Hirdetés
Hirdetés

A kánikula idején sem volt gond a vízellátással Udvarhelyszéken

Víz van, gond nincs. Az elmúlt időszakban nem volt fennakadás a vízellátásban Udvarhelyszéken •  Fotó: Barabás Ákos

Víz van, gond nincs. Az elmúlt időszakban nem volt fennakadás a vízellátásban Udvarhelyszéken

Fotó: Barabás Ákos

A kánikula miatt megnőtt a vízfogyasztás, de komoly fennakadás nem volt a vízszolgáltatásban az udvarhelyszéki településeken. Amennyiben ez mégis előfordul, a tűzoltóságok tartálykocsikkal szállítanak vizet a lakosságnak. Noha a vízellátás folyamatos, több községben is szükség van a vízvezetékrendszer bővítésére.

Széchely István

2017. augusztus 07., 17:092017. augusztus 07., 17:09

A polgármesteri hivataloknak jelenteniük kell a Hargita Megyei Prefektusi Hivatalnál, ha a településen gondok adódnak a vízszolgáltatással. „Ha szükségük van segítségre, jelezniük kell” – közölte Adrian Pănescu. A prefektusi hivatal szóvivője elmondta, ilyen esetben,

a törvény értelmében a tűzoltóságnak kell vizet biztosítania a háztartások számára, illetve az állatok itatására.

Hirdetés

„Idén még nem kaptunk ilyen jelentést. Az elmúlt években a nagyobb szárazságok idején Homoródszentmártonból jelezték, hogy a község egy részében nehézkes a vízellátás, de idén onnan sem kaptunk ilyen jelzést” – tájékoztatott Pănescu.

Bővíteni kell

Idézet
Vannak időszakok, amikor nem elég a vízhozam, ezért az Ilona-völgyéből, 7–8 kilométeres távolságból vezetnénk el a vizet

– vázolta a település vízellátási problémáját Jakab Attila, Homoródszentmárton polgármestere. A vezetékesvíz-hálózat bővítése hozhat tartós megoldást a gondra, így a község európai uniós pénzre pályázott a beruházás finanszírozása érdekében, bízva a kedvező elbírálásban.

Még aszálykor sincs gond

Kisebb, elszigetelt meghibásodások néha előfordulnak, de általában még

az aszályos években sem fordult elő, hogy a vezetékesvíz-hálózatból elfogyott volna a víz

– mondta el megkeresésünkre Nagy Attila, Zetelaka polgármestere. A településvezető szerint az utóbbi két-három év csapadékban bőséges időszak volt, az azt megelőző három év volt aszályos. Akkor több olyan forrás is kiapadt a községben, amely azelőtt sosem száradt ki, sokan akkor csatlakoztak rá a vezetékesvíz-hálózatra Zetelakán – tájékoztatott a polgármester, hozzáfűzve, hogy a rendszer vízhozama elegendő a lakosság ellátására.

Nem kertlocsolásra méretezték

„Azt tudni kell, hogy amikor a vízellátási rendszereket kiépítették, azokat a közkutakra méretezték, nem magánházas fogyasztásra. Tehát kisebb volt a csövek átmérője” – számolt be a vidéki települések vízellátásának korlátairól Bogáti Csaba, a Harvíz Rt. vezérigazgatója. Hasonló okok miatt Székelyszenttamáson akadozott a vízellátás két-három éve, de kicseréltek egy vezetékszakaszt, és megoldódott a gond – magyarázta.

Homoródszentmártonban és általában az egész Homoród mentén a vízforrások hiánya okozza a legfőbb gondot. A kutak többségének sós a vize, lényegében a patak az egyetlen forrás, amiből táplálni lehet a vezetékesvíz-hálózatot.

Egyébként nem jellemző, hogy probléma lenne a vízszolgáltatással, az elmúlt években nagyobb kiesések sem voltak azokon a településeken, ahol a Harvíz a szolgáltató. Kisebb meghibásodások előfordulnak, mint ahogy az múlt hét végén Zetelakán történt: egy autóbusznyi turista maradt víz nélkül az egyik panzióban, de a szolgáltató tartálykocsival pótolta a hiányt.

A Harvíz egyébként fejlesztéseket is tervez: a Máréfalvát és Fenyédet is ellátó ivói rendszeren vízműbővítést végeznének – számolt be a tervekről a vezérigazgató.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 21., kedd

A védőoltások jelentőségére hívják fel a figyelmet

Szakmai találkozót szerveznek az iskolaorvosok, iskolarendelőkben dolgozó egészségügyi asszisztensek, közösségi egészségügyi asszisztensek és egészségügyi közvetítők számára Csíkszeredában az Európai Oltási Hét alkalmából.

A védőoltások jelentőségére hívják fel a figyelmet
Hirdetés
2026. április 21., kedd

Kisebbségi kormányzásra készül Bolojan az RMDSZ-szel, az USR-vel és a kisebbségek képviselőivel

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan kormányfő kedden közölte, hogy egy kisebbségi kormány működésének lehetőségeiről készül egyeztetni az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának képviselőivel.

Kisebbségi kormányzásra készül Bolojan az RMDSZ-szel, az USR-vel és a kisebbségek képviselőivel
2026. április 21., kedd

Íme, hivatalosan összehasonlítva a romániai üzemanyagár-emelkedés az EU országaihoz viszonyítva

Idén februárig a személyszállításban használt üzemanyagok és kenőanyagok ára csökkenő tendenciát mutatott az Európai Unióban (EU), márciusban azonban átlagosan 12,9 százalékos növekedés volt megfigyelhető 2025 harmadik hónapjához képest.

Íme, hivatalosan összehasonlítva a romániai üzemanyagár-emelkedés az EU országaihoz viszonyítva
2026. április 21., kedd

Ígéretek és elvárások Magyar Péter és Kelemen Hunor találkozóján

Személyesen tárgyalt Budapesten Magyar Péter, a leendő TISZA-kormány miniszterelnöke Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével – adta hírül Facebook oldalán a TISZA párt elnöke.

Ígéretek és elvárások Magyar Péter és Kelemen Hunor találkozóján
Hirdetés
2026. április 21., kedd

Megbicsaklott az EMSZ és az RMDSZ együttműködése?

A magyarországi országgyűlésben mandátumot nyert mindhárom párttal fel fogja venni a kapcsolatot az Erdély Magyar Szövetség, hogy nemzetpolitikai kérdésekről tárgyalhassanak. Az RMDSZ politikájától pedig elhatárolódnak.

Megbicsaklott az EMSZ és az RMDSZ együttműködése?
2026. április 21., kedd

Székelyföldiek, akikre nem csak mi lehetünk büszkék

Tizenegy kiemelkedő személyiség részesült elismerésben az erdélyi kulturális-közösségi életet gazdagító munkájáért Kolozsváron. A díjazottak között székelyföldi gyökerekkel rendelkező, nagyra becsült művészek, néprajzkutatók, történészek szerepelnek.

Székelyföldiek, akikre nem csak mi lehetünk büszkék
2026. április 21., kedd

Koalíciós válság: konzultációra hívta a pártok vezetőit az államfő

Nicușor Dan államfő egyeztetésre várja a Cotroceni-palotába szerdán a koalíciós pártok vezetőit.

Koalíciós válság: konzultációra hívta a pártok vezetőit az államfő
Hirdetés
2026. április 21., kedd

Akadnak oltásellenes gazdik Hargita megyében

Többnyire sikerült párbeszéddel meggyőzni azokat a kutya- és macskatartókat is, akik nem akarták beoltatni házi kedvenceiket veszettség ellen. Két esetben viszont szankcionálni kellett Hargita megyében.

Akadnak oltásellenes gazdik Hargita megyében
2026. április 21., kedd

Kelemen Hunorral találkozik Magyar Péter

Irodájában fogadja Magyar Péter leendő miniszterelnök Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét kedden. Az egyeztetésen arról tárgyalnak, hogy a Tisza-kormány milyen módon tudja segíteni az erdélyi és a partiumi magyarságot – jelentette be a Tisza Párt elnöke.

Kelemen Hunorral találkozik Magyar Péter
2026. április 21., kedd

Szülők figyelmébe: megvan a bölcsődei és óvodai beiratkozás menetrendje

A tanügyminisztérium jóváhagyta kedden a bölcsődei és óvodai beiratkozások ütemtervét a 2026–2027-es tanévre.

Szülők figyelmébe: megvan a bölcsődei és óvodai beiratkozás menetrendje
Hirdetés