
Biztonságos kerékpárutak van szükség Vásárhelyen
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen az elmúlt húsz évben minden forgalmi átalakítást, városfejlesztést a gépkocsiknak rendeltek alá, holott bizonyított, hogy minél nagyobb teret adnak az autóknak, annál zsúfoltabb lesz a forgalom és szennyezettebb a város – hangoztatja a Marosszéki Közösségi Alapítvány elnöke, Gál Sándor, aki kezdeményezte, hogy a város egyirányú utcáiban a parkolósáv átalakításával kerékpársávokat alakítsanak ki.
2023. január 31., 07:282023. január 31., 07:28
A Marosszéki Közösségi Alapítvány több éve népszerűsíti a biciklizést, kampányokat szervez annak érdekében, hogy felhívja a két keréken közlekedőkre a városvezetés figyelmét. Több fémérést is végeztek a kerékpáros forgalomról, és
Meglátásuk szerint az elmúlt húsz évben Marosvásárhelyen mindent a gépkocsiforgalomnak rendeltek alá, az utak felújításakor, kiszélesítésekor, a forgalmi táblák kihelyezésekor is csak az autósoknak kedveztek. Holott az európai városok példájából jól látszik, hogy az utak kiszélesítése, felújítása csak azt eredményezi, hogy egy időpontban több autó gyorsabban közlekedik az adott városrészen. Éppen ezért az alternatív közlekedés népszerűsítésére, buszsávok kialakítására, kerékpársávok létrehozására, a gyalogos övezetek biztonságossá tételére kellene a városvezetésnek is összepontosítania.
A kerékpárosozás népszerűsítéséhez elengedhetetlen a megfelelő, biztonságos utak biztosítása, éppen ezért Gál Sándorék fontosnak tartják, hogy bicikliutak kialakításán is dolgozzanak. Mint ismert,
Mit elnökük elmondta, külföldi tapasztalatokat is felhasználva egy tervet dolgoztak ki, amely arról szó, hogy az egymás mellett lévő egyirányú utcákban hogyan lehetne kerékpársávot kialakítani. Marosvásárhelyen a főteret és a népszerű Víkendtelepet köti össze pár egyirányú utca, ezek mindkét felén autók parkolnak. Amennyiben az egyik felén levő parkolókat felszámolnák, ott kerékpársávot alakíthatnánk ki. Ezt a Brăila, Eminescu, Mărăști és Vlăhuța utcákon keresztül lehetne megvalósítani.
A Marosszéki Közösségi Alapítvány közvitát is szervezett, amelyen bárki hozzászólhatott a tervezett átalakításokhoz.
Ilyen körülmények között nehéz biciklizésre biztatni a városlakókat
Fotó: Haáz Vince
Azon Gál Sándor ismertette az elképzeléseket, elmondva, a helyszíni felmérések azt mutatják, hogy az említett utcákban amúgy is kevés a gépkocsiforgalom, simán megférnének a kerékpárosok is az autósok mellett. Szólt arról is, hogy az egyetlen nehézséget a Mărăşeşti téri útkereszteződés jelentené, ahol több utca találkozik, tehergépkocsik, gyalogosok és kisautók közlekednek, de itt is lehetne olyan megoldást találni, ami mindenkinek megfelel.
Kérdésként vetődött fel az is, hogy vajon mennyivel növekedne a környéken a kerékpározók száma, ha megfelelő körülményeket biztosítanának számukra. Gáll Sándor elmondta, ahol jó és biztonságos kerékpársávokat alakítottak ki, ott évente egy százalékkal nőtt a biciklisek száma, és az jó eredmény, mert ezáltal csökkent a gépkocsiforgalom.
Voltak, akik úgy értékelték, az egyirányú utcákban kivitelezhetetlenek a kerékpársávok, mert leszűkítik az autók terét, és a már említett körforgalomban is dugót okozhatnak. Iszlai Tamás marosvásárhelyi önkormányzati képviselő, a közlekedési bizottság tagja szerint lehetséges, hogy a szóban forgó egyirányú utcák egy részében újra kétirányú forgalom lesz, ez is akadályozhatja a kerékpársávok kialakítását.
Gáll Sándor összegzésként a Székelyhonnak elmondta, bár nem valószínű, hogy az elkövetkező időszakban megvalósul a tervük, fontosnak tartják, hogy folyamatosan dolgozzanak, beszéljenek, kampányoljanak mellette, hiszen az alternatív közlekedés térhódítása teszi zöldebbé, élhetőbbé a városokat, így Marosvásárhelyt is.
Közel nyolcvan fogat gyűlt össze vasárnap a csíkjenőfalvi húsfeldolgozónál az első felcsíki lovasszán-ünnep megnyitóján, hogy mintegy nyolc kilométert megtéve eljussanak a csíkkarcfalvi közbirtokosság erdei házához.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) konzultál a tagjaival arról, hogy maradjanak-e kormányon a továbbiakban – nyilatkozta hétfőn az alakulat alelnöke, Lia Olguța Vasilescu.
A külügyminisztérium szerint román állampolgárok eddig nem kértek konzuli segítséget Románia külképviseletétől a csaknem 40 halálos áldozatot követelő spanyolországi vonatbaleset nyomán.
A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt hétfőn 9 óra 53 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Fagyos időre figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn Románia egész területére.
Tavaly több mint nyolcezer embert mentettek meg a hegyimentő szolgálat munkatársai Romániában, mintegy 450-nel többet, mint az előző évben.
Hegyimentőt ütött meg egy férfi, miután elégedetlen volt azzal, hogy nem segített megtalálni felesége hóba esett mobiltelefonját.
Javasolni fogja Craiova polgármestere, hogy a város tiszteletbeli polgárává avassák azt az indiai – mint utólag kiderült, nem nepáli – vendégmunkást, aki megmentette a befagyott tóba esett ötéves kislány életét.
A Intelligens Energia Egyesület (AEI) szerint a háztartási villamosenergia-fogyasztók akár 35 százalékkal is csökkenthetnék a számláikat, ha szolgáltatót váltanának, mivel a piacon jelenleg 1 lej/kWh alatti ajánlatok is elérhetők.
Tavaly összesen 3950 halálos és súlyos sérüléssel járó közúti balesetet történt országos szinten, kevesebb, mint az előző évben – közölte vasárnap a Román Rendőrség.
szóljon hozzá!