
Medve a kerítések alatt. Gyakori, de nem várt látogató
Fotó: Beliczay László
Nem kapott még választ a legfelsőbb bíróság melletti ügyészségre a környezetvédelmi minisztérium ellen június közepén benyújtott bűnügyi keresetére a Zetelaki Területtulajdonosi Társulás, amelyben a prevenciós célú medvekilövési kvóta hiánya ellen emeltek panaszt. A rendkívüli kilövési jóváhagyásokra vonatkozó kérések száma alapján országszerte a székelyföldi megyékben a leggyakoribbak a medveproblémák.
2020. október 06., 08:562020. október 06., 08:56
2020. szeptember 28., 20:522020. szeptember 28., 20:52
Június közepén nyújtott be bűnügyi keresetet a környezetvédelmi tárca vezetője és egyik államtitkára ellen a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék (legfelsőbb bíróság) melletti ügyészségre a 44 udvarhelyszéki közbirtokosságot tömörítő Zetelaki Területtulajdonosi Társulás azzal az indokkal, hogy a hatályos törvény ellenére nem hagyta jóvá a szakminisztérium a prevenciós célú medvekilövési kvótát, amellyel orvosolható lenne a medvevadászat 2016-os teljes betiltása óta fokozódó „medveprobléma”.
Beadványukat azóta összevonta az ügyészség a Vrancea megyéből, illetve az országos vadásztársaságtól kapott hasonló beadványokkal, de választ mindeddig csak az országos vadásztársaság kapott a 22 romániai vadásztársaság képviseletében benyújtott beadványra: az ügyészség egy homályos indoklással elutasította azt nemrég – tudtuk meg Benke Józseftől, a Zetelaki Területtulajdonosi Társulás vezetőjétől, aki egyben a Zetelaka és Társai Vadásztársaság igazgatója is. Ők még nem kaptak választ keresetükre, ám amennyiben elutasítja azt az ügyészség, fellebbezni fognak.
A vadgazdálkodási szakember szerint
Más országokban – például Szlovéniában, Szlovákiában, Svédországban, Finnországban –, ahol a medvepopuláció egyedszáma meghaladja az ötszázat, prevenciós céllal vadászható a nagyvad – folytatta az érvelést Benke József. A szakember szerint a szinte heti rendszerességgel előforduló medvegázolások mellett az is jelzi, hogy a probléma fajsúlyosabbá vált, hogy már ember elleni medvetámadások is vannak, amelyek nem kerülnek a figyelem középpontjába.
– folytatta.
A problémás medvék ártalmatlanítására országosan 140 egyedre szóló, úgynevezett intervenciós kilövési kvótát hagyott jóvá múlt év végén a környezetvédelmi tárca, a száznegyvenedik engedélyt éppen a napokban hagyták jóvá, ezt követően már csak egyedi elbírálással, minisztériumi rendeletben adhatnak jóváhagyást egy-egy problémás medve kilövésére – tudtuk meg Domokos László Józseftől. A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője elmondta, kaptak már olyan, kilövésre vonatkozó szakvéleményezési kérést, amely nem fért bele az országos keretbe.
A szakminisztériumhoz beérkező rendkívüli kilövési kérések száma alapján a székelyföldi megyékben a legfajsúlyosabb a medveprobléma:
A Hargita megyében működő vadásztársaságok idén 21 problémás medve kilövésére kaptak rendkívüli engedélyt – tájékoztatott Domokos László József. Az ügynökség nyilvántartása szerint megyeszerte 197 esetben okoztak károkat a medvék idén: 80 szarvasmarhát és 38 juhot öltek meg, továbbá 50 hektáron tettek kárt a kukoricaföldeken. Az adatok szerint ez 15 százalékkal kevesebb a múlt év azonos időszakában mértnél. Kár azonban nem csak a termést, illetve a háziállat-állományt, hanem a medvepopulációt is érte:
Egyhetes sebességellenőrzési akciót tart országszerte a közutakon a rendőrség április 13–19. között, egy kiemelt nappal, amikor ígéretük szerint 24 órás folyamatos mérést végeznek.
Négy ember megsérült az Olt völgyén, a 7-es országúton hétfőn délután, miután két személyautó összeütközött. Az egyik sérültet SMURD-helikopterrel szállították a craiovai kórházba.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor kedden a magyarországi választások eredményével kapcsolatban kijelentette, hogy fontos a román és a magyar kormány közötti szoros együttműködés fenntartása.
Mircea Abrudean szenátusi elnök kedden kijelentette, hogy a magyarországi választások eredménye az egész térség európai irányultságát erősíti meg.
A Figura Stúdió Színház ismét olyan bemutatóra készül, amely túlmutat a hagyományos színházi kereteken. Legújabb produkciója, címében A Mester és Margarita világát idézi, de „csak nyomokban tartalmazza” az eredeti mű elemeit.
A romániaiak csaknem 40 százaléka szerint az ország politikai rendszere annyira hibás, hogy teljes egészében le kell cserélni – derül ki az ARP közvélemény-kutató április 1-10. között készített felméréséből.
A legtöbb romániai lakos erősen érzi az áremelkedések hatásait, és jobban fél az iráni háború árakra gyakorolt hatásától és az üzemanyagválságtól, mint a konfliktus kiterjedésétől – derül ki az ARP közvélemény-kutató intézet felméréséből.
Az ortodox húsvéti hosszú hétvégén a rendőrök hozzávetőlegesen 2400 járművezetőnek vonták be a jogosítványát – tájékoztatott kedden a belügyminisztérium.
Harminc alkalmazottat kellett volna elbocsátani Maros Megye Tanácsánál, de átcsoportosítással ezt kivédték. A döntést rendkívüli ülésen hozták meg, ahol útfelújításokról is szavaztak.
J.D. Vance amerikai alelnök azt a meggyőződését fejezte ki amerikai idő szerint hétfőn, hogy az amerikai kormányzat bizonyosan jól együtt tud majd dolgozni Magyarország következő miniszterelnökével.
1 hozzászólás