen munkálatokat tártak fel a hatóságok egy Hargita megyei természetvédelmi területen, az ügyben feljelentést tettek.
Törvénytelenül kihelyezett fémsorompónak ütközött egy autó Dicsőszentmártonban, ami miatt jelentősen megrongálódott. A rendőrség szerdán indított vizsgálatot az ügyben, a feltételezett elkövetőt pedig 24 órára őrizetbe vették.
szóljon hozzá!