
Fotó: Pinti Attila
Kémiai és biológiai kísérleteket kellett elvégezniük a kilencedik alkalommal megszervezett Laborkukac Diákvetélkedő második fordulójára bejutott iskolás csapatoknak. A verseny döntőjét pénteken tartották a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán.
2019. március 23., 12:402019. március 23., 12:40
2019. március 24., 13:122019. március 24., 13:12
Brassó, Hargita, Kovászna, Maros, valamint Kolozs megyéből harmincegy csapat jelentkezett a felsőoktatási intézmény Biomérnöki és Élelmiszertudományi Tanszéke által szervezett IX. Laborkukac Diákvetélkedőre.
A kémiai, illetve biológiai tudást mérő verseny második fordulóját és egyben döntőjét, amelyre húsz csapat jutott tovább, pénteken tartották meg a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának épületében. A három fős VII-VIII. osztályos, illetve középiskolás csapatoknak két „versenyszámban” kellett helytállniuk,
Mara Gyöngyvér, a vetélkedő főszervezője elmondta, a feladatok teljesítése közben a szakmai zsűri tagjai az elméleti tudás mellett figyelembe vették többek között azt is, hogy hogyan találják fel a diákok magukat a laborban. „A versenynek elsődleges célja, hogy a természettudományok iránti érdeklődést felkeltsük és fenntartsuk, másodlagos célja pedig az, hogy a diákok ismerjék meg a Sapientia egyetemet, és ha itt kedvükre való szakokat találnak, akkor felvételizzenek hozzánk” – magyarázta a főszervező. Hozzátette,
Fotó: Pinti Attila
„Ami itt mindannyiunkat összeköt, az a tudományos érdeklődés és a kísérletezés öröme” – tette hozzá. Az erdélyi megyékből összesen 20 csapat mérte össze tudását. Józsa Huba és középiskolás csapattársai a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumot képviselték a Laborkukac Diákvetélkedőn.
Fotó: Pinti Attila
„Úgy gondoltuk kipróbáljuk magunkat egy gyakorlati versenyen is, ne csak elméleti tudásunkat teszteljük, és ez a vetélkedő egy jó lehetőség volt erre, amelyre sokat készültünk” – fogalmazott a 10. osztályos tanuló, akitől azt is megtudtuk, hogy első alkalommal jelentkeztek. Arra a kérdésünkre, hogy hol folytatja majd a tanulmányait elmondta, hogy még nem döntötte el, de nem tartja kizártnak, hogy majd a Sapientiára fog felvételizni az érettségi után. A vetélkedő nyertesei egyébként értékes laboratóriumi eszközökkel és ajándéktárgyakkal gazdagodhattak.
Fotó: Pinti Attila
Az első három helyezett csapatok tagjai automatikus felvételt nyertek a Sapientia EMTE mérnöki szakjaira.
A nyertesek
A biológiás csapatok közül a VII-VIII. Osztályos kategóriában első helyezést az Agymenők nyerték, a brassói Áprily Lajos Főgimnázium tanulói. A középiskolás kategóriában a kolozsvári Báthory István Gimnázium diákjai a Krumplikukac nevű csapatukkal nyertek. A kémiások közül a kovásznai Körösi Csoma Sándor Középiskola Kovakő nevű csapata kapott első helyezést a VII-VIII. osztályosok közül. A középiskolás kategóriában a legjobbaknak a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium diákjai bizonyultak Trittrio nevű csapatukkal.
Újabb Ro-Alert üzeneteket kaptak szerda hajnalban Tulcea megye északi részének lakói az orosz-ukrán háborúval összefüggésben, miután a hadsereg radarjai drónrajokat észleltek a román-ukrán határ térségében.
Szerdán kezdik meg hároméves mandátumukat a legfőbb ügyészség, a korrupcióellenes ügyészség (DNA), illetve a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni Ügyészség (DIICOT) új vezetői: Cristina Chiriac, Ioan-Viorel Cerbu és Codrin-Horațiu Miron.
Minden eddigi jó intézkedést megtart a Tisza-kormány, ez benne van a 240 oldalas programjukban is – mondta Magyar Péter a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában szerdán.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt szerdán 5 óra 53 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Bogdan Ivan energiaügyi miniszter kedd esti bejelentése szerint az amerikai kormány hivatalosan megerősítette, hogy a romániai Lukoil ideiglenesen mentesül a szankciók alól, így 45 napon belül újraindulhat a Petrotel-Lukoil finomító.
Egyhetes sebességellenőrzési akciót tart országszerte a közutakon a rendőrség április 13–19. között, egy kiemelt nappal, amikor ígéretük szerint 24 órás folyamatos mérést végeznek.
Négy ember megsérült az Olt völgyén, a 7-es országúton hétfőn délután, miután két személyautó összeütközött. Az egyik sérültet SMURD-helikopterrel szállították a craiovai kórházba.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor kedden a magyarországi választások eredményével kapcsolatban kijelentette, hogy fontos a román és a magyar kormány közötti szoros együttműködés fenntartása.
Mircea Abrudean szenátusi elnök kedden kijelentette, hogy a magyarországi választások eredménye az egész térség európai irányultságát erősíti meg.
A Figura Stúdió Színház ismét olyan bemutatóra készül, amely túlmutat a hagyományos színházi kereteken. Legújabb produkciója, címében A Mester és Margarita világát idézi, de „csak nyomokban tartalmazza” az eredeti mű elemeit.
szóljon hozzá!