
Hargita megyében mintegy 25 ezer támogatásra jogosult gazda van, többségük már az elszámolást is megkapta. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Egy százalék alá csökkent azoknak a gazdáknak az aránya Hargita megyében, akik még egyáltalán nem kaptak pénzt múlt évre az egységes mezőgazdasági támogatási programban. A jogosultak többsége számára már az elszámolási összegeket is folyósították.
2024. január 24., 10:232024. január 24., 10:23
Igaz ugyan, hogy vannak elégedetlen hangok országszerte a támogatások kiutalásával kapcsolatban, de az APIA Hargita megyei kirendeltségének vezetője szerint nem ez a jellemző a gazdák körében, csak
Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) igazgatója érdeklődésünkre elmondta, a 2023-ban támogatást igénylő huszonötezer-öt Hargita megyei gazda között ötszáz olyan jogosult volt január elején, akik még egyáltalán nem kaptak pénzt az elmúlt évre, de ez mostanra százra csökkent.
Azt kell tudni, hogy abban a pillanatban, amikor örökösödés történik, vagy egy gazdacsere – amikor az idős szülő átadja a fiatalnak a gazdaságot –, vagy amikor folyton adják-veszik egymás között a földeket a gazdák, tehát amikor nagyobb változtatások történnek a kérésben, olyankor fordulhatnak elő technikai problémák, úgymond a kontinuitás ellenőrzése során. Ilyenkor évekre visszamenőleg utána kell nézni különböző dolgoknak, és ez egy kicsit elakad a rendszerben, ezért
– fogalmazott az APIA megyei vezetője. Minden nap történnek újabb jóváhagyások, így az alaptámogatások esetében néhány napon belül meg is érkezhet a pénz az érintett gazdák számlájára, a vidékfejlesztési támogatások folyósítása viszont hosszadalmasabb folyamat – három, négy hétbe is beletelhet –, ugyanis azokat a pénzeket a vidékfejlesztési ügynökség (AFIR) kell átutalja a központi APIA-nak, az pedig a gazdáknak – magyarázta a folyamatot Haschi András.
Elmondta viszont azt is, hogy a mintegy 25 ezer Hargita megyei jogosult között nem nagyon van már olyan, aki nem kapott elszámolást, tehát a gazdák többsége megkapta a támogatásokat. Az elszámolási összegeket december eleje óta folyósítják a gazdáknak, azt megelőzően az előlegek utalása zajlott.
„Az elszámolások kiutalásával sincsenek gondok. Természetesen halljuk a tévében, rádióban, hogy a gazdák nem kapták meg a pénzt, de azok a hangosak, akik nem kapták meg. Ez természetes, én is megértem azt, hogy azt a száz Hargita megyei gazdát sem vigasztalja, hogy a többi 25 ezer már megkapta a pénzt, ha ők még nem kaptak egy lejt sem. De azt is el kell mondanom, hogy
De ezek az ügyek is napokon, heteken belül megoldódnak, tehát lassan tényleg mindenki megkapja a pénzét. Más évekhez képest sem állunk rosszul, talán kicsit később utalják a pénzeket – közismert, hogy mindenhol pénzügyi problémák vannak –, de nem nagy a gond” – tájékoztatott a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség vezetője.
A közlekedésbiztonság növelése érdekében a mai napon összehangolt közúti ellenőrzést tartanak a 15-ös országúton. A Kolozs, Maros, Hargita, Neamț és Bákó megyei rendőrök közösen ellenőrzik a teljes útszakaszt.
Az elmúlt 24 órában 15 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 17 személynek nyújtottak segítséget; két személy életét már nem tudták megmenteni – tájékoztatott vasárnap a Facebook-oldalán a Salvamont.
Nicușor Dan államfő július 7-én és 8-án részt vesz az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) állam- és kormányfőinek ankarai csúcstalálkozóján – közölte szombaton az elnöki hivatal.
Büntetőeljárás indult egy 18 éves gyergyószárhegyi fiatal ellen, akit ittas vezetésen értek tetten, ráadásul jogosítvánnyal sem rendelkezett.
Büntetőeljárás indult egy 21 éves csíkmadarasi nő ellen, akit ittas vezetésen értek tetten a Hargita megyei rendőrök.
Egy 56 éves Neamț megyei férfi vezette azt az autót, amely szombaton hajnalban borult fel a 13B jelzésű országúton, Gyergyóalfalu közelében. Mint kiderült, alkoholt fogyasztott mielőtt a kormány mögé ült.
Románia a nettó kedvezményezett tagállamok közé tartozik az Európai Unióban: miközben mintegy 30 milliárd euróval járult hozzá a közös költségvetéshez, az EU-s alapokból több mint 100 milliárd euró támogatást hívott le.
Kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatban végeztek házkutatást Brassóban a rendőrök, amikor a gyanúsítottak az ablakon kidobálva próbáltak megszabadulni a terhelő bizonyítékoktól.
A jövő hét második felében az ország legtöbb régiójában viharossá válik az időjárás, a hőmérsékleti értékek pedig kissé elmaradnak a sokéves átlagtól – közölte szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Népviseletbe öltözött csíkszékiek és helyiek töltötték meg szombat reggel a csíkszeredai Szabadság teret: elkezdődött az Ezer Székely Leány Napja.
szóljon hozzá!